anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Semnal 4G+ sau doar 4G - Orăștie (jud. Hunedoara)

Lord_Paul
Junior entuziast
Salut! De vreo 2 luni sunt in reteaua Orange, datorita abonamentului digital Yoxo si as dori sa stiu exact, semnalul LTE in Orăștie, jud. Hunedoara e și 4G+ sau doar 4G. Deși pe harta interactivă cu acoperirea Orange se arată că exista si 4G+, deocamdată în perindările mele prin diferite zone ale orașului, nu am întâlnit semnal 4G+ și nici n-am apucat să discut pe tema asta cu prieteni si cunostinte care sunt clienti vechi in Orange?! Țin să menționez că viteza la netul mobil e bunicică (am ajuns și la 112 Mbps), exceptând diferite ore ale zilei sau condițiile meteo. Atașez mai jos un o captură cu două rezultate la testele de viteză. Multumesc anticipat!
1 Soluţie acceptată‚

Anonim
Neaplicabil
Orastie are 4CA la Vodafone, B3+B3+B1+B20. Telefonul face 4G+ din aceste benzi, fara sa foloseasca si B20 pe care nu o stie. La Orange ai 3 cu 7, iar pe iar 80118 are 3CA - 3, 7, 20. Daca vrei 4G+ peste tot tre sa schimbi telefonul. E foarte simplu.

Vizualizare soluţie în postul original

21 Răspunsuri 21

Vio73
#StarMember
E clar! Vodafone are 4g + din combinație B1 ( 2100 Mhz) +B 3 ( 1800). Încearcă și pe ORO la fel, cu CellMapper. Mai mult ca sigur nu vede decât B 3.

Lord_Paul
Junior entuziast
@arsradu Îmi apare uneori la provider, (orange B3 LTE eNB 80118), dar nu văd la peste oraș nici o antenă cu acest indicativ. Cea de la Orange e în centrul orașului cu indicativul eNB 948861 pe cum se vede și pe hartă. Trimit și o captură! Acolo se vede, undeva sus-dreapta, locația mea.

Vio73
#StarMember
Deci este destul de clar. La VDF ai combinatia B1+B3, iar la ORO, ai B 3 +B 20. Partea bună este că implementează și ORO B1 la scară largă prin țară acum. Eu cred că VDF are 3CA ( B1+ B3+ B20) în zona respectivă, doar că nu vede telefonul B 20.

Lord_Paul
Junior entuziast
Mulțumesc tuturor pentru răspunsuri! Acum, nu mă precipit, nu era ceva grav, doar o întrebare mai tehnică. Am elucidat misterul oarecum. Așteptăm să vedem evoluția rețelei în perioada imediat următoare, nu schimbăm telefonul doar pentru atât. 🙂 Am văzut review-uri cu teste de viteză în rețeaua Orange prin țară sau București și nu erau diferențe de viteză între 4G și 4G+, doar un salt mare la 5G!

Vio73
#StarMember
Eu cred că vei avea în curând și B1 de la ORO, deci nu e nicio problemă majoră. Sunt zone unde se poate prinde bine cu 2 CA, dar unde este combinația B3 +B7, pentru că fiecare dintre ele au o lățime de 20 Mhz. Poți depăși lejer de 200bps sau chiar de 300. Banda 1 are 5Mhz și 20 are 10 Mhz lățime de bandă. Da, saltul va fi unul spectaculos, dar nu se știe când se va ajunge cu 5g-ul prin Orăștie pentru că licitația 5g se va face teoretic la anul. 5g-ul actual este in mare parte pe frecvențele existente la acest moment. Și eu aștept la mine ( în Pitești), dar mă mulțumesc deocamdată cu 4g+. Îți atașez un test 2CA ( B3+B 7).

Anonim
Neaplicabil
Orastie are 4CA la Vodafone, B3+B3+B1+B20. Telefonul face 4G+ din aceste benzi, fara sa foloseasca si B20 pe care nu o stie. La Orange ai 3 cu 7, iar pe iar 80118 are 3CA - 3, 7, 20. Daca vrei 4G+ peste tot tre sa schimbi telefonul. E foarte simplu.

Lord_Paul
Junior entuziast
@simple_dreams Mulțumesc, între timp am descoperit cauza. Într-adevăr, telefonul nu știe B20. Am scos SIM-ul Yoxo (Orange) și l-am introdus într-o tabletă și acolo aveam semnal 4G+. Remedierea: alt telefon, dacă, să zicem, ăsta ar fi un impediment major. 🙂