anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Disponibilitate servicii fibra optica in Craiova (prin infrastructura Telekom)

observator
Junior entuziast
Salut,
Doresc sa stiu cum pot verifica disponibilitatea reala a serviciilor TV si internet prin fibra optica de pe Strada Raului nr. 95 din localitatea Craiova, judetul Dolj?
Motorul de cautare disponibil pe portalul Orange imi returneaza ca acestea nu sunt disponibile la adresa (alternativa fiind Net 4G si DTH). La fel si pe portalul celor de la Telekom a carui infrastructura este folosita de Orange in anumite zone pentru aceste servicii.
In realitate, pe strada mentionata, la numarul respectiv, exista infrastructura de fibra optica Telekom, doar ca nimeni nu a actualizat aceste motoare de cautare.
Cum as putea solicita o confirmare de pe teren a existentei acestor servicii?
Multumesc mult
1 Soluţie acceptată‚

ClaudiuP_1
Explorator entuziast
Daca la locație ai vecini cu servicii Telekom ( un număr de telefon fix ) poți încerca pe site-ul Telekom să verifici după numărul de telefon fix. Și eu am incercat sa contractez servicii fixe de la Orange pe infrastructura Telekom dar e puțin mai complicat și pentru cei de la Orange sa te asiste uneori cu acoperirea. Telekom operează individual infrastructura și ei decid cate porturi pot vinde către Orange ( de ex uneori e posibil ca Telekom să prioritizeze toate porturile pt ei și când ajunge echipa de instalare Orange in teren sa găsească porturile ocupate ). Deci, 1- întreabă prin apel la orange 0374716602 la contractare sa vezi daca exista infrastructura la adresa ta , 2- verifica atât pe site-ul Telekom cât și după un număr de fix Telekom din apropiere ( uneori hărțile Telekom nu sunt actualizate cu situația străzilor actuale ) . Până la cumpărarea infrastructurii fixe de Orange de la Telekom va fi mereu problema asta de sharing pe porturi, între firme.

Vizualizare soluţie în postul original

3 Răspunsuri 3

Vio73
#StarMember
Intră aici și verifică, la secțiunea continuă fără datele de contact sau cum dorești. https://www.orange.ro/verifica-acoperirea/ Din păcate, confirmarea de pe teren o poți cere decât la un Shop local ( cred). Dar cred că poți vedea și tu dacă există fibră optică pe scară blocului, pe stradă sau chiar pe la vecini. Eventual, poți întreba și agenții din teren de la Telekom dacă știu ceva. Succes!

FLo1
#StarMember
@observator: Cel mai sigur intreaba direct un reprezentant Orange printr-una din variantele prezentate pe www.orange.ro/contact. Desi fibra ar exista in zona locuita de tine, exista posibilitatea ca datele existente sa nu fie actualizate, sau fibra sa nu fie inca functionala. Deci verificarea acoperirii nu este o ceritudine a situatiei in zona, asa cum ai verificat si tu de altfel pe portalul Orange. Revino in Comunitate si spune-ne despre stadiul solutionarii problemei tale.

ClaudiuP_1
Explorator entuziast
Daca la locație ai vecini cu servicii Telekom ( un număr de telefon fix ) poți încerca pe site-ul Telekom să verifici după numărul de telefon fix. Și eu am incercat sa contractez servicii fixe de la Orange pe infrastructura Telekom dar e puțin mai complicat și pentru cei de la Orange sa te asiste uneori cu acoperirea. Telekom operează individual infrastructura și ei decid cate porturi pot vinde către Orange ( de ex uneori e posibil ca Telekom să prioritizeze toate porturile pt ei și când ajunge echipa de instalare Orange in teren sa găsească porturile ocupate ). Deci, 1- întreabă prin apel la orange 0374716602 la contractare sa vezi daca exista infrastructura la adresa ta , 2- verifica atât pe site-ul Telekom cât și după un număr de fix Telekom din apropiere ( uneori hărțile Telekom nu sunt actualizate cu situația străzilor actuale ) . Până la cumpărarea infrastructurii fixe de Orange de la Telekom va fi mereu problema asta de sharing pe porturi, între firme.