anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Activare in telefon date roaming

CIC1
Junior

Inițial in telefon la roaming date este setat - niciodată. Activez - întotdeauna. Această opțiune nu rămâne setata. La revenirea în in pagina găsește setat - niciodată. 

S- mai confruntat cineva cu această problema ?

Am abonament cu roaming și acesta este activ, având și resurse de internet neutilizate in roaming.

 

6 Răspunsuri 6

Vio73
#StarMember

Salutare!

Se poate activa roaming prin mai multe modalități, care sunt expuse aici:

https://www.orange.ro/help/cum-activez-sau-dezactivez-serviciul-roaming-85

Dacă nu poți activa roaming-ul din My Orange sau de la *100#, te sfătuiesc să îi contactezi pe ei la Serviciul clienți, pentru a cere ajutorul.

Baftă!  

arsradu
#StarMember

Salut,

Ce telefon ai?

Ca idee, optiunea de roaming de pe cont nu are legatura cu optiunea de roaming din telefon. Nu sunt legate una de alta si nu se activeaza/dezactiveaza in sincron. Cele doua sunt facute sa functioneze impreuna, dar nu sunt legate una de cealalta. Altfel spus, nu are legatura faptul ca ai roaming pe cont cu faptul ca e sau nu optiunea Data Roaming activata in telefon. Poti avea una fara cealalta. Dar, atata timp cat nu sunt amandoua configurate corect si activate, nu vei avea data roaming.

Client Orange

Salut,

Telefonul este un Xiaomi S2.

Problema cred că este in telefon.

Eu setez date roaming -totdeauna, însă nu rămâne activă această setare. Se dezactivează imediat și rămâne bifat - niciodată.

Ar mai putea fi o o setare de activare data roaming in altă secțiune în setările telefonului ?

Mulțumesc.

Observ ca meniul de Xiaomi S2 e un pic diferit de cel standard Android. Si da, e normal, pentru ca foloseste MIUI. Dar ideea e ca nu am deloc experienta cu meniul respectiv. Din cate vad, ar mai fi cativa pasi de facut pe langa acea setare de Always/Never pentru roaming.

Uite aici un tutorial pas cu pas care sper sa te ajute.

Client Orange

DanielaH
Moderator

@CIC1, ai reușit? Te-a ajutat tutorialul postat de arsradu?

Buna DanielaH,

Am incercat și aceasta varianta, din păcate nu am reușit.