anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Știți dacă avem roaming in Papua Noua Guinee?

Ascary
Campion certificat
Un prieten va ajunge curând în Port Moresby (Papua Noua Guinee) și mă întreba dacă poate vorbi de pe telefonul lui Orange din acest oraș.Nu am știut ce să-i răspund așa că vă întreb și eu pe voi. Multumesc
1 Soluţie acceptată‚

Miha_Z
#StarMember
Din cate observ nu va putea conversa cu ajutorul retelei Orange. Ca o solutie recomanda-i sa foloseasca Wi-fi de la cazare, restaurante... si sa vorbeasca pe WhatsApp, Skype, Facebook... Sau ar mai fi varianta sa ocoleasca acel port si sa mearga in unul cu semnal :))

Vizualizare soluţie în postul original

8 Răspunsuri 8

Razvan
#StarMember
Pe site-ul Orange, la secțiunea Roaming nu este menționat nimic despre aceasta țară, poate or avea semnal din Australia, habar n-am, e chiar interesant de știut.

Laura_cio
Senior
Da, poate. Am găsit și tarifele. https://www.orange.ro/roaming/guineea/#abonament

teacher_
#StarMember
Din păcate, Orange nu are nimic pe Papua Noua Guinee. In schimb, Vodafone are... Se pare că nu sunt suficienti utilizatori din Romania încât să se producă un acord cu un furnizor de servicii din Noua Guinee. Doar in provincia Papua de Vest s-ar putea sa fie, pentru că aparține (și) de Indonezia.

teacher_
#StarMember
@Laura.Cio. Guineea nu e totuna cu Papua Noua Guinee...! 🙂 Guineea este in Africa de Vest, numita și Țara Negrilor, și Papua Noua Guinee este in Sudul Asiei, mai degrabă în Oceania, la Est de Malaezia și Singapore. A fost formată prin unirea a două provincii, Papua, respectiv Noua Guinee, iar denumirea ii vine de la locuitorii insulei, numiți papuași de primii descoperitori spanioli. Culmea, regina Elisabeta a II-a este recunoscuta ca fiind conducătoarea țării, dar are delegat un prim ministru. Este recunoscuta pentru prezenta unor triburi de canibali.

Vio73
#StarMember
Eu nu găsesc nimic despre roaming acolo. Probabil nu există un acord de roaming sau e mai greu cu telefonia mobilă pe acolo.

imch
Cunoscător certificat
Mi s-a parut interesant de vazut nu numai daca exista posibilitatea de a folosi roaming-ul acolo, ci si ce variante pot fi. Am dat peste pagina dedicata telecomunicatiilor in PNG de catre Lonely Planet, poate ii e utila colegului tau. https://www.lonelyplanet.com/papua-new-guinea/telephone Intr-o alta ordine de idei, fara legatura cu telecomunicatiile, mare grija la ce vaccinuri ar fi bine sa faca/obligatoriu pentru a merge acolo.

Miha_Z
#StarMember
Din cate observ nu va putea conversa cu ajutorul retelei Orange. Ca o solutie recomanda-i sa foloseasca Wi-fi de la cazare, restaurante... si sa vorbeasca pe WhatsApp, Skype, Facebook... Sau ar mai fi varianta sa ocoleasca acel port si sa mearga in unul cu semnal :))

iuiu88
Cunoscător
Ascary :)) nu cunosc pe nimeni care sa fi vrut sa ajunga in Papua Noua Guinee, dar tocmai ce mi-am dat seama ca as dori sa merg si eu 😄 Cred ca e genul de loc unde te poti baza strict pe semnalul wi-fi si mai putin pe apeluri si sms-uri traditionale, pentru simplul fapt ca nu e foarte tehnologizat si nu cred ca are acoperire prea mare .