anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Ce telefoane si abonamente recomandați pentru bunici?

Miha_Z
#StarMember
Tot imi fac griji pentru bunicii mei de la tara si as vrea sa le duc un telefon pe care ar invata si ei sa-l foloseasca. Aveti recomandari de mobile si eventual vreun abonament doar cu minute, ca n-o sa stea ei sa scrie mesaje.
1 Soluţie acceptată‚

imch
Cunoscător certificat
Miha Z, familia noastra are in dotare 4 parinti trecuti de 70 de ani. Din cei 4 parinti, 3 folosesc smarphone-uri "papand" lunar undeva intre 1 GB si 6 GB de net. Totul este in functie de apetenta "bunicilor" pentru tehnologie. Pot sa-ti spun asa: socrii mei care nu sunt mari fani tehnologie consuma cel mai putin. El are un telefon pentru seniori (clasic, nu smart) cu taste mari si cifre/litere mari pe un ecran mic. Ea are un smartphone gen entry-level cu un abonament cu 1 sau 2GB de net. A invatat sa foloseasca acest smartphone pentru ca vrea sa vada poze cu nepotii si noi folosim whatsapp-ul pentru asa ceva. Nu intelege tehnologia, de aceea orice problema aparuta este remediata de noi cand ne vedem. Parintii mei sunt mai "potenti tehnologic", drept pentru care au telefoane smartphone middle-range, au abonamente cu mult net si il folosesc. Whatsapp, Facebook, ziare, Youtube, cautari de diferite informatii.... Atentie insa! Avand in vedere ca nici ei nu sunt experti, multe probleme le rezolva cu noi la telefon. Dezavantajul pentru aceasta abordare este ca nu mai scapi de ei :-). Cand imi e lumea mai draga ma trezesc cu mesaje de la mama si fereasca Dumnezeu sa nu raspund. Am 3 apeluri ratate in 10 minute :-D. Deci, ca sa sumarizez, in functie de cum se descurca bunicul sau de cat de motivat e sa foloseasca diferite facilitati ale telefonului, ii poti alege si modelul, respectiv abonamentul. Acestea fiind zise, ma gandesc oare ce discutii vor purta copiii mei cand voi ajunge la o varsta venerabila vis-a-vis de tehnologie si modul in care eu o consum...

Vizualizare soluţie în postul original

28 Răspunsuri 28

Vio73
#StarMember
Sigur, există un abonament dedicat pentru seniori, care are și telefon cu taste mari inclus. Sunt chiar două telefoane incluse, un Alcatel 2008 și un Maxcom. Are și un pic de trafic inclus. Dacă nu, se poate alege un abonament ieftin sau o cartelă și se cere sistarea netului, iar telefonul poate fi ales după preferințe. Iata în link-ul de mai jos abonamentul din oferta Senior. https://www.orange.ro/abonamente/oferta-senior/

Ascary
Campion certificat
Ai să te miri dar și oamenii în vârstă au nevoie de tehnologie și chiar daca nu au mai interacționat cu ea,învață foarte repede. De asta îți propun mai degrabă un smartphone și un abonament cu ceva trafic inclus că să îți trimită o fotografie,eventual să le trimiți și tu.

Miha_Z
#StarMember
Imi place gandirea ta Ascary, la acest aspect nu m-am gandit. Eu am luat in calcul doar usurinta folosirii unui mobil, nu si faptul ca ar putea fi interesati de descoperirea la o varsta mai inaintata a noii tehnologii. O sa le prezint ambele variante si a ta si a lui Vio73 si voi vedea cu care se vor acomoda mai usor. Va multumesc de sfaturi.

Vio73
#StarMember
Tatăl meu are smartfon ( luat de mine), dar mereu îmi spune că preferă telefonul cu butoane.

Ascary
Campion certificat
Da,un telefon obișnuit împreună cu un abonament Orange Senior este o alegere foarte buna in caz că se dorește mai mult voce.

Vio73
#StarMember
Depinde de la caz la caz. Am întâlnit și persoane vârstnice care se pricep la tehnologii.

Ascary
Campion certificat
Iar cei care nu se pricep învață foarte repede. Mai toate persoanele vârstnice au copii plecați de acasă,in țară sau în străinătate și ar dori și să-i vadă nu numai să-i audă.

Vio73
#StarMember
E greu la bătrâni să spui că învață, în general. Sunt și situații în care da, într-adevăr, unii reușesc să se descurce.

Miha_Z
#StarMember
La inceput si mie mi s-a parut ciudat interesul mamei de a achizitiona mobile mai performante si de la vechiul nokia a ajuns la smartphone. Unde mai pui ca din dorinta de a discuta cu fratii mei plecati in Italia de ani buni, si-a facut cont pe Facebook, WhatsApp, cauta retete si modele de tricotat pe Youtube... Deci daca vine interesul si din partea lor, chiar pot invata.

Vio73
#StarMember
De la o anumită vârstă, pentru ei e importantă mai ales comunicarea (vocea). Restul e mai complicat, în general.

Ascary
Campion certificat
Mama are 77 de ani și este o impatimita a rețelelor de socializare,FB și Whatsapp. Când era ea tânără exista un singur telefon in sat,la primărie și era cu manivelă. 🙂

Vio73
#StarMember
Depinde de la caz la caz.

Romeo_
Senior certificat
Telefon indestructibil cu nelimitat voce este indicat

imch
Cunoscător certificat
Miha Z, familia noastra are in dotare 4 parinti trecuti de 70 de ani. Din cei 4 parinti, 3 folosesc smarphone-uri "papand" lunar undeva intre 1 GB si 6 GB de net. Totul este in functie de apetenta "bunicilor" pentru tehnologie. Pot sa-ti spun asa: socrii mei care nu sunt mari fani tehnologie consuma cel mai putin. El are un telefon pentru seniori (clasic, nu smart) cu taste mari si cifre/litere mari pe un ecran mic. Ea are un smartphone gen entry-level cu un abonament cu 1 sau 2GB de net. A invatat sa foloseasca acest smartphone pentru ca vrea sa vada poze cu nepotii si noi folosim whatsapp-ul pentru asa ceva. Nu intelege tehnologia, de aceea orice problema aparuta este remediata de noi cand ne vedem. Parintii mei sunt mai "potenti tehnologic", drept pentru care au telefoane smartphone middle-range, au abonamente cu mult net si il folosesc. Whatsapp, Facebook, ziare, Youtube, cautari de diferite informatii.... Atentie insa! Avand in vedere ca nici ei nu sunt experti, multe probleme le rezolva cu noi la telefon. Dezavantajul pentru aceasta abordare este ca nu mai scapi de ei :-). Cand imi e lumea mai draga ma trezesc cu mesaje de la mama si fereasca Dumnezeu sa nu raspund. Am 3 apeluri ratate in 10 minute :-D. Deci, ca sa sumarizez, in functie de cum se descurca bunicul sau de cat de motivat e sa foloseasca diferite facilitati ale telefonului, ii poti alege si modelul, respectiv abonamentul. Acestea fiind zise, ma gandesc oare ce discutii vor purta copiii mei cand voi ajunge la o varsta venerabila vis-a-vis de tehnologie si modul in care eu o consum...