anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Xiaomi Mi Note 10 review

RecenziiPeBune
Explorator entuziast

Xiaomi a luat prin surprindere pe toata lumea cu Mi Note 10, datorita camerei de 108 MP, declarata de Dxo Mark cea mai buna din lume, la egalitate cu Huawei Mate 30 Pro. Eu cred ca Xiaomi a facut multi pasi in directia corecta cu Mi Note 10.

 

Designul este unul dintre ei. Constructia este ireprosabila, sticla fata si spate cu rama din aluminiu. Telefonul arata bine, cu margini subtiri, barbie destul de mica si camera frontala ascunsa sub forma unui V. Trebuie sa recunosc ca arata aproape identic cu Huawei P30 Pro din fata si din spate. Daca e sa te "inspiri" de la un telefon, P30 Pro este o alegere buna. Dar daca vrei un telefon usor de utilizat cu o mana, Mi Note 10 nu este pentru tine, la aproape 10 mm grosime si 210 grame greutate.

 

Ce iese in evidenta este ecranul, care are margini curbate, iar asta face telefonul sa arate foarte bine. Daca am zis de ecran, este un OLED de 6,47" cu rezolutia 1080p ce are HDR si DCI-P3. In plus, este luminos si vei putea vedea in soare puternic fara mari probleme. Cred ca este cel mai bun display pus de Xiaomi pe un telefon. 

 

Daca design-ul si ecranul sunt pasi in directia corecta, sistemul de operare nu m-a dat pe spate. Este Miui 11, versiunea noua, care "m-a intampinat" cu mai multe erori decat as fi vrut. Ce-i drept, cand e vorba de o versiune noua, cam orice sistem de operare are erori. Intre timp am primit un update care a scazut semnificativ numarul erorilor. 

 

Partea buna a lui Miui este eficienta bateriei si Mi Note 10, cu o baterie de 5260 mAh, nu avea cum sa dezamageasca. Duce o zi de utilizare extrema fara probleme, orice ai face. La utilizare medie, vei obtine confortabil doua zile. Un mare plus este incarcatorul de 30W care incarca telefonul la 100% in aproximativ o ora si 10 minute. Sa incarci o baterie de peste 5000 mAh in mai putin de o ora si un sfert, mi se pare impresionant. 

 

Poate bateria buna se datoreaza si procesorului, SD730G, un procesor mediu. Anul acesta Xiaomi a oferit cel mai bun raport pret-performanta, avand procesoare de top la sub 2000 lei, si sunt surprins sa vad un procesor mediu pe un telefon de 2500 lei de-al lor. Telefonul se misca bine, duce jocuri solicitante fara ezitare, dar daca vrei grafica maxima sau te intereseaza gamingul in mod special, in acest buget ai variante mai bune.

 

Unde am simtit nevoia unui procesor de top a fost chiar la aplicatia camerei, unde am observat lag cand schimbam de pe o camera pe alta sau cand faceam poze la rezolutia de 108 MP. Cateodata aplicatia se bloca si era nevoie sa o inchid, mai ales cand foloseam modul de noapte sau 108 MP. Cand merge, camera este impresionanta. Am testat-o impotriva lui Samsung Galaxy Note 10+ si i-a facut fata fara probleme. Mi Note 10 castiga la detalii, mod macro si zoom, iar Note-ul are un avantaj la culori, HDR si stabilizare video. Chiar si asa, sa ai atat de multa versatilitate la 2500 lei e un mare plus.

 

Inainte de a concluziona, vreau mentionez ca Mi Note 10 nu este un telefon de top, ci mai degraba o camera de top intr-un telefon bun. Ii lipsesc difuzoarele stereo, procesorul de top, rezistenta la apa, incarcarea wireless, sistemul de operare nu este la fel de bine optimizat ca al competitiei. Dar daca esti pasionat de fotografie, cauti asta intr-un telefon, stii sa faci setarile in modul Pro, Mi Note 10 este o optiune interesanta pentru tine. Personal, as astepta lansarea lui Xiaomi Mi 10, care va avea o camera la fel de performanta, dar va veni cu difuzoare stereo si procesor de top, la un pret asemanator. Un alt motiv pentru care as mai astepta ar fi faptul ca telefoanele Xiaomi au un istoric de a primi reduceri mari dupa doar cateva saptamani de la lansare, deci daca vrei cea mai buna oferta, cu putina rabdare o vei gasi. 

 

Pentru mai multe detalii despre Xiaomi Mi Note 10 puteti cauta Recenzii Pe Bune pe YouTube 😄

10 Răspunsuri 10

Razvan
#StarMember
Mulțumim frumos pentru descriere și ca împărtășești cu noi informația în comunitate. Se vede ca ești pasionat și mesajul transmis de tine este cald și primitor. Poate data viitoare faci și o recenzie la Mate 30 pro sau viitorul P40.

Miha_Z
#StarMember
@RecenziiPeBune multumim de impresii. Desi sunt fan Samsung si de curand am achizitionat un Note 10+, m-a impresionat ce ai relatat despre camera de 108 MP si bateria de peste 5000 mAh care se incarca in mai putin de o ora si un sfert. In plus la ce caracteristici are mobilul pretul este foarte bun.

Razvan
#StarMember
Prețul e îmbatabil în acest moment, însă în ultimii 2 ani, Xiaomi a cam dublat prețurile la smartphone-uri, probabil în 2-3 ani vor ajunge la nivelul Huawei/Samsung la prețuri.

Neaplicabil
Telefonul asta e un fel de baterie cu un pic de telefon. :)) Am vazut si review-ul de pe YouTube (da, toate cele 15 minute) si am fost foarte placut impresionat de calitatea lui. Nu atat ca rezolutie (nu trebuie sa filmezi 8K pentru a avea un video calitativ, nu la asta ma refer) cat pentru subiectele abordate. E un video complet. Nu am simtit nevoia sa zic: "dar stii, n-ai specificat nimic de...mai stiu eu ce chestie". Si da, si eu in cele mai multe dintre cazuri am ales A-ul (camera de pe Samsung) :)) Asta e chestia, cand le ai una langa alta, faci altfel comparatia. Daca vezi o poza, si dupa ceva vreme, o vezi si pe a doua, s-ar putea sa fie mai greu sa-ti dai seama care dintre ele e mai buna. Camera e buna, nimic de zis, dar orice peste 15-20Mp (chiar si mai putin) pentru un telefon, mie unul mi se pare overkill. :)) Pentru ca nu in asta consta calitatea unei poze. Cu atat mai mult cu cat, asa cum ziceai si tu, majoritatea oamenilor le vor vedea pe telefon, si le vor posta probabil pe retelele de socializare, unde pe langa faptul ca vor fi comprimate, din nou, nu vor fi vazute in cine stie ce rezolutie. Deci...da, e impresionant ca numar de megapixeli, dar util...pentru mine nu. Cat despre design....e subiectiv. Mie unul nu-mi place deloc spatele ala de sticla. Nu imi plac in general telefoanele cu spatele de sticla. Pentru mai multe motive, numai unul dintre ele fiind acela ca "glass is glass, and glass breaks", daca stii la cine ma refer cu citatul asta. :) Problema e ca majoritatea telefoanelor din ultima vreme sunt cu spatele de sticla. Unele pentru wireless charging (o alta chestie de care eu unul n-am nevoie, si care mi se pare mai degraba un dezavantaj decat un avantaj), altele doar pentru ca de ce nu. :)) Nu m-ar deranja absolut deloc sa am un telefon cu marginile mai putin rotunjite si mai late un pic. Imagineaza-ti un fel de iPhone 5s/SE, mai mare, si cu Android. Din pacate, design-ul ala nu prea se mai gaseste pe nicaieri. Ce am apreciat eu la telefonul asta este display-ul. Si...cam atat. Softul daca zici ca avea probleme, nu prea ma incanta, plus ca am observat parca un pic de lag in operarea de zi cu zi...? Se poate sa mi se fi parut. Ceea ce pentru procesorul ala...nu prea e normal. Stiu ca nu e un procesor de top, dar se vede clar ca in cazul asta, softul este cel care trage telefonul in jos. Pentru ca pe telefoane cu mai putini "caluti sub capota", softul se misca mult mai fluid. De curand i-am recomandat cuiva un Xiaomi Mi A3, cred ca singurul (cel putin pana acum) telefon din gama Xiaomi cu Android One. Si daca ai ocazia sa-l testezi vreodata, as fi foarte curios cum ti se pare. Felicitari pentru review. Si mersi. 🙂

RecenziiPeBune
Explorator entuziast
@arsradu Multumesc mult! De acord cu tine, majoritatea pozelor facute cu telefonul ajung online, unde sunt comprimate si conteaza mai mult culorile decat detaliile, chiar MKBHD a facut un video foarte interesant despre asta. Miui 10 era ok, Miui 11 mi se pare ca l-au lansat in graba si nu e foarte bine optimizat. I-am facut review lui Xiaomi Mi A3, Android One este un avantaj urias pentru telefon, mai ales ca acum il gasesti la 800 lei. Telefonul a ajuns la maica-mea, semn ca e ce trebuie :D Normal ca stiu citatul lui JerryRigEverythingIncludingHisArm :))

Neaplicabil
Hehe! :))) You're the man! Bravo. Da, si eu sunt subscris atat la MKBHD (by the way, acum stim si noi in sfarsit de la ce venea K-ul), proaspat ajuns la 10 mil. de subscriberi si depasindu-l pe Linus, cat si la Zach (JerryRigEverything si da, inclusiv mana lui, saracu'). Ai sa razi, dar persoana careia i-am recomandat Mi A3-ul este....de asemenea (drumroll), mama mea. 🙂 Si da, si eu cred ca am facut o alegere buna. Telefonul ala, pentru ce ofera la pretul ala, mi se pare foarte tare. Si pentru ce are ea nevoie (ecran mare, baterie mare, un soft fluid si storage suficient cu posibilitate de extindere), eu zic ca e perfect pentru urmatorii cativa ani. Ma bucur mult ca avem pasiuni comune, si astept cu nerabdare urmatoarele recenzii, pe bune. 🙂

Vio73
#StarMember
Pe mine chiar mă impresionează compania aceasta. Au evoluat impresionant. Fac gadgeturi extraordinare la prețuri fără concurență. Bravo lor! Mulțumim foarte mult pentru descrierea extrem de detaliată, @RecenziiPeBune!

Jay
Campion certificat
La ce ce review-uri am vazut in ultimul timp, facute de tine, ca in alta parte n-am timp sa caut si nici nu ma grabesc deocamdata, pentru ca mai am vreo 2 luni pana preluungesc abonamentele, deja ma vad tinandu-ma cu ambele maini si cu dintii de un Samsung si nevrand sa-i dau drumul.. tu faci review-uri, eu strang Samsungul si mai tare :))))))... Probabil voi alege tot un Samsung, dar, super tari review-urile.. si, cine stie, eu folosesc 2 abonamente, am zis ca as prefera totusi sa incep sa folosesc un singur telefon, din comoditate, dar, o sa vad cum simt cand va trebui sa ma hotarasc.. 🙂

MihaelaC
Community Manager
Community Manager
@RecenziiPeBune mulțumim pentru review-ul detaliat 🙂 Felicitări!

RafaHelper
#StarMember
Salut @RecenziiPeBune, Bun review-ul, eu chiar am avut de ales intre Mi 9, acesta, P30 Pro si Mate 20 Pro. Am ales Mate 20 Pro, pentru ca am platit mai putin pe el. Grosimea mi se pare exagerat de mare, desi marginile il fac sa para mai subtire. Poate urmatorul telefon chiar va fi un XIAOMI. Legat de partea de soft nici Huawei nu e prea departe, am regasit la Mate 20 Pro cel putin 2 bug-uri care la un P10 nu sunt prezente.