anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Dacă am roamingul activat, acesta rămâne permanent?

andrei35
Începător
Dacă am roamingul activat, acesta rămâne permanent așa?
1 Soluţie acceptată‚

Jay
Campion certificat
Roamingul ramane activ până îl dezactivezi manual. Odată activat nu se dezactiveaza singur. Poate fi dezactivat prin apel la *100# urmând pașii unde vezi scris roaming, din contul tau My Orange sau apelând la Orange, prin chat Djingo sau apel la 300.

Vizualizare soluţie în postul original

4 Răspunsuri 4

Szabolcs
Explorator entuziast
Da! Daca nu schimbati abonamentul.

Jay
Campion certificat
Roamingul ramane activ până îl dezactivezi manual. Odată activat nu se dezactiveaza singur. Poate fi dezactivat prin apel la *100# urmând pașii unde vezi scris roaming, din contul tau My Orange sau apelând la Orange, prin chat Djingo sau apel la 300.

Vio73
#StarMember
Roaming-ul rămâne activ în cadrul abonamentului. Dacă mergi într-o zonă din apropierea graniței, este bine să îl dezactivezi, pentru a nu trece telefonul pe rețelele vecine (în roaming) și apoi te trezești cu costuri suplimentare. Succes!

DanielaH
Moderator

@andrei35, am observat că ai încadrat inițial întrebarea în categoria PrePay. Să înțeleg că vorbim despre o cartelă reîncărcabilă?

 

Serviciul roaming nu este activ în mod automat la activarea unei cartele SIM PrePay, dar odată activat, el rămâne activ. Trebuie doar să fii atent la opțiunile pe care le activezi funcție de destinația ta de călătorie (https://www.orange.ro/help/cum-pot-s-am-acces-la-serviciul-roaming-pe-cartela-mea-prepay-7448)

 

Poți verifica dacă ai acces la serviciul roaming din contul tău My Orange/ Servicii/ Internațional și roaming.