anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Activare roaming cartela

Ioanapalamar
Începător
  • Buna ziua, vreau sa imi activez serviciul de roaming. Sunt pe cartela. Ma puteti ajuta, va rog?
1 Soluţie acceptată‚

arsradu
#StarMember & March's Problem Solver

Salut,

Daca ai nevoie de roaming in Spatiul Economic European (SEE), poti activa optiunea de 12 Euro din My Orange. Iti oferta beneficii incluse pentru 21 de zile.

Se poate si pe credit, dupa cum zice Flo mai sus, doar ca in cazul asta nu vei mai avea nimic inclus, si vei fi taxata la tarfiele standard pentru tara respectiva. Altfel spus, vei plati foarte mult.

Deci, ideal, daca nu ai mai fost in roaming in ultimele 4 luni (banuiesc ca n-ai mai fost, altfel ai fi stiut deja cum se activeaza) cel mai bine ar fi sa activezi acea optiune de 12 Euro cu roaming din contul tau My Orange.

Client Orange

Vizualizare soluţie în postul original

21 Răspunsuri 21

Vio73
#StarMember

Salutare!

Ai toate indiciile aici:

https://www.orange.ro/help/cum-pot-s-am-acces-la-serviciul-roaming-pe-cartela-mea-prepay-7448

Dacă nu reușești , revino cu detalii pe topic.

Succes!

FLo1
#StarMember

@Ioanapalamar: Bun venit în Comunitate. Prin activarea unei opțiuni cu resurse în roaming, roamingul se va activa automat. Dacă ai doar credit și nu activezi o opțiune cu resurse, atunci activezi roamingul din meniul SelfCare *100# sau din contul tău MyOrange.

Salutare,daca sunt in turcia deja si am activat oferta cu internet din my orange ce este de facut?deoarece nu o pot activa nici din my orange si nici de la *100#..

@AndreiYgor1: Bun venit în Comunitate. "Ai activat din MyOrange.... dar nu poți activa din MyOrange ". Neclar și contradictoriu. Abonament sau prepay? Ai sau nu ai activată opțiunea? Si ce vrei să faci? Ai roamingul activat pentru toate țările? Revino cu detalii. 

Salutare,sunt pe cartela(prepay),intre timp am trimis email,eu cumparasem din my orange oferta de 13€ doar ca nu era activa si nici nu puteam activa roaming-ul,intre timp am facut solicitare si m-au ajutat cei de la orange,iti multumesc si tie pentru interesul acordat.

Așa da, am înțeles. Spor și te mai așteptăm în Comunitate. Numai bine. 

arsradu
#StarMember & March's Problem Solver

Salut,

Daca ai nevoie de roaming in Spatiul Economic European (SEE), poti activa optiunea de 12 Euro din My Orange. Iti oferta beneficii incluse pentru 21 de zile.

Se poate si pe credit, dupa cum zice Flo mai sus, doar ca in cazul asta nu vei mai avea nimic inclus, si vei fi taxata la tarfiele standard pentru tara respectiva. Altfel spus, vei plati foarte mult.

Deci, ideal, daca nu ai mai fost in roaming in ultimele 4 luni (banuiesc ca n-ai mai fost, altfel ai fi stiut deja cum se activeaza) cel mai bine ar fi sa activezi acea optiune de 12 Euro cu roaming din contul tau My Orange.

Client Orange

Bună

Am activat oferta de 16 euro roaming in SSE. 

Nu am avut net nici măcar 1 zi. Cu bonus de aproape 320 GB. 

Ulterior bag 5 euro obțiune, iar bonus în SSE, și 5 euro credit, iar bonus. 

IN final ajung la 920 GB bonus. Cu toate obțiunile avute anterior.

La final de zi, rămân fără net si credit 0.

 

Care e problema? 

Nu trebuia oare sa mi se consume mb din bonus?

arsradu
#StarMember & March's Problem Solver

De cat timp esti in roaming! In ce tara? 

Problema...e posibil sa fie taxare din credit. Deci, fie ai atins limita de utilizare rezonabila, si te taxează exclusiv din credit, fie resursele nu sunt incluse in optiune, fie tara nu e printre cele acoperite de SEE.

Client Orange

De o zi, activat roaming de azi dimineață? Ce limita? Sa fi cheltuit azi 18 GB? Imposibil 

arsradu
#StarMember & March's Problem Solver

E putin probabil... Dar...nu imposibil. :))

E prima iesire in roaming in ultimele 4 luni? Despre ce tara e vorba?

Client Orange

Turcia, am atașat in alt mesaj 2 screenshoturi la câte obțiuni am valabile 

arsradu
#StarMember & March's Problem Solver

Bingo! In Turcia, cu optiunea de 16 Euro ai 1GB de internet si 100 min/sms, care cel mai probabil s-au consumat.

Screenshot_20230829-231457.png

Client Orange

Concluzie: citește atent fiecare obțiune.

Dar atent: fiecare.

Păcat orange, profund dezamăgită.