anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

4G … cică

Ovidiu1667
Junior

IMG_7104.jpeg

 Atâta poate 4Gul de la Oange. Daca nu e “scam” sigur nu e conform cu promisiunile lir sforăitoare.

13 Răspunsuri 13

Anonim
Neaplicabil

Viteza este excelentă. Am avut, mare parte din timp 0.1 - 2 Mb/s. Acum m-am portat la Telekom și am constant peste 100 Mb/s.

Anonim
Neaplicabil
 

Așa am și eu la Orange. Și asta în casa mea de la țară.

Pololică
#StarMember

Poti pune si contextul, te rog? Vitezele variaza in functie de mai multi factori:

  • distanta fata de antena
  • relief sau cladiri interpuse
  • interior sau exterrior (in sau in afara cladirilor)
  • numar de utilizatori legati la o antena
  • conditii meteo
  • etc

Din cate vad, folosesti browserul. Sunt ceva diferente intre browser si aplicatie (nu majore, dar sunt...).

Bla bla bla…

Ar fi ideal daca ai si oferi ceva informatii daca chiar vrei raspunsuri.

In rest, numai de bine!

arsradu
#StarMember & March's Problem Solver

Salut Ovidiu,

Depinde si de zona foarte mult... Nici la mine nu e grozav. Ba e chiar mai rau decat la tine.

Ai incercat cumva si fara VPN? In unele cazuri poate interfera cu viteza de transfer.

Client Orange

Vio73
#StarMember

Salutare!

Depinde de zonă, aglomerația pe antenă, tipul de device folosit, depărtarea față de antenă, etc.

Poți să testezi și din alte locuri? Este indoor, outdoor făcut testul? În casă se poate folosi mai mult wifi-ul, de exemplu.

Știu că nu este ceea ce vrei să auzi, dar niciun operator nu acoperă perfect toată țara.

Blue12
Senior

Depinde de zona. Am zone in care Orange prinde viteze mai mici decat la tine, dar acasa am pe date mobile mai mare viteza decat am prin fibra minune de la Digi.

Carlosss
Explorator

Depinde de zone..  stau în afara orașului..  

1000002102.jpg

1000002103.jpg

 nu mai zic nimic..  

Ovidiu1667
Junior

Ca sa lamuresc “curiozitatile” celor care pun intrebari (in loc sa dea solutii), zona este marca de orange ca avand viteza “confirmata” 4G/4G+ (au o pagina web) si promisiunea este de pana la 142 mbps; de aici “aroma” de scam a serviciului (promit campii inverzite si livrez un maidan cu maracini). Tam-tamul sfaraitor provine din monitorizarea indelungata a conditiilor de livrare a serviciului care nu a reusit niciodata in ultimii 5-6 ani sa ajunga macar la 50% din promosiune si care “moare” subit cand trece un nor pe cer…. Slab, extrem de slab si foarte departe de promisiuni. Asta nici macar nu ar fi o problema daca promisiunile s-ar transforma in comunicare reala si ar transmite informatii reale asa incat clientul sa poata decide informat. Pana la urma fiecare face cat poate!

Salutare!

Poți suna la Serviciul clienți și să îi pui să îți dea o resetare de cont, poate rezolvă o parte din problemă. Noi nu suntem aici de la Orange, ci doar simpli clienți, care încearcă să ajute cu sfaturi. Uneori acestea pot fi utile, dar nu pot rezolva problema dacă este slab acoperită zona sau congestie de rețea. Dacă și la alți utilizatori din zonă este la fel de prost semnalul/ vitezele, vă sfătuiesc să faceți o sesizare comună către Orange și poate vor ține cont de solicitarea voastră și vor face ceva pentru îmbunătățirea calității acoperirii/ vitezelor.

Am făcut și eu așa în trecut, într-o zonă rurală și am reușit. Cu greu, dar acum este bine!

Sesizarea o poți depune din secțiunea Contact:

https://www.orange.ro/contact/

Succes!

Multumesc