anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Ce părere aveți despre faptul că ANCOM cere acoperire 100% 5g în banda de 700 Mhz?

Vio73
#StarMember
ANCOM anunță că va cere acoperire 100% a populației în banda de 700 Mhz, prin intermediul viitoarei rețele 5g, iar vitezele să fie de 100 Mbps, inclusiv în zonele izolate. Vi se pare fezabilă treaba asta?
Detalii aici:
https://m.zf.ro/business-hi-tech/licitatia-5g-operatorii-sunt-socati-de-planul-ancom-de-a-cere-acoperire-100-cu-servicii-de-voce-si-ingrijorati-de-bruiajele-din-tarile-vecine-din-banda-de-700-mhz-18304852
1 Soluţie acceptată‚

Razvan
#StarMember
De ce nu, poate e momentul sa avem acoperire și în zonele de granița, asa cum există și în celelalte țări. Pe o mare parte de graniță a României există multe goluri de semnal, dacă bulgarii, sârbii, moldovenii, ucrainienii, ungurii au reușit să acopere și operatorii local ar putea încerca acest lucru.

Vizualizare soluţie în postul original

23 Răspunsuri 23

Razvan
#StarMember
De ce nu, poate e momentul sa avem acoperire și în zonele de granița, asa cum există și în celelalte țări. Pe o mare parte de graniță a României există multe goluri de semnal, dacă bulgarii, sârbii, moldovenii, ucrainienii, ungurii au reușit să acopere și operatorii local ar putea încerca acest lucru.

Jay
Campion certificat
Poate sa ceara, ideea e sa se si poata.. Daca nici in 4G nu este acoperirea completa, pana la 5G 100%, cred ca e distanta mare..

Anonim
Neaplicabil
Dacă se va întâmpla așa, am 1000 motive să îmi iau un terminal 5G.

teacher_
#StarMember
Ar fi ceva sa fie acoperite locurile fara semnal din toată țara, macar să aibă 3G. Oricum, pare fezabilă, dar e departe....

FaraUnID
Campion certificat
ANCOM nu poate impune unui operator privat modul in acesta derulează investițiile. Daca Orange este minoritar în zona X și ajunge la concluzia ca investiția în infrastructura 5G nu se va amortiza sau se va amortiza foarte greu, ANCOM nu poate obliga operatorul sa tragă 5G în zona X. Cat despre vitezele de 100Mbps, acestea se pot atinge și prin rețea 4G.

Laura_cio
Senior
ANCOM poate sa ceara, dar acoperirea in zone izolate este un minus la Orange. Nu știu cum va remedia aceasta problema ca sa poată satisface cerințele.

eda2k
Cunoscător
Nu va fi posibil, cu tehnologia actuală... Pentru rețeaua 5G sunt necesare mult mai multe antene, semnalul fiind influențat de interferențe - semnalul nu trece prin obiecte, ci ricoșează. Succes!

Razvan
#StarMember
Banda 700 MHz va avea cea mai mare acoperire dintre cele existente, cea mai bună la acoperire a fost cea utilizată de Zapp și Romtelecom (EVDO), banda de 450 și 420 MHz, pe care le-au închis deștepții de nemți.

Miha_Z
#StarMember
Consider ca asteptarile sunt mult prea mari avand in vedere felul in care decurg lucrurile si cu 3G si 4G.

Ascary
Campion certificat
Nici o părere.Consider că 4G și 4G+ este mai mult decât suficient. Terminale 5G,nu avem așa că de ce sa ne batem capul. Vreau sa vad in fiecare localitate 300 Mbs apoi mai discutam de 5G. Deocamdată vorbim discuții.

Vio73
#StarMember
Nici eu nu cred că va fi 100%, dar probabil va fi mai mare decât toate celelalte tehnologii pentru că o antenă în 700 mhz va avea acoperire mai mare decât 2g-ul ( 900 mhz) sau 4g-ul în 800 mhz. Sigur, va depinde foarte mult și numărul de antene.

delfinas
#StarMember
Sa avem 4G peste tot, zic, si ar fi mai mult decat suficient. 5G mi se pare tichie de margaritar.

Cathy
Explorator entuziast
Foarte corect Delfinas.Eu inca am probleme in zona unde s-au retras la pensie parintii mei.E adevarat ca este si o zona izolata foarte impadurita, nu au decat un singur vecin dar nu prea e semnal la telefon de internet nici nu se pune problema.

eda2k
Cunoscător
Salut, Tehnologia 5G are anumite beneficii și în loc să se investească în 4G, de preferat ar fi implementarea direct cu 5G. Diferențe majore: - viteza 5G mai mare (mai mulți utilizatori conectați, fără pierderea vitezei); - latența mai mică (Aplicații IoT); - consum energetic mai mic (în principiu). Problema principală a 5G: "LTE 4G se bazează pe relativ puține stații, construite la kilometri distanță, 5G va necesita o mulțime de celule mici situate mult mai aproape unele de altele." - în zonele retrase, 4G va rămâne singura opțiune. 5G va fi implementat în zonele urbane, în zonele rurale se va merge, încă, pe 4G... Spor!