anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

[Rezolvat] Problema trimitere mesaje text Redmi Note 8 pro

Grasshopper
Junior
De o lunga perioada de timp nu pot trimite mesaje text, nici in rețea, nici in afara ei, desi am resursele necesare conform opțiunii pe care o am activa. Folosesc un telefon Redmi Note 8 pro, dual sim, pe care am doar un slot ocupat de cartela, pe celalalt fiind cardul Sd de memorie. Din cate vad, aplicația preinstalată este in colaborare cu google. Consultanții orange mi-au dat setarile pentru aplicatie dar, fiind o alta aplicație decât cea standard, nu gasesc unde se introduc acestea. A mai avut cineva aceasta problema? Daca da, cum ați rezolvat - o? Mulțumesc anticipat!
1 Soluţie acceptată‚

arsradu
#StarMember & February's Problem Solver
Aha, deci a mers si de acolo, doar ca ai scris doar "+40744946000"? Cu sau fara ghilimele? Oricum, ma bucur ca ai rezolvat. Felicitari! 🙂
Client Orange

Vizualizare soluţie în postul original

21 Răspunsuri 21

BlackWolf
Senior certificat
Încearcă aplicațiile Google Messages sau Orange Messages, parca asa se numeau, din Google Play și vezi dacă merge cu ele. La Google Messages sa oprești mesageria în timp real din setări. Intri pe cele 3 puncte de sus din dreapta

Grasshopper
Junior
@PVAndrei, aplicatia Google Messages o am deja pe telefon ca aplicație standard, si cu ea am probleme, Orange Messages nu se găsește pe google playstore.

arsradu
#StarMember & February's Problem Solver
Verifica centrul de mesaje scrise din meniul INFO (*#*#4636#*#*) > Phone Information. Cam asa ar trebui sa arate.
Client Orange

BlackWolf
Senior certificat
Da, scuze, acum vad ca nu mai exista aplicația de mesagerie Orange. Doar Orange Telefon. La Google Messages, la cele 3 puncte nu găsești setările?

Grasshopper
Junior
@arsradu, am încercat codul tau, dar ma cam pierd in detalii tehnice. Imi spui te rog ce sa verific mai exact? Sunt pe Prepay.

BlackWolf
Senior certificat
Încearcă aplicația Textra Sms și vezi dacă îți merge

arsradu
#StarMember & February's Problem Solver
Vezi la Phone Information, jos de tot. Ar trebui sa ai scris SMSC. Da-i un Refresh intai, sa vezi ce ai salvat acum. Tot de acolo si modifici si dai Update. Ai un screenshot in mesajul meu de mai sus.
Client Orange

Grasshopper
Junior
@arsradu, la SMSC eu nu am nimic introdus, am încercat sa introduc numarul dat de orange dar imi returneaza "update error".. Am incercat si cu textul din poza ta, la fel. Cand dau refresh imi scrie automat "+7"

arsradu
#StarMember & February's Problem Solver
Hmm... Pai, in primul rand am aflat de ce nu-ti merg mesajele. 🙂 Centrul tau de mesaje e...gresit, sau lipsa. :)) Pe urma, daca incerci sa-l scrii exact cum apare la mine ( "+40744946000",145) nu-ti merge? Tot iti da eroare?
Client Orange

arsradu
#StarMember & February's Problem Solver
Hmm, inseamna ca ai implementare custom... Ia vezi, tutorialul asta nu te ajuta: https://www.helpforsmartphone.com/public/en/xiaomi/redmi-note-8-pro/android-10/guides/26/Set-up-SMS-Xiaomi-Redmi-Note-8-Pro ?
Client Orange

Grasshopper
Junior
@arsradu, am scris acolo numărul centrului de mesaje, fara altceva, am dat update si s-a salvat. Prima data nu a mers. Acum pot trimite mesaje. Mersi mult!!

arsradu
#StarMember & February's Problem Solver
Aha, deci a mers si de acolo, doar ca ai scris doar "+40744946000"? Cu sau fara ghilimele? Oricum, ma bucur ca ai rezolvat. Felicitari! 🙂
Client Orange

BlackWolf
Senior certificat
Bine ca s-a rezolvat. Oricum problema asta era simpla și se putea rezolva și din setările aplicației tale Google Messages, cum ți-au spus și cei de la Orange prima data

Grasshopper
Junior
@arsradu. Exact, mersi de ajutor. Ai fost mai bun ca echipa orange.