anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Cum poate vodafone să mă contacteze pe noul meu nr.de pe cartelă prepay, dacă îl știu doar 4 prieteni?

Gaby_3
Junior
Am renunțat la un abonament Vodafone pe care îl aveam de 18 ani, la încheierea perioadei contractuale. Vodafone pretinde că am de plătit o depășire de minute în valoare de 50€, fără să îmi trimită factura detaliată pe ultimele 3 luni, ca să văd cum am făcut depășirea fix în ultima lună. Am cerut portare la Orange cu gândul că rezolv mai târziu cu Vodafone litigiul, dar nu s-a putut pentru că reprezint "risc financiar". Refuzul a fost de la Vodafone. Având provizoriu un pre-pay Orange și cartela Vodafone scoasă din telefon, întrebarea este cum a aflat Vodafone nr.nou de telefon,care are doar o zi de la activare și îl știu doar 4 persoane. Am fost contactată:"pentru îmbunătățirea serviciilor oferite....." Prin e-mail eu reziliasem contractul. Stie cineva răspunsul?
1 Soluţie acceptată‚

RafaHelper
#StarMember
Salut @Gaby, ‏‏‎ ‎ Cel mai probabil exista o explicatie logica in cazul tau si nu ipoteze de genul mentionate mai sus, care sunt destul de funny 🙂 ‏‏‎ ‎ In cazul tau as verifica cererea de portare, cred ca acolo scrie si noul numar provizoriu, iar aceste documente sunt trimise catre Vodafone de Orange, astfel Vodafone are numarul provizoriu si de accea te poate contacta. ‏‏‎ ‎ Un alt aspect care trebuie verificat este daca pe cartela de Vodafone au fost activate redirectionari ale apelurilor catre numarul provizoriu, astfel Vodafone te-a contactat pe numarul tau si nu pe noul numar. ‏‏‎ ‎ Verifica aceste 2 aspecte si nu uita sa ne spui ce ai aflat.

Vizualizare soluţie în postul original

14 Răspunsuri 14

Jay
Campion certificat
N-am mai auzit de o astfel se situație.. Telefonul a fost luat de la Vodafone? Ma intreb daca nu cumva este posibil să fie identificat numărul din acest motiv.. Ca nu avea cum să-l dea cineva, din moment ce abia a fost activat.. Fiind pre-pay, Orange nu avea datele tale ca să te gândești că așa a aflat vodafone numărul tau.. Că să nu se adancească problema cu Vodafone, ar trebui să încerci s-o rezolvi cumva.. E foarte ciudat să fii sunat pe un număr din alta retea pentru "imbunatatirea serviciilor".. Poate ai aplicatii in telefon care adună date.. eu cred ca se pot afla mult mai multe lucruri decât avem noi impresia.. Acum mai mulți ani, mi-a spus o cunoștință ca Rds/Digi i-a blocat telefonul pentru ca avea alta cartela in el, nu mai folosea cartela lor.. si, dacă a fost posibil acest lucru acum destui ani, cred ca e posibilă și situația ca Vodafone să fi aflat numărul din telefonul tau.. in ideea ca a fost luat de la ei..

Vio73
#StarMember
Probabil că există legături între operatori și așa au aflat numărul unii de la ceilalți. E doar o bănuială!

Szabolcs
Explorator entuziast
Daca cautam bine in meniul telefonului, gasim undeva in sub meniu scrie nr meu, acolo apare nr cartelei folosite in telefon, seria cartelei si cred ca si imeiul telefonului. Daca telefonul a fost cumparat de la vodafone pe numele tau , atunci nu a fost greu sa te gaseasca. Cum? Simplu, a tastat numele tau si ti a gasit imeiul, de acolo in colo foarte simplu. Cel putin la iphone se poate face asa, din cate am auzit. Si orange ul stie ce telefon folosim chiar daca telefonul nu e cumparat de la ei.

FaraUnID
Campion certificat
Dacă telefonul a fost achiziționat de la Vodafone este posibil ca la schimbarea SIM-ului, acesta (telefonul) sa fi trimis în mod automat un SMS pentru geolocatie și inregistrare către un centru de mesaje gestionat de Vodafone.

Gaby_3
Junior
Nu sunt încă sigură că s-a postat răspunsul meu,deci încă o dată mulțumesc pentru toate răspunsurile.Telefonul este luat la liber.Vestea bună e că am aflat că portarea este în curs.Vodafone se alege oricum cu reclamație. Și operatorul Orange a spus că nu este o situație pe care să o fi întâlnit. Vă țin la curent.O zi bună.

DanielaH
Moderator
@Gaby, bun venit în Comunitate și felicitări pentru prima întrebare adresată aici! Te așteptăm cu vești bune!

Miha_Z
#StarMember
Daca este vorba de portare cu siguranta tu folosesti un numar provizoriu dat de Orange, numar de abonament si nu cartela PrePay. Cartela data provizoriu o poti folosi cu numarul Orange pana se face portare adica 3 zile lucratoare, dupa care se preia automat numarul de la fosta companie. Numarul Orange e posibil sa-l fi aflat dupa cererea de portare. Portarea se realizeaza in conditii optime daca sunt furnizate datele corect, sa corespunda numele titularului si sa fie corect numarul de abonat. Altfel nu avea cum Vodafone sa interzica portarea pentru acel rest de plata fiindca inca nu ai cum sa apari ca fiind cu risc de plata. Daca ai fi fost cu risc de plata ti-ar fi spus operatorul Orange in momentul in care ti-a facut noul abonament prin portare.

RafaHelper
#StarMember
Salut @Gaby, ‏‏‎ ‎ Cel mai probabil exista o explicatie logica in cazul tau si nu ipoteze de genul mentionate mai sus, care sunt destul de funny 🙂 ‏‏‎ ‎ In cazul tau as verifica cererea de portare, cred ca acolo scrie si noul numar provizoriu, iar aceste documente sunt trimise catre Vodafone de Orange, astfel Vodafone are numarul provizoriu si de accea te poate contacta. ‏‏‎ ‎ Un alt aspect care trebuie verificat este daca pe cartela de Vodafone au fost activate redirectionari ale apelurilor catre numarul provizoriu, astfel Vodafone te-a contactat pe numarul tau si nu pe noul numar. ‏‏‎ ‎ Verifica aceste 2 aspecte si nu uita sa ne spui ce ai aflat.

Jay
Campion certificat
@rafa.bloger, daca printre raspunsurile funny il regasesti si pe al meu, subliniez ca in intrebare mentiunea este ca avea provizoriu (pentru mine asta a avut sensul de preventiv), un prepay... Nu spune ca folosea numarul provizoriu dat de Orange la portare si care este abonament.. 🙂

Vio73
#StarMember
Da, e cam ciudat faptul că l-au aflat. Probabil că fiind telefonul luat de la Vodafone, au identificat și numărul după imei-ul telefonului. Altfel, nu prea văd cum puteau s-o facă!

FLo1
#StarMember
Daca e smartphone, operatorul stie si ce model de telefon ai. Smarturile sunt bune, dar nu sunt facute sa ramai anonim.

Gaby_3
Junior
Când am cerut portarea în magazin operatorul mi-a spus că nu o poate face, că sunt cu risc financiar. Deci am achiziționat o cartelă pre-pay, nu știu dacă a făcut redirecționare către nr. nou de pre-pay, nu m-a întrebat. Azi mi s-a spus că portarea va dura 30 de zile, când voi ziceți 3 zile. Sunt atât de confuză pentru că nu am avut de-a face cu situații de acest fel. Eu am abonament pe Vodafone de 18 ani, și sincer habar nu am. In domeniul IT sunt varză, până acum 2 ani am avut telefon clasic, dar m-a pus fiică-mea să "intru în rândul lumii". Vodafone tot nu m-a contactat, ce mă sfătuiți să fac?

Vio73
#StarMember
Dacă acea cartelă este abonamentul provizoriu, e clară treaba!

Gianni
Cunoscător certificat
Într-un fel sau altul au reușit de a afla numărul tău de telefon. Cel mai sigur este că atunci cînd voiai să faci portarea, operatorul a scris probabil noul număr de prepay fără să te întrebe sau nu și-a dat seama pe moment ce a combinat.