anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Lipsa acoperire Sultanu, com. Visinesti, DB

iulian67
Junior
In zona satului Sultanu, comuna Visinesti, jud. Dambovita, nu exista nici macar semnal pentru telefonie mobila Orange.
Am trei abonamente mobile si unul de internet cu router 4G, insa cand ajung acolo, devin complet inutile.
Exista vreo sansa sa fie extinsa acoperirea Orange si in aceasta zona?
Daca da, aveti idee cam peste cat timp?
Multumesc!
1 Soluţie acceptată‚

DanielaH
Moderator
@iulian67, m-am interesat la colegii noștri de la departamentul tehnic. Localitatea Vișinești din județul Dâmbovița are o acoperire parțială pe tehnologia 2G indoor/ outdoor, 3G parțial outdoor, iar pe 4G nu avem acoperire. Momentan, nu avem planuri de densificare pentru 2020 în această locație. Recomandarea colegilor noștri este dezactivarea apelului 4G și selecția manuală de rețea în 2G only. Pentru indoor se poate încerca utilizarea apelului wifi. Îmi pare rău că nu am vești mai bune momentan.

Vizualizare soluţie în postul original

7 Răspunsuri 7

DanielaH
Moderator
@Iulian, mulțumim pentru sesizare! Este o situație mai nouă sau persistă de mai mult timp? Este vorba de semnalul indoor sau outdoor? Ne dai, te rog, mai multe detalii?

Razvan
#StarMember
Nici la Barajul Paltinul, nici urmă de semnal Orange. Digi, Telekom și Vodafone au semnal în zonă.

Vio73
#StarMember
Din păcate, mai sunt zone în care nu există semnal de niciun fel și ar trebui să se facă și acolo ceva, mai ales unde sunt zone locuite.

Vio73
#StarMember
Până vor face ceva, poți să-ți iei o antenă exterioară, care să o folosești în momentul în care stai în locația respectivă. Poate fi o soluție care să te scape de stres și nervi! Succes!

iulian67
Junior
@DanielaH: Iti multumesc Daniela pentru promptitudine si interes. Eu am achizitionat recent un teren in satul Sultanu, insa din cate am inteles de la vecini, situatia treneaza de multa vreme (practic dintotdeauna). Este vorba despre semnalul outdoor, de indoor nici nu poate fi vorba. Si asta daca vrei sa efectuezi sau sa primesti apeluri. Pentru ca despre internet 4G, 3G sau macar 2G ... acestea sunt complet inexistente. Am fost ieri in comuna Visinesti, aproape de Primarie, cam la 5 km de locatia unde am terenul. Am reusit, cautand pozitia, sa trimit si sa primesc apeluri, insa despre internet nici nu putea fi vorba. Din pacate, nici ceilalti operatori de telefonie mobila nu se pot lauda cu rezultate mai bune, desi, totusi, in satul Sultanu, gasesti unele zone outdoor de unde poti sa vorbesti, doar daca esti in reteaua Vodafone (internetul lipseste de asemenea). Asa ca, daca aceasta poate fi considerata o sesizare, atunci ma ofer inclusiv sa gazduiesc o antena Orange pe terenul meu (in caz ca locatia corespunde cerintelor de amplasare, etc). Va multumesc!

iulian67
Junior
@Vio73: Multumesc pentru ideea cu atena exterioara. Din pacate, asta ar functiona daca ar exista macar semnal outdoor, insa nu este cazul.

DanielaH
Moderator
@iulian67, m-am interesat la colegii noștri de la departamentul tehnic. Localitatea Vișinești din județul Dâmbovița are o acoperire parțială pe tehnologia 2G indoor/ outdoor, 3G parțial outdoor, iar pe 4G nu avem acoperire. Momentan, nu avem planuri de densificare pentru 2020 în această locație. Recomandarea colegilor noștri este dezactivarea apelului 4G și selecția manuală de rețea în 2G only. Pentru indoor se poate încerca utilizarea apelului wifi. Îmi pare rău că nu am vești mai bune momentan.