anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Reincarcare cartela in Germania - nu poate folosi roamingul

Eugen_8
Junior
Am încărcat azi în Germania de 2 ori o cartela prepay cu 12 euro cu roaming eu am primit mesaj de confirmare, cel căruia i-am încărcat a primit confirmare dar nu poate folosi roaming ul. Banii îmi apar în cont. Ce pot face în situația asta? Ca eu plătesc 24 de euro degeaba. Mulțumesc
1 Soluţie acceptată‚

DanielaH
Moderator
Ca să poți folosi resursele nationale in Spatiul Economic European conform ofertei de care beneficiezi (in limita politicii de utilizare rezonabilă a serviciului roaming in SEE), este necesar ca traficul de voce și date din ultimele 4 luni (123 de zile) să fie majoritar in România. Uite aici un topic care sper să-ți fie de ajutor, și ție și persoanei din Germania https://comunitate.orange.ro/questions/2314589-functionare-roaming-see. Sugestia noastă este ca reîncărcarea să fie făcută cu credit, nu cu opțiune. Suntem aici dacă mai sunt neclarități.

Vizualizare soluţie în postul original

5 Răspunsuri 5

DanielaH
Moderator
@Eugen, de cât timp folosește roaming-ul persoana căreia i-ai reîncărcat cartela? În ultimele 4 luni a efectuat cumva în roaming un consum de minute și internet mai mare decât în România?

Eugen_8
Junior
Din luna noiembrie îl folosește. Da doar în Germania îl folosește vb acasă cu familia.

DanielaH
Moderator
Ca să poți folosi resursele nationale in Spatiul Economic European conform ofertei de care beneficiezi (in limita politicii de utilizare rezonabilă a serviciului roaming in SEE), este necesar ca traficul de voce și date din ultimele 4 luni (123 de zile) să fie majoritar in România. Uite aici un topic care sper să-ți fie de ajutor, și ție și persoanei din Germania https://comunitate.orange.ro/questions/2314589-functionare-roaming-see. Sugestia noastă este ca reîncărcarea să fie făcută cu credit, nu cu opțiune. Suntem aici dacă mai sunt neclarități.

Eugen_8
Junior
El e din noiembrie plecat deci nu are 4 luni. Și eu cum îmi pot recupera banii de pe factura sau rămân păgubit de ei, plătesc degeaba 24 euro.

FLo1
#StarMember
@Eugen: "majoritar" inseamna cel putin 50%, adica cel putin 62 de zile nationale. In cazul tau ai trecut de mult de 61 de zile in roaming. Cu recuperarea sumei vorbesti cu Orange sa-i indupleci, dar eu iti spun ca un proprietar de autovehicul nu inseamna ca este sofer: cumparând ceva ce oricum nu puteai folosi a fost doar o cheltuială inutilă (ca să fiu diplomat).