anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Cartela PrePay neînregistrata in retea

Petronela_1
Începător
Am cartela orange de peste 8 ani și am fost plecată în afara pentru 4 luni si acum imi zice ca nu sunt înregistrat în rețea. Cum pot face sa folosesc cartela? Are și credit si optiune pe ea.
8 Răspunsuri 8

teacher_
#StarMember
Ai folosit între timp acea cartela? Adică s-au efectuat periodic reîncărcari, apeluri, etc? Ai folosit-o 4 luni in străinătate? Sugestia mea este sa apelezi Nr unic 300 și să dai seria cartelei unui consultant, poate el te poate ajuta.

Razvan
#StarMember
După o perioadă mai lungă de neutilizare și expirare a perioadei grație, Orange dezactivează cartele. Din păcate nu cred ca o mai poți activa pe prepay, deoarece numărul intră într-o perioadă de carantină și apoi se alocă aleatoriu pe un alt sim. Ținând cont că ai acel număr de 8 ani, cam singura posibilitate este să-l activezi temporar pe un abonament Orange Me start 8 pe câteva luni și apoi să treci pe prepay. De curiozitate, cât credit mai aveai pe cartelă? P. S. Ai mai putea depune o sesizare din contul tău Orange la Departamentul de Reclamații, poate vei avea noroc să-l reactivezi, însă șansele sunt reduse.

Vio73
#StarMember
Din păcate, după o perioadă mai lungă de nefolosire, se dezactivează. Ia legătura cu cei de la Serviciul clienți, prin Chat Djingo sau alte căi de comunicare. Succes!

teacher_
#StarMember
Chiar daca este perioada lunga de inactivitate, cartela intra in perioada de gratie, care poate fi de 360 de zile, deci un an calendaristic. S-ar fi putut să depășească limita rezonabilă de consum pentru SEE, mai ales fiind vorba de 4 luni și atunci au dezactivat cartela...

FaraUnID
Campion certificat
Daca timp de 3 luni nu primesti sau nu initiezi niciun apel taxabil, cartela SIM prepay va fi dezactivata iti vei pierde numarul de telefon, oferta activa si creditul PrePay. Sursa - Brosura Ghid de utilizare Orange PrePay

teacher_
#StarMember
Ok, eu eram curios daca inițiatorul a utilizat acea cartela in străinătate, pentru că în cazul în care nu, atunci a expirat și nu mai are ce să facă decât varianta propusa de @Razvan. Așteptam să revină cu un răspuns 🙂

Razvan
#StarMember
Cum ai rezolvat până la urmă?

DanielaH
Moderator
@Petronela, care mai este situația cartelei tale?