anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Ce se intampla daca reincarc un numar nealocat?

SkYcloud
Junior

Am o cartela cu numar nealocat si as vrea sa stiu daca pot recupera numarul incarcandu-l cu credit.

12 Răspunsuri 12

arsradu
#StarMember & March's Problem Solver

Salut,

Nu. Daca numarul nu mai e alocat acelui SIM (nu-si mai ia semnal), singura modatlitate prin care poti recupera numarul (si asta doar daca nu a fost deja alocat altcuiva) este prin solicitarea lui la abonament.

Client Orange

Pololică
#StarMember

Salut!

Am o intrebare (ca sa fiu sigur ca se intelege corect): cartela (SIM-ul/blank-ul) nu are alocat un numar, sau numarul X (0744.XXX.XXX) nu este alocat?

Mergand pe premisa ca este a doua varianta (numarul, nu cartela), s-ar putea ca sistemul sa refuze incarcarea, tocmai ca nu este ... alocat (activ).

Numarul nu mai este alocat. Nu a mai incarcat.

Deci putem sa spune ca este "expirat". In conditiile astea, ma gandesc ca numarul este in carantina (cam 3-6-12 luni) pana se va realoca (prepaid sau abonament).

Daca ai "norocul" ca numarul sa fie alocat unei cartele ajunsa la un distribuitor, nu stiu daca il vei putea lua, chiar si pe abonament.

PS: daca pui cartela in telefon, se conecteaza la retea? Daca da, atunci ar trebui sa poti face reincarcarea (recomandabil sa asociezi numarul cu un cont de MyOrange preventiv). In urma cu multi ani, am avut o cartela (prepaid) care am lasat-o neincarcata mult timp, de tot primeam mesaje ca mi s-a mai prelungit cu o luna valabilitatea. Am incarcat-o dupa un astfel de mesaj (aveam nevoie, nu tineam in mod express la numar) si am constatat ca nu primeam mesajul de reincarcare. A trebuit sa ajung intr-un magazin sa schimb SIM-ul pentru a putea folosi numarul respectiv.

Imi da sa pun pinul de deblocare, se deblocheaza dar cand ma sun de pe alt numar, imi zice ca e nealocat.

arsradu
#StarMember & March's Problem Solver

Semnal isi ia? Se inregistreaza in retea?

Client Orange

Cum pot sa vad asta?

arsradu
#StarMember & March's Problem Solver

Te uiti la semnal. Ai semnal la telefon? Poti sa pui o captura de ecran?

Client Orange

16934889407616147912611530332661.jpg

 nu are semnal

arsradu
#StarMember & March's Problem Solver

Ok, atunci revin la ce ziceam mai sus. Cartela nu se inregistreaza in retea. Deci, ca sa recuperezi numarul, presupunand ca nu a fost alocat altcuiva, singura solutie este cu trecere pe abonament.

Daca e in starea asta de foarte mult timp, sansele sunt sa se fi alocat deja numarul altcuiva. Dar...poti incerca, binenteles.

Client Orange

Ok. Multumesc!

mihai_13
Maestru

oricum----- cand incerci reincarcarea de pe un cont de abonament de pe browser pe windows in prima faza iti valideaza daca se poate incarca simul prepay  , daca nu ti valideaza nr nu poti incarca...este ce a mai buna verificare ...