anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

5G+ in Iasi

Swirl_111
Junior entuziast

Salut, pentru cei din Iasi in ce zona poti prinde 5G+?

18 Răspunsuri 18

Vio73
#StarMember

Salutare!

5g+ nu apare pe nicăieri, dar viteze bune poți prinde în mai multe zone. Am văzut pe la colegii emanu900 și StefanRo pe Softpedia ceva de Univ. Asachi, Tudor Vladimirescu,etc.

Poți vedea pe aici:

https://forum.softpedia.com/topic/1073778-5g-orange-romania/page__st__7920

Baftă! 

arsradu
#StarMember

5G+ cred ca e destul de rar in momentul asta. 5G ar trebui sa fie prin centru dupa cum spun colegii de aici.

Client Orange

vladut12am
Cunoscător certificat

5G+ este momentan doar la nivel de marketing, în realitate, utilizându-se banda n78 care poate atinge teoretic viteze de 1500 Mbps pe download.

Pentru 5G, se folosește banda n1 care poate atinge teoretic viteze de 500 Mbps pe download.

În Iași, oraș complet pe Huawei, vei avea doar așa zisul 5G+, adică banda n78.

Ah, deci am avut dreptate. Nu doar ca e rar. E atat de rar ca nu l-a vazut nimeni....decat in reviste. :))

Client Orange

vladut12am
Cunoscător certificat

Nu există din punct de vedere tehnic 5G+ în acest moment.

Abia, când se va implementa 5G pe arhitectură complet nouă (SA), putem vorbi de 5G+ real.

Swirl_111
Junior entuziast

Sincer:)

Eu ma mulțumesc și cu un LTE bun , dar lăsând asta la o parte , cei de la Orange promovează ca 5G ul lor atinge viteze de 1500 Mbps cum ai spus și tu  , dar păcat mint și nu puteam atinge asa viteze , numai orange Franța are un 5G+ adevărat din ce am văzut 

vladut12am
Cunoscător certificat

Asta este.

Dar, am toată încrederea în noul CEO din Polonia care sosește astăzi în România că va face schimbări radicale în ceea privește rețeaua 4G+ și 5G.

Sa te-auda CEO-ul. :)) Ca e nevoie de imbunatatiri pe partea asta.

Client Orange

Și eu aștept schimbări majore de la acesta.

De putut se poate îmbunătăți  , exista tehnologia  , dar nu se pune în practica atât de mult

Lucifer
Cunoscător

Nu am inteles niciodata necesitatea asta avida a consumatorilor casnici de a folosi 5G/5G+. 4G e de ajuns pentru aproape orice inclusiv streaming de 4K fara nici o problema.

 

 

@Lucifer: Este problema românească construită (concepută) pe EGO-ul ”ce am eu și nu au alții” sau ”să am eu ca să mă pot <rotunji> altora”. Trist, dar molipsitor. Este similar pachetului cu ”resurse nelimitate: Am nevoie doar de câteva sute, dar având nelimitat pot să consum iresponsabil și în plus să mă <rotunjesc> altora că am resurse ... fără număr”.

LE: Procesul maturizării e dificil... și sinusoidal.

Daca 4G-ul ar functiona in parametri optimi...da, ar fi. 🙂 In momentul in care ai "4G+" si nu treci de 2-3Mb/s....deja nu mai face nicio diferenta daca esti pe 3G/4G/5G, pentru ca problema nu e G-ul de la semnal, ci calitatea lui.

Dar da, in mod normal, nu e "nevoie" neaparat de 5G. 😄 Pentru streaming/browsing, e absolut ok si un 4G. Cu conditia sa mearga in parametri normali.

Client Orange