anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Activare roaming din Romania

Biaa
Începător
Buna ziua. Am un prieten care e plecat in străinătate și a uitat sa își activeze roamingul. Cum pot eu sa i-l activez din România? Va rog un raspuns
1 Soluţie acceptată‚

Neaplicabil
Din aplicația My Orange își poate activa singur roaming-ul dacă are un cont Orange si o conexiune WiFi: o dată logat în aplicația My Orange trebuie să meargă în secțiunea Servicii unde se găsește Roaming și International. La servicii ajunge din zona ... mai multe a aplicației My Orange.

Vizualizare soluţie în postul original

7 Răspunsuri 7

Neaplicabil
Din aplicația My Orange își poate activa singur roaming-ul dacă are un cont Orange si o conexiune WiFi: o dată logat în aplicația My Orange trebuie să meargă în secțiunea Servicii unde se găsește Roaming și International. La servicii ajunge din zona ... mai multe a aplicației My Orange.

Neaplicabil
Da, asta ar merge numai daca gaseste un hotspot wifi. Daca a plecat fara roaming, nu are semnal. Deci by default nu cred ca o sa aiba nici acces in My Orange. Doar sa isi ia de acolo un sim cu date si de acolo sa-si activeze, saau ...cum ziceam, intr-o zona cu wifi (majoritatea restaurantelor/teraselor au wifi gratuit, de exemplu).

Neaplicabil
@arsradu... mda, nu m-am gândit la acest aspect... și totuși cum a reușit să o contacteze pe @Biaa ca să-i spună că nu are roaming-ul activat 🙂

Neaplicabil
:)) Ai si tu un punct de vedere valid. Paaai...nu stiu, poate printr-o cunostinta comuna...? Sau poate chiar a gasit un hotspot wifi, caz in care are deja tot ce-i trebuie pentru activarea roaming-ului. Oricum, bine punctat. 🙂

teacher_
#StarMember
Salut! Dacă eşti deja în străinătate şi nu ai activă o opțiune cu acces roaming, poţi solicita activarea unei opţiuni cu roaming din contul tău My Orange: dacă ai suficient credit în cont - secţiunea Opțiuni şi tarife - modificare opţiuni dacă nu ai suficient credit în cont - secţiunea Reîncărcare PrePay - unde vei putea realiza reîncărcarea contului cu opţiunea de roaming pe care o doreşti Sau poți reîncărca direct cu opțiune cu roaming și pe Wi-Fi, plata cu cardul. O altă posibilitate este de a ruga un prieten din țară să reîncarce direct pe numărul tău o opțiune cu roaming, de pe un abonament Orange, la *100# sau cumpărând în magazin o reîncărcare cu opțiune pentru numărul tău. Sursa https://www.orange.ro/help/cum-activez-serviciul-roaming-dac-nu-sunt-n-ar-7668

DanielaH
Moderator
@Biaa, ai reușit să activezi serviciul de roaming pentru prietenul tău?

Biaa
Începător
Nu am reușit, multumesc oricum pt ajutor