anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Reincarcare automata lunară pe cont

Pitica
Începător

Buna! Vreau sa imi programez reîncărcarea automata lunară pe cont, sa fie, de exemplu, in fiecare luna pe data de 13. Ce se întâmplă cu lunile de 31 de zile, in care extraoptiunea expira pe 12? Rămân o zi fara credit, pana se reîncarca pe 13 automat? 

1 Soluţie acceptată‚

Buna, 

 

Clientii au posibilitatea sa seteze o anumita zi si o anumita optiune iar contul PrePay va fi reincarcat automat in ziua selectata de client la prima reincarcare, iar incepand cu a doua reincarcare contul prepay va fi reincarcat in momentul expirarii optiunii selectate. Aceasta regula este valabila pentru reincarcarile automate direct cu optiune PrePay.

Vizualizare soluţie în postul original

5 Răspunsuri 5

arsradu
#StarMember

Salut,

Ai si un abonament de pe care sa faci reincarcarea automata (cu plata pe factura acelui abonament)? Daca nu, din pacate n-o sa functioneze. Acea sectiune se refera la reincarcare de pe un abonament.

Client Orange

Buna, 

 

Clientii au posibilitatea sa seteze o anumita zi si o anumita optiune iar contul PrePay va fi reincarcat automat in ziua selectata de client la prima reincarcare, iar incepand cu a doua reincarcare contul prepay va fi reincarcat in momentul expirarii optiunii selectate. Aceasta regula este valabila pentru reincarcarile automate direct cu optiune PrePay.

Salut,

Vorbim de optiunea Reincarcare Programata din aplicatia My Orange?

Client Orange

Salut,

 

Da, mecanismul de reincarcare programata automata cu optiuni PrePay a unui numar PrePay este functional daca in contul online este adaugat un numar de abonament, intrucat plata fiecarei reactivari de optiune PrePay se face pe factura lunara a abonamentului. Intr-adevar, exista si un alt mecanism, de reactivare a optiunilor recurente PrePay; pentru acesta, insa, plata reactivarii se face prin retragerea taxei optiunii din eurocreditul contului PrePay respectiv.

@OrangeAssistant mersi frumos de confirmare. 🙂

@Pitica ne poti confirma daca ai si un abonament pe cont? Daca nu, din pacate, nu se poate face reincarcare automata (cu plata de pe card, de exemplu).

Cu toate astea, poti sa activezi o optiune recurenta, faci reincarcarea in mod normal, cu credit, si in fiecare luna optiunea se va reactiva automat, retragand din acel credit. E ca o plata automata, doar ca plata se face cand vrei tu, nu la o anumita data, si nu necesita un abonament. Eu asa am de foarte mult timp, si n-am avut nicio problema.

Singurul dezavantaj la metoda asta e ca, daca iti ramane credit pe cont, si folosesti un serviciu care nu e inclus in resursele pe care le ai in optiunea respectiva (de exemplu MMS), te va taxa din acel credit. Daca esti atenta la ce consumi, n-ar trebui sa fie nicio problema. De asemenea, ca sa eviti o eventuala taxare din credit, poti sa incarci doar cu suma necesara activarii optiunii respective. 🙂

Client Orange