anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Unde pot vedea ce antene 5G am in zona sau in anumite zone?

Suren
Explorator
Salut! Unde pot vedea ce antene 5G am in zona sau in anumite zone? Am abonement 5G dar in zona mea, internetul este mai rapid in reteaua 4G. M-am uitat in cellmapper dar nu arata antenele asa cum le arata pe cele 2G/3G/4G.
1 Soluţie acceptată‚

mihai_13
Maestru
Suren ai aici harta cu 2-3-4-5G pentru Constanta -https://www.nperf.com/ro/map/RO/677697.Galati/171614.Orange-Mobile/signal/?ll=44.18318877371037&lg=28.70315551757813&zoom=13 oricum esti un "fericit" eu in Galati nu am "vazut" inca 5G (cauti orasul tau pe harta)

Vizualizare soluţie în postul original

16 Răspunsuri 16

Vio73
#StarMember
Salutare! Nu le găsești probabil pentru că au ancoră 4g, în cea mai mare parte și implicit ID-ul acestora Despre ce oraș este vorba? Dacă ai un telefon Samsung, intră în meniul *#0011# și vezi acolo detalii. Poți face teste cu alte aplicații decât speeedtest.net. Mă refer aici la Nperf, fast, etc. Am pățit și eu ceva asemănător in Predeal, unde nu treceam de aproximativ 300.

Suren
Explorator
Constanta. Dar Bucuresti are acoperire 5G 100% si tot nu se vad antenele. Este posibil sa fie din cauza faptului ca inca nu exista licente pentru 5G in Romania?

Vio73
#StarMember
Au licențe pentru ceea ce utilizează, dar nu au incă pentru utilizarea pe scară largă , pentru că încă nu s-a făcut licitație pentru așa ceva. Și nu e vorba doar de Orange aici.

delfinas
#StarMember
Suren, stai liniștit! Nici în București nu exista 5G decât în câteva zone, unde sunt câteva antene. Ce sa faci cu 5G, nu e viteza bună pe 4G+?

Suren
Explorator
Tocmai, e viteza mai buna pe 4G+. Dar după ce am investit in telefon și abonament 5G ma așteptam la viteze mai mari. Singurul loc din Constanta unde vitezele sunt de 5G este in zona gării, unde am prins peste 900 Mbps la Download. Când te îndepărtezi de zona asta viteze scad pe 5G și este preferabil sa treci inapoi pe 4G. Doar eram curios dacă exista vreun site precum cellmapper sa văd ce antene 5G am la mine in oraș.

delfinas
#StarMember
Da, și eu as fi vrut să testez viteza pe 5G, că am telefon și abonament cu 5G, dar nu am găsit locurile din București care ar trebui sa aibă antene cu 5G, așa că am lăsat-o baltă, chiar am închis, din telefon, opțiunea 5G.

FLo1
#StarMember
@delfinas: Nu știi acea trăire care te umflă în.... toate (nu pene), că ce ai tu nu au și ceilalți, că ești cel/cea mai tare dintr-o parcare de.... bloc, că în sfârșit internetul tău e la puterea... gândului, că toate problemele ți s-au rezolvat peste noapte? Asta doar la prima impresie, pentru că de fapt 4G+ sau 5G.... tot aceiași marmeladă. Așa cum 4G în unele locuri merge mai rău decât un E sau H (ultimul caz la mine.... Sovata). Dar acel sentiment de buburuzare e ceva ce nu poate fi calmat decât prin apariția simbolului ”5G” pe ecranul telefonului. E similară cu febra celor care până nu au ”AIFON” (indiferent de model) se simt sub pragul prăfuit. Observăm și învățăm... zilnic. 🙂

mihai_13
Maestru
Suren ai aici harta cu 2-3-4-5G pentru Constanta -https://www.nperf.com/ro/map/RO/677697.Galati/171614.Orange-Mobile/signal/?ll=44.18318877371037&lg=28.70315551757813&zoom=13 oricum esti un "fericit" eu in Galati nu am "vazut" inca 5G (cauti orasul tau pe harta)

Vio73
#StarMember
E vorba despre ID -urile antenelor 5g, nu despre hartă. Aia este disponibilă și pe cellmaper!

Razvan
#StarMember
@delfinas,pai tu nu ai activ 5G pe cont, de aia nu l-ai prins 😄

Razvan
#StarMember
Instaleaza netmonster, și vezi acoperirea reală 5G. Nu m-ar mira să fie ca la Bacău, acoperirea redusă si restul 5G fake. https://comunitate.orange.ro/questions/2951482-viteza-5g-bacau?answers_page=2#question_2951482_answers

delfinas
#StarMember
Răzvan, mi s-a confirmat că e activat tot ce trebuie pe contul meu pt a acces la 5G, dar... Deocamdată, nu îmi mai bat capul, pt ce am eu nevoie, e ok și viteza actuală, nu am nevoie de supersonic. 😉

Vio73
#StarMember
Poate nu-ți vede telefonul anumite benzi sau nu este acoperire in anumite zone. Eu am testat pe la SNSPA ( fosta Ștefan Gheorghiu), prin Militari ( Lujerului), la ieșire spre A 1, etc.

delfinas
#StarMember
Vio, probabil e și o problemă a telefonului, un Honor Magic 4 Pro. Când o să pot, o sa verific și in zona Leu, la care te referi tu.