anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Pot inlocui cartela SIM daca nu se mai vede seria de pe ea?

marianmarcus
Începător
Pot înlocui cartela SIM dacă am decupat-o si nu se mai vede seria de pe ea?
1 Soluţie acceptată‚

Abonat
Explorator entuziast
Exact cum a menționat LOCKO mai sus: la magazin cu buletinul. - Dacă ești abonat ar trebui să fie mai simplu cu identificarea ta. - Dacă este PrePay, așteaptă-te la niște întrebări de clarificare (ca să arăți că tu ești utilizatorul de drept al cartelei). - Să ne spui și nouă cum a decurs vizita ta și cu ce întrebări te-au identificat! :) (poate le-ai dat doar un bip 🙂

Vizualizare soluţie în postul original

8 Răspunsuri 8

LOCKO
Junior
Te duci cu ea intr-un Orange Shop cu un buletin si ti-o schimba acolo!

Abonat
Explorator entuziast
Exact cum a menționat LOCKO mai sus: la magazin cu buletinul. - Dacă ești abonat ar trebui să fie mai simplu cu identificarea ta. - Dacă este PrePay, așteaptă-te la niște întrebări de clarificare (ca să arăți că tu ești utilizatorul de drept al cartelei). - Să ne spui și nouă cum a decurs vizita ta și cu ce întrebări te-au identificat! :) (poate le-ai dat doar un bip 🙂

Jay
Campion certificat
Salut! Daca nu ai probleme cu sim-ul, nu ai de ce sa-l schimbi.. Eu folosesc de câțiva ani un sim decupat si nu ma deranjează cu nimic.. Am primit, la prelungirea abonamenrului, acum 1 an, si un sim nou (in afara de prepay-ul cadou) pentru ca am luat și telefon la prelungirea abonamentului, dar, este și acum sigilat.. Daca sim-ul este pe abonament, poate fi comandat și din My Orange.. https://www.orange.ro/myaccount/reshape/sim/order Daca este prepay, dupa cum s-a menționat, cu un act de identitate la Orange Shop si, informații din care sa reiasă ca este al tău.. plus 1.92 € daca se consideră deteriorat.. Sursa: https://www.orange.ro/help/cum-pot-s-schimb-cartela-sim-prepay-70 Au fost cazuri când magazinele partenere au spus ca nu pot schimba un sim fara sa-l faca abonament.. daca întâlnești o astfel de situație, mergi intr-un magazin Orange, nu partener.. Topic asemănător.. https://comunitate.orange.ro/questions/2495089-inlocuire-cartela-prepay-deteriorata-pastrarea-numarului

Neaplicabil
Nu pot schimba sim-ul fara sa-l faca abonament? :)) Asta e noua (cel putin pentru mine)! Well, daca auzi chestia asta, fugi mancand pamantul. :)) Asta ca sa vezi cat se push-eaza cu abonamentele. Observ ca deja nu se mai tine cont de nimic. Orice ca sa-ti faci abonament (cu sau fara voia ta). Dupa metoda "scopul scuza mijloacele". :)) Baaaai, bai...nasol daca la asta s-a ajuns. Si sunt sigur ca nu se practica doar la Orange. Peste tot e foamea asta nebuna de abonamente. Nu de clienti. De abonamente! In fine, da, in mod normal ar trebui sa-l poti schimba intr-un Orange Shop pe baza informatiilor furnizate (incarcari, nr de telefon, facturi...etc). Oricum, cred ca exista undeva asociat la nr de telefon si seria de SIM. Cel putin asa ar trebui. Exact pentru cazul in care se sterge de pe SIM-ul propriu zis. Si aparent se poate si cu aplicatii third party. Daca dai cautare "ICCID" pe Play Store, ar trebui sa gasesti suficiente aplicatii care sa citeasca seria SIM-ului.

FaraUnID
Campion certificat
Ca sa raspundem strict la intrebarea: "Pot înlocui cartela SIM dacă am decupat-o si nu se mai vede seria de pe ea?" Raspuns DA, acum depinde daca acea inlocuire se va face gratuit sau contra cost. 1. Daca este abonament incocuirea de SIM este gratuita. 2. Daca este prepay, in principiu prima inclocuire de SIM ar trebui sa fie gratuita. Doar ca au fost cazuri - extrem de multe cazuri - in care utilizatori prepay au semnalat faptul ca au fost constransi de contractarea unui abonament pe 3 luni sau 6 luni, motivatia agentului din magazin fiind "ca doar asa se poate inlocui un SIM prepay". In rest reteaua numarul 1 cu ai ei angajati si pacticile lor de fundul curtii!

FLo1
#StarMember
@marianmarcus: reformulez pe scurt: Schimbă-ți SIM-ul dăcă vrei ca la o portare viitoare să nu pierzi numărul. SIM-ul fără serie e ca buletinul fără CNP. Restul sunt ambalaje de amatori.

alexa32
Junior entuziast
Pentru smartphone android sunt aplicatii care-ti arata datele sim-ului.

DanielaH
Moderator
@marianmarcus, ai reușit să schimbi cartela?