anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Nu pot folosi Internet Roaming in UK

Pamparau_Rodica
Începător
Sunt in Londra si nu pot folosi internet și minute .
Mi-am încărcat numărul de telefon cu 14€ și apoi am activat opțiunea cu 14€.
Pana ieri am avut opțiunea cu 10€ Roaming
M-a puteți ajuta sa îmi pot folosi cartela de orange in UK?
Multumesc
1 Soluţie acceptată‚

delfinas
#StarMember

Bun venit in Comunitate, Rodica!!!
De cand folosesti cartela Prepay Orange in afara tarii?
Eu zic sa-ti iei cartela de acolo. De azi, s-au schimbat regulile referitoare la UK:
"Incepand cu data de 1 Iulie 2021 conditiile de consum și de tarifare in Marea Britanie si Gibraltar nu mai sunt aceleasi aplicabile în țările membre SEE. Astfel, Marea Britanie și Gibraltar-ul vor fi incluse în zona 2 de taxare pentru serviciul roaming.

    • Pana pe 30 septembrie 2021 consumul de resurse în Marea Britanie și Gibraltar se va tarifa la pretul promotional de (Euro cu TVA): apel local si SEE efectuat sau primit 0,119 €/min, apel in tari non-SEE 1,547 €/min, SMS/MMS 0,119 €/mesaj, trafic de date 0,0119 €/MB (Euro cu TVA).
    • Daca folosesti o cartela Prepay pentru a avea acces la serviciul de roaming in Marea Britanie si Gibraltar trebuie sa iti incarci cu credit din care se va consuma conform tarifelor de mai sus. Optiunile cu minute si trafic national vor trebui dezactivate.
    • Perioada de promoție are posibilitate de prelungire."
    • Detalii: 

https://www.orange.ro/roaming/prepay

 

 

 

Update: Din 15 octombrie 2021 a fost introdusă și Marea Britanie în lista de țări în care se pot consuma unitațile și GB incluși în opțiunea de 14 euro credit.

 

Update 20 dec. 2021: 

Pentru clienții PrePay care călătoresc în Marea Britanie au fost lansate 2 opțiuni noi de roaming: 

  • Go UK Plus – include 30 minute/ SMS și 5GB, 8 euro TVA inclus
  • Go UK – include 3 GB trafic de Internet, 5 euro TVA inclus

Opțiunile se pot activa doar prin canalele: 321 (SMS gratuit la 321 cu textul „GOUK”/ „GOUKPLUS”), *100# și Chatbot.

Vizualizare soluţie în postul original

5 Răspunsuri 5

svetalex
Senior certificat
Salut! De cât timp folosești acel număr de telefon în UK? Este necesar ca în ultimile 123 zile consumul din România să fie mai mai mare decât cel din Roaming. https://www.orange.ro/newsletter/pdf/Ghid_Roaming_Abonament.pdf

delfinas
#StarMember

Bun venit in Comunitate, Rodica!!!
De cand folosesti cartela Prepay Orange in afara tarii?
Eu zic sa-ti iei cartela de acolo. De azi, s-au schimbat regulile referitoare la UK:
"Incepand cu data de 1 Iulie 2021 conditiile de consum și de tarifare in Marea Britanie si Gibraltar nu mai sunt aceleasi aplicabile în țările membre SEE. Astfel, Marea Britanie și Gibraltar-ul vor fi incluse în zona 2 de taxare pentru serviciul roaming.

    • Pana pe 30 septembrie 2021 consumul de resurse în Marea Britanie și Gibraltar se va tarifa la pretul promotional de (Euro cu TVA): apel local si SEE efectuat sau primit 0,119 €/min, apel in tari non-SEE 1,547 €/min, SMS/MMS 0,119 €/mesaj, trafic de date 0,0119 €/MB (Euro cu TVA).
    • Daca folosesti o cartela Prepay pentru a avea acces la serviciul de roaming in Marea Britanie si Gibraltar trebuie sa iti incarci cu credit din care se va consuma conform tarifelor de mai sus. Optiunile cu minute si trafic national vor trebui dezactivate.
    • Perioada de promoție are posibilitate de prelungire."
    • Detalii: 

https://www.orange.ro/roaming/prepay

 

 

 

Update: Din 15 octombrie 2021 a fost introdusă și Marea Britanie în lista de țări în care se pot consuma unitațile și GB incluși în opțiunea de 14 euro credit.

 

Update 20 dec. 2021: 

Pentru clienții PrePay care călătoresc în Marea Britanie au fost lansate 2 opțiuni noi de roaming: 

  • Go UK Plus – include 30 minute/ SMS și 5GB, 8 euro TVA inclus
  • Go UK – include 3 GB trafic de Internet, 5 euro TVA inclus

Opțiunile se pot activa doar prin canalele: 321 (SMS gratuit la 321 cu textul „GOUK”/ „GOUKPLUS”), *100# și Chatbot.

Razvan
#StarMember
De la 1 iulie, taxarea în roaming se face la minut/sms/MB. Momentan nu este disponibila nicio EO cu resurse incluse.

Pamparau_Rodica
Începător
Multumesc pentru sfat!!

delfinas
#StarMember
Cu placere, Rodica!!!