anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Acces la serviciul Vo-wifi și în roaming

Razvan
#StarMember
Propun sa înaintăm către Orange România, o doleanță mai veche și anume, să nu mai restricționeze accesul la serviciile Vo-wifi în roaming, fiind foarte util pentru tarile non SEE, unde tarifele au rămas cele mai mari la Orange. Deocamdată, acest serviciu este lăsat la liber de către Digimobil România și T-mobile Germania. Facem o petiție, sau scriem aici cât mai mulți utilizatori ai platformei și apoi o înaintăm cu titlu de propunere către Departamentul Orange abilitat. @Moderatori, o rugăminte, sa fixați și sa fie vizibil acest mesaj, ca să citească și sa își exprime opinia cât mai mulți utilizatori/non utilizatori/viitori clienți Orange.
1 Soluţie acceptată‚

eda2k
Cunoscător
Salut, Susțin inițiativa, dar ... Vo-wifi este legat de beneficiile existente în abonament. Utilizând serviciul Vo-wifi, consumi din minutele nationale/ internaționale. Dacă nu există aceste beneficii în țara X, nu poți folosi Vo-wifi. Dar exista aplicații prin care se pot face apeluri vocale prin internet (dacă nu sunt restricționate în țara respectiva - caz în care este necesar un VPN) : Whatsapp, Facebook Messanger, Hangouts, Facetime (iPhone), Libon, Viber ... Înainte de a pleca, este necesară o mică verificare a serviciilor disponibile ... Succes !

Vizualizare soluţie în postul original

21 Răspunsuri 21

Jay
Campion certificat
Pentru cei care calatoresc mai des in afara tarii, mai ales in tarile non SEE, este foarte util.. Eu calatoresc mai putin, dar, va sustin.. 🙂

imch
Cunoscător certificat
Si eu sunt in gasca cu Jay, nu calatoresc prea mult in afara tarii, dar sustin ideea. Just in case :-).

Vio73
#StarMember
Da, ar fi util pentru toți cei care merg în afara țării, ca să nu mai aibă costuri suplimentare. Chiar nu înțeleg de ce Orange nu implementează și această facilitate.!

eda2k
Cunoscător
Salut, Susțin inițiativa, dar ... Vo-wifi este legat de beneficiile existente în abonament. Utilizând serviciul Vo-wifi, consumi din minutele nationale/ internaționale. Dacă nu există aceste beneficii în țara X, nu poți folosi Vo-wifi. Dar exista aplicații prin care se pot face apeluri vocale prin internet (dacă nu sunt restricționate în țara respectiva - caz în care este necesar un VPN) : Whatsapp, Facebook Messanger, Hangouts, Facetime (iPhone), Libon, Viber ... Înainte de a pleca, este necesară o mică verificare a serviciilor disponibile ... Succes !

Ce treabă are VoWiFi cu resursele incluse în abonament? Este strict o limitare de la Orange pentru a nu permite accesul nici măcar în țări SEE (deși resursele sunt incluse în abonament). Uitându-ne în curtea vecinului (Digi Mobil), aici nu avem niciun fel de limitare pe partea de VoWiFi în nicio țară atât timp cât avem  un WiFi decent.

Accesul la VoWiFi este la discretia operatorului si nu toti il au (UE sau nonUE). Da, este un beneficiu ideal pentru roaming, dar, daca operatorul nu are interesul sa-l ofere, nu stiu cum l-am putea obliga.

Si da, VoWiFi are treaba cu resursele. Devine inutil daca va folosi tarife extra (cum ar fi sa fi in UE, conectat la o retea WiFi, si sa te coste minutele folosite? Dezactivarea va deveni instanta din partea utilizatorului, nu mai spun ca ar umple frigiderul operatorului).

Cred că nu ai înțeles exact funcționalitatea de bază a serviciului VoWiFi. Ce spui tu nu se mai numește VoWiFi pentru ca asta ar trebui să facă: să folosești din resurse folosind Wi-Fi ca atunci cand ai avea semnal în mod normal.

Diferenta intre VoWiFi si.... ce anume? VoWiFi a fost creat sa foloseasca reteaua WiFi in locul GSM/CDMA.

Nu am zis nimic de diferente. Ai zis ce am zis eu mai sus. Hai, las-o asa pls

Scuze, dar nu sunt lamurit: ai spus ca VoWiFi nu are legatura cu resursele. Daca nu are, care este legatura cu operatorul mobil? Daca vorbim de VoIP, aplicatiile au nevoie doar de internet (si acces la porturile folosite de aplicatie).

Reclama/marketingul (la toti operatorii) pentru acest serviciu este fix pentru utilizarea resurselor aferente numarului. Oferirea VoWiFi difera de la operator la operator (cred ca stii ca VoLTE merge mana in mana cu VoWiFi): unii ofera VoLTE fara VoWiFi (in functie de valoare sau tip serviciu folosit (prepaid sau postpaid), altii le ofera pe amandoua (restrictionat la cei fara optiuni sau "la liber").

Deci, te rog dezvolta putin pentru ca nu inteleg la ce te referi.

Man, disponibilitatea VoWiFi nu are legatura cu resursele din abonament. Pot sa nu am niciun minut inclus in abonament si tot sa pot sa apelez folosind serviciul apelare Wi-Fi si voi fi taxat suplimentar (dar folosind apelarea WiFi). 
Dar ce legatura are disponibilitatea resurselor pentru apelarea WiFi? 
Tu vrei sa-mi spui ca eu voi adauga o optiune care imi ofera minute in tarile NON-SEE si brusc serviciul apelare WiFi va fi disponibil?

Asa cum am spus, este o limitare de la Orange si nu are nicio treaba cu resursele abonamentelor. Este o limitare pe baza de IP (Romania). 

Atunci din ce consuma VoWiFi?Exista plan tarifar separat pentru acest serviciu? Tot nu m-ai lamurit.

Limitarile legate de VoWiFi privind IP-urile sunt strict legate de operatorul de telefonie mobila.


@Pololică  a scris:

Atunci din ce consuma VoWiFi?Exista plan tarifar separat pentru acest serviciu? Tot nu m-ai lamurit.

Limitarile legate de VoWiFi privind IP-urile sunt strict legate de operatorul de telefonie mobila.


Păi cam așa am zis și eu folosind alte cuvinte.

 


@Pololică  a scris:

Atunci din ce consuma VoWiFi?Exista plan tarifar separat pentru acest serviciu? Tot nu m-ai lamurit.

Limitarile legate de VoWiFi privind IP-urile sunt strict legate de operatorul de telefonie mobila.


Am răspuns deja mai sus: Ce spui tu nu se mai numește VoWiFi pentru ca asta ar trebui să facă: să folosești din resurse folosind Wi-Fi ca atunci cand ai avea semnal în mod normal.

END OF STORY

teacher_
#StarMember
Eu merg odată pe an in vacanta in străinătate, și recunosc că m-ar ajuta daca s-ar ajunge la propunerea voastră...