anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

am incarcat prepay cu 16EUR (roaming international) - nu merge decat SMS, nu voce nici data

brickwall
Junior

Am incarcat online la orange.ro cu 16 EUR, mi-a venit SMS-ul de confirmare, nu merge decat sa trimit si sa primesc SMS, nu voce si nici data. Am restartat telefonul etc., acelasi rezultat, primesc numai mesaje de felicitare de la Orance pe SMS ca ce client bun sunt. Daca incerc la sun la 300, nu merge, in schimb vine intra un SMS care zice ca nu am suficient credit.

Am incercat sa sun la +40374300300 de pe alt telefon, ma da afara si zice ca numarul nu e corect. Ah, iar "discuta cu Django" nu ridica nici o fereastra de chat ...

Poate cineva sa-mi de-a o sugestie ce altceva sa fac ? Multumesc !

 

1 Soluţie acceptată‚

svetalex
Senior certificat

Salut!

De cât timp ești în roaming? Utilizarea resurselor de roaming este considerată rezonabilă atât timp cât serviciul de roaming este folosit doar pentru călătorii ocazionale în afara teritoriului României.
DETALII: https://www.orange.ro/help/politica-de-utilizare-rezonabil-a-serviciilor-roaming-see-6828

Ca să poți folosi resursele nationale in Spatiul Economic European conform ofertei de care beneficiezi (in limita politicii de utilizare rezonabilă a serviciului roaming in SEE), este necesar ca traficul de voce și date din ultimele 4 luni (123 de zile) să fie majoritar in România.

Vizualizare soluţie în postul original

6 Răspunsuri 6

svetalex
Senior certificat

Salut!

De cât timp ești în roaming? Utilizarea resurselor de roaming este considerată rezonabilă atât timp cât serviciul de roaming este folosit doar pentru călătorii ocazionale în afara teritoriului României.
DETALII: https://www.orange.ro/help/politica-de-utilizare-rezonabil-a-serviciilor-roaming-see-6828

Ca să poți folosi resursele nationale in Spatiul Economic European conform ofertei de care beneficiezi (in limita politicii de utilizare rezonabilă a serviciului roaming in SEE), este necesar ca traficul de voce și date din ultimele 4 luni (123 de zile) să fie majoritar in România.

brickwall
Junior

Majoritatea timpului sunt in roaming, nu am trafic in Romania. Optiunea pentru care am platit este roaming international, nu in SEE.

Optiunea de roaming zice ca am 1400 minute nationale sau internationale SUA, Canada, fix UE sau SMS national

Salutare!

Atunci, aia este problema, că nu ți se mai dă acces decât dacă încarci cu credit, nu cu opțiune. Dar este foarte scump și se consumă rapid. 

Contactează-i prin chat și poate îți transformă opțiunea respectivă în credit, că altfel nu prea ai ce să faci, dacă ești de mai mult mult timp în roaming.

Asta este, îmi pare rău!

Cum ti-a spus si Svetlana, ai depasit limita  rezonabila de consum in roaming, asa ca nici o optiune nu-ti mai e de folos, ci credit, din care se ba consuma conform tarifelor zonei in  care te afli. Probabil ca d-aia poti doar sa primesti sms-uri, poate ca mai aveai niste credit remanent.

Poti cere ca acea optiune sa se transforme in credit, daca nu s-a consumat din ea.

@brickwall: Bun venit în Comunitate. Varianta cu extraopțiune nu te mai ajută întrucât ai mai mult de 50% din resurse consumate în roaming în ultimile 4luni (123 zile). Doar varianta creditului, deși costisitoare, ar putea fi o soluție, sau un SIM cu număr local. Primești SMSuri gratuit pentru că primirea de SMSuri, chiar și în roaming, este gratuită. Succes oricare ar fi soluția adoptată. 

brickwall
Junior

Inteleg, e total aiuritor, habar n-am avut de diferenta dintre credit si optiuni... Multumesc mult pentru raspunsuri !