anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Apel WiFi nefuncțional pe internetul fix de la Orange

Matt
Junior entuziast
Atunci când sunt conectat la rețeaua WiFi de acasă (tot de la Orange prin fibra) doar apelurile efectuate sunt facute prin VoWiFi. Cele primite sunt doar prin VoLTE. Am testat cu 3 telefoane și problema persista pe toate, dar toate 3 funcționează perfect normal pe orice altă rețea WiFi testată. Am crezut că problema e de la router dar acesta a fost schimbat azi (de la HG8247H la HG8257U adică de la internet box 1000 la internet box 1000/v2) dar nimic nu s-a schimbat.
1 Soluţie acceptată‚

Matt
Junior entuziast
Am rezolvat problema apăsând butonul "Restart VoIP" din secțiunea "VoIP Information" a routerului.

Vizualizare soluţie în postul original

19 Răspunsuri 19

Vio73
#StarMember
Păi asta spuneam, că la unele nu contează de unde le iei.

RafaHelper
#StarMember
Salut @Matt, ‏‏‎ ‎ Ai rezolvat problema? Ai incercat sa setezi unul din telefoane pe retea 2G sau 3G avand WIFI activat? Cum s-a comportat apelul primit, a fost prin VoWIFI? ‏‏‎ ‎ Unele telefoane pot prioritiza utilizarea retelei mobile in efectuarea/primirea apelurilor sau reteau wifi. Exemplu: Xiaomi Mi Note 10, testat de mine, prioritiza in modul standard apelurile efectuate prin VoLTE si a trebuit sa schimb setarile manual. Ne poti arata un screenshot cu setarile de la apeluri?

Matt
Junior entuziast
Am rezolvat problema apăsând butonul "Restart VoIP" din secțiunea "VoIP Information" a routerului.

Vio73
#StarMember
Foarte bine că ai reușit să rezolvi problema! Felicitări!

MihaelaC
Community Manager
Community Manager

@Matt muțumim că ai revenit cu un răspuns.

Vom marca răspunsul tău ca "Soluție" pentru a fi de ajutor și altor membri aflați într-o situație similară.

Te așteptăm în continuare în comunitate și cu alte întrebări sau sfaturi pentru ceilalți membri.