anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Min si sms in roaming SEE

szerozsa
Junior

Salut!

Poate cineva sa-mi da o explicatie despre ultumele 3 randuri? 🙈😅 Nu inteleg, daca am minute si sms de ce am si cost? Am sunat si am trimis sms din Ungaria pe numere romane. 

Mersi!

Screenshot_20230627_163821_Messages.jpg

1 Soluţie acceptată‚

FLo1
#StarMember

@szerozsa: Bun venit în Comunitate. Problema este simplă: de cât timp ești cu abonamentul în roaming? Consumând majoritar resurse în roaming în ultimile 123 de zile (peste 60 zile), resursele incluse au fost blocate (consum prea mare în roaming), consumând astfel credit. Dacă vei reveni în tără o perioadă, balanța (situația) se va restabili la normal. Revino cu detalii/confirmare după caz. Posibil să fi sunat la numere scurte de RO, taxabile?

Vizualizare soluţie în postul original

5 Răspunsuri 5

FLo1
#StarMember

@szerozsa: Bun venit în Comunitate. Problema este simplă: de cât timp ești cu abonamentul în roaming? Consumând majoritar resurse în roaming în ultimile 123 de zile (peste 60 zile), resursele incluse au fost blocate (consum prea mare în roaming), consumând astfel credit. Dacă vei reveni în tără o perioadă, balanța (situația) se va restabili la normal. Revino cu detalii/confirmare după caz. Posibil să fi sunat la numere scurte de RO, taxabile?

Salut @FLo1 ! 🙂 

La numere taxabile sigur ca n-am sunat. Poate solutia e chiar durata de cand ma aflu in roaming (cu intreruperi, oricum), dar nici nu am primit mesaj referitor la aceasta, ci dimpotriva: am primit mesaje saptamana tracuta cumca abonamentul meu include minute, sms si net si roaming SEE. Oricum ma intorc in tara in doua saptamani si vom vedea. (Consumul asta majoritar e oricum... amuzant. Nici nu am vorbit/nu am fost sunat de vreo luna şi jumate /atunci am fost acasa/, numai azi... si nici netul nu am folosit. Dar inteleg logica, nu se pot ocupa de fiecare abonat separat...)

Chiar dacă e cu întreruperi, se consideră media pe cele 123 de zile. Și dacă ai fost acasă dar nu ai consumat resurse.... e ca și cum n-ai consumat deloc în național, ci doar in roaming. 

Salut!

Pe langa ce zice Flo, ar fi bine sa ai in vedere si apelurile internationale. Din cate inteleg, apelurile internationale se tarifeaza daca nu sunt in tara locala. In cazul tau ar fi: esti in Bulgaria si suni in Ungaria. Daca numarul sunat nu este romanesc sau bulgaresc, apelul va fi taxat. Minutele intarnationale incluse pot fi folosite ori cand esti conectat la o antena de Romania, ori in tara SEE in care te afli si catre Romania.

Legat de consumul majoritar: daca in tara consumi 1GB si, cand ajungi in roaming, consumi 2GB (navigatie, radio online, sincronizare telefon, etc), ghici unde este consumul majoritar... Stiu, exemplul este extrem de minimalist, dar poate iti faci o idee despre modul in care se face media.

@Pololică: Da, inteleg perfect ideea 🙂 Despre apelurile internationale nu stiam exact cum se taxeaza, dar oricum: am sunat din Ungaria in Romania de pe numar romanesc si pe numar romanesc. Mno, nu-i o mare tragedie, numai vroiam sa inteleg cat de cat. Mersi pt raspunsuri!