anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Pierdere semnal prin casă

Nova24
Începător
Bună tuturor!
Știe cineva de ce pierd semnalul în timp ce vorbesc la telefon prin casă? Am anumite zone unde se pierde de tot... menționez că locuiesc într-un apartament de 2 camere la etajul 1, adică nu sunt chiar la înălțime.
Mersi anticipat!
1 Soluţie acceptată‚

Vio73
#StarMember
Întotdeauna pereții clădirilor, izolația blocului, vegetația, etc. pot fi obstacole destul de importante între antenă și utilizator, iar acest lucru afectează destul de mult semnalul de voce și date. Depinde și de modelul telefonului, pentru că sunt telefoane care recepționează mai bine semnalul ( de exemplu Huawei) și altele mai prost ( de exemplu Samsung). În principiu, nu ai ce face, doar așa cum ți-au recomandat și unii colegi, adică să folosești și apelul wifi, dacă ai un telefon compatibil cu această tehnologie.Evident că această tehnologie îți va consuma bateria telefonului mai repede. Și mai poți face și o sesizare la Orange în care să le explici că semnalul indoor la tine are probleme. Succes!

Vizualizare soluţie în postul original

8 Răspunsuri 8

Mohikan
Începător
Nu prea are legătură cu înălțimea. Dacă te afli într-o "ubra" (punct mort a releului de amplificare), poți chiar sa pierzi semnal. Singura soluție ca cauți singur perimetrul ce mai bine acoperit în casa.

mihai_13
Maestru
acelasi lucru patesc si eu in casa dar la mine apartamentul este la demisol... ce poti sa faci 1 - cand ajungi acasa comutezi reteaua in 2g 2 - sa foloseti un telefon cu wifi-call (eu de exemplu am un Samsung S9 care "stie" de wifi-call)

FLo1
#StarMember
Cu siguranta in fața blocului ai semnal excelent de cel puțin 3G, si are treaba si cu inaltimea: uraca la ultimul etaj al blocului si trage concluziile. Mai multe nu spun. Remedieri nu se vor face. Deci nu ai decat varianta apelului pe wifi. Puterea semnalului se pierde prin atatea straturi de betoane si atunci de aceea la demisol e si mai slab semnalul decat la parter/etaj1. Revino si spune-ne ce solutie ai adoptat.

BR
Începător
Ia in calcul si ecranarea cladirii. Cu cat sunt mai multe fierotanii prin scheletul/fatada cladirii cu atat e mai slab semnalul radio.

Vio73
#StarMember
Întotdeauna pereții clădirilor, izolația blocului, vegetația, etc. pot fi obstacole destul de importante între antenă și utilizator, iar acest lucru afectează destul de mult semnalul de voce și date. Depinde și de modelul telefonului, pentru că sunt telefoane care recepționează mai bine semnalul ( de exemplu Huawei) și altele mai prost ( de exemplu Samsung). În principiu, nu ai ce face, doar așa cum ți-au recomandat și unii colegi, adică să folosești și apelul wifi, dacă ai un telefon compatibil cu această tehnologie.Evident că această tehnologie îți va consuma bateria telefonului mai repede. Și mai poți face și o sesizare la Orange în care să le explici că semnalul indoor la tine are probleme. Succes!

Ana__Maria
Începător
Si eu patesc la fel. Nu stiu care e cauza.

misulik
Junior entuziast
contează și dacă este izolat blocul și câți pereți sunt în direcția releului de semnal

Vio73
#StarMember
Fiecare cunoaște cel mai bine cum stă treaba la el! Mă refer la distanța față de antenă, izolarea pereților, etc. În același timp, sunt destule persoane care militează pentru a nu mai primi pe blocul lor sau în împrejurimi antene de telefonie mobilă și din cauza aceasta, de multe ori, semnalul la telefon este din ce în ce mai slab sau deloc. Deci izolația blocurilor, pereții construiți din diverse materiale, în multe cazuri și vegetația și antenele mai rare din vina operatorilor sau a locatarilor, pot conduce la astfel de situații extrem de neplăcute. Depuneți sesizări și folosiți apelul wifi, pentru că alte soluții momentan nu văd!