anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Este semnal pe Orange la Lupșa Motru, Mehedinți?

adrianscarla280
Începător

Este semnal pe Orange la Lupșa Motru, Mehedinți?

14 Răspunsuri 14

arsradu
#StarMember

Salut,

De clarificat la care Lupsa ne referim.

In Mehedinti sunt doua: Lupsa de Sus, si de Jos.

 

Client Orange

vladut12am
Cunoscător certificat

Nu te supăra, dar ai greșit județul.

El întreabă de Mehedinți, nu de Alba.

Intr-adevar. In Mehedinti nu avem Lupsa, avem Lupsa de Sus sau de Jos. La care dintre ele se refera Adrian...nu stim. Dar da, probabil ca nu e Lupsa din screenshot-ul meu. Greseala mea. Era singurul care continea numele "Lupsa" fara nimic altceva.

De clarificat la care dintre "Lupse" ne referim.

Client Orange

vladut12am
Cunoscător certificat

În Lupșa de Jos, semnalul este slab.

Pololică
#StarMember

Ar trebui sa fie.

Recomand sa vorbesti cu persoane cunoscute sa-ti confirme calitatea semnalului (degeaba este semnal 4G, daca viteza internetului nu iti este satisfacatoare).

vladut12am
Cunoscător certificat

Salutare!

Nu înțeleg la ce localitate te referi.

Poți să fii puțin mai clar?

Ești interesat de Lupșa sau de Motru?

Te întreb pentru că sunt 2 localități diferite, iar noi de aici nu avem cum să ghicim.

Dacă întrebi de Motru, acolo ar trebui să ai semnal 4G+ bun cu viteze de până la 284,4 Mbps download.

vladut12am_0-1695898108461.png

În schimb, dacă te referi la Lupșa, în județ este un sat numit Lupșa de Sus care aparține comunei Broșteni, acolo semnalul fiind slab.

vladut12am_1-1695898202255.png

 

 

vladut12am
Cunoscător certificat

Observ că este un oraș Motru, dar din județul Gorj, nu din Mehedinți.

Acolo este semnal 4G+ foarte bun cu viteze de până la 355,6 Mbps download.

Motru este oraș în Gorj , chiar municipiu.

DanielaH
Moderator

@adrianscarla280, te așteptăm să revii cu mai multe detalii despre localitatea ta. Mulțumim.

Vio73
#StarMember

Salutare!

Dacă te referi la semnalul dintre cele două localități, adică Lupșa de Jos, jud. Mehedinți și Motru (GJ), semnalul de pe harta de acoperire este acceptabil, dar nu excelează. Oricum, îți faci treaba.

Baftă!

RafaHelper
#StarMember

Salut @adrianscarla280

Potrivit măsurătorilor ANCOM efectuate in anul 2022 Orange are zone fără semnal, cu semnal slab si semnal bun in afara casei, mai exact s-a măsurat semnalul pe drumurile publice. Nu exista semnal foarte bun in zona ta atunci cand s-au făcut măsurătorile. Poti testa rețeaua folosind o cartela prepay sau o cartela YOXO(prima luna ai gratis).

RafaHelper_0-1695975326845.png

 

Nu stiu cat de actuale mai sunt informatiile respective (as miza pe o eroare de 10%) intrucat a trecut un an de atunci si posibil anumite antene sa fi fost schimbate (sau repozitionate) si zonele acoperite sa fie usor modificate.

La care as adauga informatia ca Telekom si Digi deja inchid frecventele 3G (cred ca Digi a terminat recent si ultimul judet).

Corect, de aceea am menționat anul 2022 si am sugerat sa fie testata rețeaua. Cel mai bun răspuns la o întrebare de genul il poți obține doar testând rețeaua. 
In comparație cu datele oferite de Orange care reprezintă o simulare computerizata si nu un test real, consider ca datele oferite de ANCOM sunt mai relevante.

Notă sursa https://www.orange.ro/acoperire/harta-acoperire-retea/: hărțile de acoperire se bazează pe simulare computerizată și reprezentare la scară. Deși facem tot posibilul ca hărțile noastre să fie cât mai precise, acestea nu reprezintă o garanție a disponibilității serviciilor. Calitatea semnalului poate fi afectată de elementele de mediu și materialele de construcție.

Exact! Testarea la fata locului va elimina orice dubiu.