anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Cât este costul unui euro credit într-un magazin Orange?

radu_muraru7
Junior entuziast

Să trăiți! 

Dacă îmi încarc cartela cu 5€ la o stație QIWI / SelfPay, plătesc 36 RON, respectiv 35 RON. Mi se pare normal.. trebuie să facă și firma care deține aparatul un profit.

Știți cât este costul unui euro credit într-un magazin Orange?

1 Soluţie acceptată‚

teacher_
#StarMember

Salut!

După calculele mele, un euro= 5,99 lei in Orange shop sau in magazinul online. Asta dacă ne raportăm la valorile utilizate pentru reîncărcarile cu 4,5,6 și 10 euro. Din asta reiese o diferență maxima de 1,3 lei pt fiecare euro utilizat la reîncărcarea prin stații de reîncărcare. 

Vizualizare soluţie în postul original

5 Răspunsuri 5

teacher_
#StarMember

Salut!

După calculele mele, un euro= 5,99 lei in Orange shop sau in magazinul online. Asta dacă ne raportăm la valorile utilizate pentru reîncărcarile cu 4,5,6 și 10 euro. Din asta reiese o diferență maxima de 1,3 lei pt fiecare euro utilizat la reîncărcarea prin stații de reîncărcare. 

Fix așa mă gândeam și eu! Am întrebat pentru că o operatoare a spus această minune.

Screenshot_20230817-174359-070.png

arsradu
#StarMember & March's Problem Solver

Un euro este intr-adevar echivalentul a 5 Lei (aproximativ).

DAR...la acei 5 Lei se adauga TVA.

In My Orange, cand incarci cu credit, ai o sectiune care iti calculeaza costul total de plata in functie de cursul euro, si...TVA. 🙂

arsradu_1-1692285916979.png

Valabil si pentru aplicatia My Orange.

arsradu_2-1692286247698.jpeg

 

 

 

Client Orange

Da! Dar doamna trebuia să se gândească "Omul acesta m-a întrebat cât costă un euro credit" Deci și cu TVA inclus că până la urmă eu plătesc.

arsradu
#StarMember & March's Problem Solver

Se mai intampla. 😛 Din neatentie, poti sa uiti ca mai ai de platit si TVA. :))

Minim ar fi 4 Euro oricum, pentru ca din cate stiu nu poti incarca cu 1 Euro.

Dar daca ar fi sa calculam, 1 euro credit, cu TVA inclus, ar fi 5.99 Lei, dupa formula: 1 Eur * 5.0339 Lei + 19% = 5.99 Lei.

Client Orange