anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Credeți că ar fi mai util 5g-ul decât 4g+ în rural?

Vio73
#StarMember
Eu aș opta pentru 4g+ la scară extinsă. 5g-ul necesită noi licențe, care sunt extrem de scumpe, ca și echipamentele radio, dar și terminalele.
1 Soluţie acceptată‚

Razvan
#StarMember
Ar fi mai bun 4G+ (B3+B20), decât 5G în banda 700 MHz, acoperire extinsa, viteza mica, probabil la fel de mica ca 4G în B20. Frecvența în banda joasa are avantajul unei acoperire extinse, inclusiv indoor, dar pierde teren din prisma vitezei, din cauza lățimii de banda scăzute.

Vizualizare soluţie în postul original

14 Răspunsuri 14

Ascary
Campion certificat
Ar fi frumos și în rural dar probabil că trebuie să mai așteptăm și să testăm 5 G doar in orașe.

Vio73
#StarMember
S-ar putea să fie așa!

Razvan
#StarMember
Ar fi mai bun 4G+ (B3+B20), decât 5G în banda 700 MHz, acoperire extinsa, viteza mica, probabil la fel de mica ca 4G în B20. Frecvența în banda joasa are avantajul unei acoperire extinse, inclusiv indoor, dar pierde teren din prisma vitezei, din cauza lățimii de banda scăzute.

Laura_cio
Senior
5G-ul nu acoperă, deci rămânem pe 4G in mediul rural. In unele zone nu acoperă nici 4G.

Miha_Z
#StarMember
Trebuie sa fim realisti si sa fim multumiti daca in mediul rural vom prinde si 4G.

Florin_D
Cunoscător certificat
Cred ca 5G va fi mult mai bun indiferent de unde se afla acesta. Sunt multe lucruri care pe viitor le putem conecta la 5G, iar echipamentele smarthome nu vor mai avea nevoie de o retea interna la care sa se conecteze, acestea se pot conecta direct la 5G. Eu personal cam asa vad viitorul!

imch
Cunoscător certificat
5G va fi, in mod evident, o imbunatatire indiferent daca vorbim de mediul urban sau de cel rural. Discutia este insa mai ampla aici, cred eu. Ce pret va avea noul serviciu? Diferentele legate de aplicatii si calitate vor justifica investitia in echipamente si servicii necesare? Oamenii vor intelege ce inseamna efectiv 5G sau vor considera ca vorbim doar de o viteza superioara sau o stabilitate mai mare a semnalului? O multime de intrebari... Eu cred ca deocamdata, pentru 60-70% din utilizatorii de internet mobil de oriunde 4G este suficient pentru ce au de facut si 5G ar fi overdoing it. Deocamdata. Peste vreo cativa ani, nu multi, lucrurile se vor schimba cu siguranta.

Ascary
Campion certificat
Ce să facă pensionarii cu 5G? 5G îl este pentru transmisii rapide,pentru conferințe,operații medicale în direct la mare distanță,experimente științifice etc

Ascary
Campion certificat
Mai demult când Orange implementase primul rețeaua 3G am fost uimiți. Am fost uimiți și când a dezvoltat rețeaua 4G. Acum deja vorbim de rețeaua 5G. Unde ne vom opri oare?

Nimcid25
Explorator
4G+ pentru rural este ok. Pentru viteza mai mare exista FO. (in zonele unde exista)

Romeo_
Senior certificat
Eu din ce am tot citit / 5G-ul e cam toxic / Cred c-ar trebui testat / Un timp mai indelungat / Cine-o fi sa-l foloseasca / Sa nu se imbolnaveasca 😉

Neaplicabil
Nimcid25, ce este FO,multumesc. personal,sunt de acord,de-ar merge bine 4g si ar fi super. nu m-as supara nici de 4g+... nu este necesar rural 5g.

Valadoryn_1
Junior
Ar fi bun dar e cheltuiala foarte mare

KEiGHT
Începător
Problema e ca de 10 ani ei tot "lucreaza," la extindere - tot baga 4G in rural. Da-da-da... in 2035 poate vom avea si 4G in rural. N-am inteles niciodata aceasta delasare - tipic romaneasca!