anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

5G e disponibil doar pe abonament, nu si pe prepay?

Vrajitoarea
Cunoscător
Am cautat pe site si am gasit ca pentru a beneficia de 5G ai nevoie de un smartphone compatibil, un abonament care să îți ofere acces la acest serviciu si să te afli în aria de acoperire, dar nu apar care sunt abonamentele si despre Prepay nu e mentionat nimic, deci sa presupun ca nu e un serviciu disponibil?
1 Soluţie acceptată‚

Ascary
Campion certificat

In acest moment, posibilitatea folosirii serviciului 5G este disponibila doar pe abonament. Pe Prepay nu este disponibil acest serviciu.

 

Me Start 25 are 5G și include și alte opțiuni cum ar fi: internet nelimitat, Familie HD Go, Deezer, Number Share.

Atașez un link pentru mai multe informații despre 5G: https://www.orange.ro/tehnologii/5g/index.html

 

Update (DanielaH, Moderator): noile abonamente cu 5G sunt: Smart Plus 20 și Smart Plus 25, ambele cu internet nelimitat - https://www.orange.ro/abonamente/

 

Update 31 aug. 2023 (DanielaH, Moderator):

Noua oferta PrePay (valabila pana la 21 noiembrie cu posibilitate de prelungire) aduce 5G pentru optiunile de 6 EUR si 5G+ pentru optiunile de 8, 12 si 16 EUR.

Vizualizare soluţie în postul original

27 Răspunsuri 27

Anonim
Neaplicabil
Se pare că nu! Ar fi interesantă o opțiune PrePay 5G.

teacher_
#StarMember
Deocamdată doar pe abonamentele ME 25 este disponibil 5G. Probabil se va implementa și pe prepay, dar va trebui sa mai așteptam să treacă puțin timp, sa mai scadă din costuri.

Erowan
Junior entuziast
Se pare că optiunea pentru 5G este valabilă doar in cazul abonamentului Me Start 25, ce vine cu net nelimitat la viteze 5G de până la 1.2 Gbps. Fiind o tehnologie nou lansată își doresc probabil să atragă câți mai mulți clienți în zona abonamentelor. Cu timpul vor apărea cu siguranță oferte și pentru prepay și pentru abonamentele mai mici că valoare. Că o paranteză, e destul de amuzantă,cel puțin pentru mine, expresia lor din reclamă:" Tehnologia 5G vine in cea mai extinsă rețea 4G din Romania". E că și cum ai spune ,iahtul lui Abramovici se va plimba pe Dâmbovița.

Ascary
Campion certificat
Cred că totuși va fi scumpă o opțiune 5G pe prepay și nu știu câți ar fi interesați ținând cont că utilizatorii prepay tocmai din această cauză folosesc tipul ăsta de serviciu Orange fiindcă e ieftin. Ar vrea oare utilizatorii de prepay să plătească mai mult? Eu unul nu cred. 4G-ul prepay cred că le este suficient. Cat trafic ar trebui să aibă un prepay că sa poată fi folosit 5G-ul? Mult,foarte mult,iar internet nelimitat pe prepay nu cred că vom vedea vreodată.

Vrajitoarea
Cunoscător
Nu tin neaparat sa am 5G, dar indeplinesc celelalte 2 conditii si nu stiam ca trebuie un abonament special pentru a beneficia de 5G, am inceput sa caut sa vad ce si cum doar dupa ce am vazut topicul cu testele. Cred ca ar trebui pus un link pe site catre abonamentele care includ 5G unde sunt trecute conditiile, nu doar mentionat general. Multumesc frumos pentru raspunsuri 🙂

teacher_
#StarMember
E o propunere buna, dar oricum, in câteva luni probabil va scădea și acest prag, al abonamentelor de 25. Probabil va ajunge undeva la 15-20 de euro, și va fi disponibil și la opțiunea prepay de 12 euro, trebuie doar putina rabdare. Oricum, la ce viteze amețitoare sunt, mă gândesc la 10-15GB se consuma instant.

Razvan
#StarMember
În 25 de euro primești și opțiuni pe care luate individual plătești cam 7-8 euro, una peste alta e o ofertă asemănătoare cu cea de la Vodafone la 18 euro/lună.

Ascary
Campion certificat
Înainte cu 600-700 de mega vedeai un film,acum cu aceeași mega faci doar un test 5G 🙂

Romeo_
Senior certificat
“Aveti putintica rabdare” sa se extinda toata tara si sa apara mai multe telefoane cu 5G apoi cred ca va fi si la prepay.

Ascary
Campion certificat

In acest moment, posibilitatea folosirii serviciului 5G este disponibila doar pe abonament. Pe Prepay nu este disponibil acest serviciu.

 

Me Start 25 are 5G și include și alte opțiuni cum ar fi: internet nelimitat, Familie HD Go, Deezer, Number Share.

Atașez un link pentru mai multe informații despre 5G: https://www.orange.ro/tehnologii/5g/index.html

 

Update (DanielaH, Moderator): noile abonamente cu 5G sunt: Smart Plus 20 și Smart Plus 25, ambele cu internet nelimitat - https://www.orange.ro/abonamente/

 

Update 31 aug. 2023 (DanielaH, Moderator):

Noua oferta PrePay (valabila pana la 21 noiembrie cu posibilitate de prelungire) aduce 5G pentru optiunile de 6 EUR si 5G+ pentru optiunile de 8, 12 si 16 EUR.

teacher_
#StarMember
@Ascary, 5G nu este disponibil DOAR cu abonamentul ME 25, ci acela este abonamentul minim. Adică cineva își ia un S10, abonament de 30 de euro, și nu are 5G? E absurd. Atașez screen shot. Promoția de care vorbeai este valabilă doar la abonamentul ME 25.

Ascary
Campion certificat
Ok,mulțumesc teacher

FaraUnID
Campion certificat
Momentan serviciul 5G este disponibil: - in 3 orase mari si late si tind sa cred ca doar in zonele centrale din aceste orase; - in oferta operatorului exista 1 singur terminal compatibil 5G si acela comercializat nu la pretul maxim suportat de piata ci la pretul maxim pe care nerabdatorii (ca sa ma exprim elegant) sunt dipusi sa-l plateasca pentru a se afisa in club cu el; - 1 singur abonament ce ofera acces la tehnologia 5G; Toate aceste se traduc printr-un test cu publicul la o scara mai redusa si noi deschidem 'nspe topicuri despre acest subiect in care intrebam daca serviciul este disponibil in sistem prepay - adica acelasi prepay pe care 3 din 5 utilizatori baga in medie 3 euro cat sa nu piarda numarul de telefon - despre teste de viteza efectuate in reteaua 5G, despre fatul ca daca serviciul este functional noaptea, in sarbatorile legale, cand ploua, daca este sau nu nociv pentru sanatate, etc Aveti rabdare pana serviciul devine disponibil in mod comercial in toate orasele, macar orasele resedinta de judet, si dupa aceea putem avea suficiente repere pentru discuta cu subiect de predicat si putem contura o ideea generala despre 5G-ul furnizat de Orange.

Ascary
Campion certificat
Corect FaraUnId! (așa cum ne-ai obișnuit 🙂 )