anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

De ce imi dispare net-ul?

Apopii
Junior

net-ul dispare odata in 2-3 minute pe mult timp. Ce sa fac?

17 Răspunsuri 17

arsradu
#StarMember

Salut,

Cum adica “dispare”? Ce dispare mai exact? Icoana de 4G/H+/Edge de pe telefon? Sau capacitatea de a accesa orice site?

Semnal este in zona? Pe alt telefon functioneaza totul normal?

Client Orange

Dispare gen accesa pe site uri (arata ca am 4G dar nu merge net-ul). Pe alt telefon functioneaza.

Hmm... Interesant.

Daca pe alt telefon, SIM-ul functioneaza corect, putem exclude o problema de SIM sau de cont client. Deci....eventual o resetare a setarilor de retea (daca ne spui ce telefon folosesti, te putem ghida eventual), sau o resetare generala.

Eu unul n-am mai intalnit problema asta. Si...daca ar fi fost o problema de semnal, s-ar fi manifestat si pe alt telefon. Deci, daca pe celalalt telefon ai 4G, si serviciul functional (tot timpul), atunci pare o problema de telefon. Fie hardware (cu toate ca nu cred), fie...software.

Client Orange

 ZTE A72s

Ai mai jos un tutorial video care sa te ajute:

Tot de acolo poti sa dai si resetare generala (optiunea Erase all Data (Factory Reset) ). Atentie insa ca vei pierde toate datele (nesalvate in prealabil), de pe telefon.

Client Orange

Fa un backup înainte de resetare din fabrica fiindcă vei pierde toate datele.

 

Dacă era pe wifi, atunci pentru 2 telefoane "poți exclude probleme de SIM/cont". Însă fiind date mobile, atunci e fie de SIM(cont), fie telefon(configurări telefon).

Ce voiam sa spun e doar ca atata timp cat acelasi SIM functioneaza corect in alt telefon, nu poate fi o problema de SIM. Si implicit nici de cont client (pentru ca e acelasi SIM, si acelasi cont). Deci da, resetarea se refera la telefon.

Am senzatia ca nu m-am exprimat cum trebuie, dar nu-mi dau seama ce anume sa schimb ca sa fie mai clar. :))

Client Orange

Simplu: "Dacă NETUL pe alt telefon" vs "Dacă SIMul pe alt telefon". Aici era confuzia. 😉

Aaaam inteles acu'. Gata, actualizat. Mersi frumos. 🙂

Client Orange

MCostel
Explorator

Te rugam detaliază termenul "dispare".

Ai semnal?

Folosești dns privat?

Ai resurse pe prepay adică o optiune activata?

Dispare gen accesa pe site uri (arata ca am 4G dar nu merge net-ul). Nu folosesc nici un dns.

Ai incercat sa schimbi browserul?

Pe aplicații gen YouTube îți merge?

 

Nu am incercat sa schimb. Nu merge nici telegram, insta, youtube. Nimic.