anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Incarcare care sa- mi permita sa primesc SMS din Romania

D65
Începător

Buna, am o cartela prepay pe care o incarc doar cand merg in vacanta in Romania care in prezent este in perioada de gratie. In contul acestei cartele am  30 euro si as dori sa stiu daca exista o posibilitate de a face o incarcare care sa- mi permita pentru o luna sa primesc SMS din Romania

va multumesc anticipat! 

1 Soluţie acceptată‚

FLo1
#StarMember

@D65: Bun venit în Comunitate. Ai de modificat 2 aspecte pentru ceea ce dorești: 1. Perioada activă și perioada de grație fie cu o reîncărcare cu credit de minim 5euro sau activare opțiune națională (aceasta în cazul în care perioada de grație se apropie de expirare, pentru a nu pierde numărul). 2.activarea manuală a roamingului, cel mai simplu din meniul SelfCare (apel la *100#). Atenție: nu activa date mobile, pentru a nu consuma din credit. Și banuiesc că știi: orice apel dat/primit sau mesaj trimis va fi taxat. În roaming doar mesajele primite vor fi gratuite. 

Detalii despre activarea / funcționarea numărului în roaming regăsești aici: https://www.orange.ro/help/cum-pot-s-am-acces-la-serviciul-roaming-pe-cartela-mea-prepay-7448

Edit: Dacă ai nevoie de perioadă activă în roaming poți ”cumpăra valabilitate”. Ai detalii aici. Oricum resursele naționale nu îți vor fi de folos în roaming. 

Vizualizare soluţie în postul original

5 Răspunsuri 5

Vio73
#StarMember

Salutare!

Este vorba despre o cartelă prepay Orange?

Dacă da, de exemplu, opțiunea de 5 euro are 1000 minute naționale sau internaționale către fix sau Sms naționale.

Ai detalii aici:

https://www.orange.ro/prepay/

Dacă vrei mai multe, alegi opțiunea de 6 euro, de 8, etc

Baftă!

FLo1
#StarMember

@D65: Bun venit în Comunitate. Ai de modificat 2 aspecte pentru ceea ce dorești: 1. Perioada activă și perioada de grație fie cu o reîncărcare cu credit de minim 5euro sau activare opțiune națională (aceasta în cazul în care perioada de grație se apropie de expirare, pentru a nu pierde numărul). 2.activarea manuală a roamingului, cel mai simplu din meniul SelfCare (apel la *100#). Atenție: nu activa date mobile, pentru a nu consuma din credit. Și banuiesc că știi: orice apel dat/primit sau mesaj trimis va fi taxat. În roaming doar mesajele primite vor fi gratuite. 

Detalii despre activarea / funcționarea numărului în roaming regăsești aici: https://www.orange.ro/help/cum-pot-s-am-acces-la-serviciul-roaming-pe-cartela-mea-prepay-7448

Edit: Dacă ai nevoie de perioadă activă în roaming poți ”cumpăra valabilitate”. Ai detalii aici. Oricum resursele naționale nu îți vor fi de folos în roaming. 

arsradu
#StarMember & March's Problem Solver

Salut,

Daca esti in perioada de gratie, nu ai nevoie de nicio reincarcare pentru a putea primi SMS/apel. Vezi doar sa nu expire perioada de gratie cat timp esti in Romania. Pentru asta, poti face o reincarcare de 5 Euro (eventual si activarea unei optiuni pe baza acelui credit) si ar trebui sa fie ok, atat pentru sunat cat si pentru primit SMS. Dar daca esti deja in perioada de gratie, si nu expira in perioada in care o sa fii aici, nu ai nevoie de nicio reincarcare.

Client Orange

Eu am înțeles că utilizatorul este în roaming. Mda, pe teritoriul României nu este nevoie de activări speciale pentru primire de apeluri / SMS. Cel puțin atât timp cât numărul nu depășește data de valabilitate a perioadei de grație pentru a nu pierde numărul (caz în care o reîncărcare de opțiune cu 5 euro este necesară).

arsradu
#StarMember & March's Problem Solver

Intr-adevar, nu e foarte clar. Eu intelesesem ca vorbim de o cartela de Orange Romania folosita ocazional, in tara. Nu am inteles ca ar fi folosita in roaming, sau se doreste folosirea ei in roaming... 😄

@D65 ar fi util de clarificat cazul tau, pentru ca in functie de ce anume vrei sa faci cu acel SIM (i.e. daca vrei sa-l folosesti in Romania, sau in roaming), raspunsurile pot sa difere destul de mult, dupa cum poti observa. 🙂

Client Orange