anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Telefon samsung A52 S - nu mai reusesc sa selectez poze

cudyta21
Junior
Am un Samsung A52 S si nu mai reusesc sa selectez poze. Trebuie sa le sterg pe rand. Tin apasat pe o poza dar nu se selecteaza. La fel si la msg pe watapp, daca vreau sa sterg sau sa redirectionez un msg nu reusesc. Ceva din telefon? Sau e pe duca?
14 Răspunsuri 14

arsradu
#StarMember & February's Problem Solver
Click-ul normal (scurt), merge ok? Restart ai incercat? As zice ca pare mai degraba o problema de soft decat un defect hardware al telefonului. Incearca eventual un restart al telefonului inainte de toate.
Client Orange

cudyta21
Junior
Cel scurt merge ok..nu e problema la el..am dat si restart.zilele trecute am umblat putin prin setari nu stiu ce facui ca am avut un fenomen ciudat si am bijuterit putin..de atunci nu mai merge :)))...unde sa ma uit

arsradu
#StarMember & February's Problem Solver
Ma uit si eu... In mod normal, la Language & Input ar trebui sa fie. Dar nu am Samsung, si nu cred ca am dezactivat vreodata chestia asta... :)) Vezi in setari, la Langauge & Input daca ai vreo optiune. Sau poate te ajuta sa-ti amintesti pe ce ai dat click. :) Intre timp, mai caut si eu, si daca gasesc ceva te anunt.
Client Orange

cudyta21
Junior
Pe aici am umblat :))

arsradu
#StarMember & February's Problem Solver
Da, la long-press/long-tap ar terbui sa fie. Pai si cu setarea pe "Lung" (0,5 secunde) nu face nimic daca tii apasat? Ca problema nu e in aplicatiile alea. Pare o problema generala de long-tap. O alta varianta ar putea fi si in setarile de Accesibilitate daca ai intrat cumva si pe acolo.
Client Orange

arsradu
#StarMember & February's Problem Solver
Da, acolo trebuie sa fie. Incearca sa-l dai pe Scurt. Cand e pe Lung, cateodata nu raspunde deloc. Eventual da si un restart la telefon.
Client Orange

FLo1
#StarMember
Deci o "atingere lungă" este pentru selecție una "scurtă" pentru accesare. La Androidul meu funcționează astfel. Recomandare: poți reduce timpul. 0,5sec este prea mult.

cudyta21
Junior
Am dat 0.2...am dat.0.3..restart la telefon..tot nu merge..

cudyta21
Junior
Daca dau resetare aici ce se poate intampla mai rau?:))

Razvan
#StarMember
Este ok, revine la setarile inițiale date de producător, inainte să modifici pe acolo parametrii.

cudyta21
Junior
Facut..dar tot nu merge si am restartart si telefonul. Aia e..ma duc la un orange candva. Telefonul e in garantie... nu e de la ce facusem eu se pare.

arsradu
#StarMember & February's Problem Solver
Acea setare e doar pentru tastatura. 🙂 Nu prea te ajuta la ce ai tu nevoie. Daca problema era doar la tastatura, da. Dar asa, nu te ajuta. Ceea ce ai putea sa faci este sa dai o resetare totala a telefonului la setarile din fabrica. Asta ar trebui sa rezolva problema. Dar atentie, ca o sa stearga si datele pe care le-ai avut in memoria interna. Deci, daca ai ceva ce-ti trebuie, muta pe SD Card inainte sa dai resetare. De asemenea, daca ai un backup facut la sistem, ar fi bine sa fie de dinainte de modificare. Astfel incat, daca problema e o setare, cand dai restore la acel backup (daca dai restore), sa nu-ti puna la loc si setarea cu problema. Dar oricum, dupa parerea mea, n-are rost sa faci un drum intr-un Orange Shop. Pentru ca acelasi lucru vor face si ei. Daca problema ar fi fost de hardware, si nu o puteai rezolva acasa, atunci da. Dar momentan, problema pare de soft. Update: mai poti incerca o chestie pana sa dai reset to factory settings. Intra la Setari > Aplicatii > Toate aplicatiile > click in dreapta sus pe cele trei puncte (meniu contextual), si da-i Resetare Preferinte Aplicatii. S-ar putea sa-ti ceara confirmare. Da-i Da, sau ce iti apare. Si incearca din nou, dupa un restart. Atentie, acea resetare o sa stearga si setarile de notificari ale aplicatiilor, default-urile si accesele (la microfon, locatie, camera etc). Deci, s-ar putea sa inceapa sa te intrebe telefonul daca ii dai voie sa foloseasca microfonul, camera etc. N-o sa te bazaie la cap permanent cu asta. Dar intrucat setarile s-au resetat, pana le pui la loc, o sa te intrebe.
Client Orange

cudyta21
Junior
Exact de asta ma temeam..sa.o iau de la capat cu toate....cam mult pentru ce am eu nevoie..vad eu..multumesc oricum!

arsradu
#StarMember & February's Problem Solver
Si la Orange daca il duci, acelasi lucru ii vor face. Pentru ca asta e primul pas, inainte sa trimita telefonul in service. Vezi ca am postat un mic update mai sus. Poti incerca si asta. Ca idee, atata timp cat ai un backup cat de cat recent, nu-i asa o mare problema sa dai Restore to Factory Settings. Pentru ca sistemul de operare o sa ti le puna oricum la loc automat, la restore. Dar, in functie de launcher-ul pe care il folosesti, se poate sa trebuiasca sa-ti pui din nou aplicatiile pe ecranul principal, sau in foldere. Adica aplicatiile vor fi instalate automat, dar nu si in ordinea in care le aveai pe ecranul principal. La unele, se pun la loc identic, la altele nu. Depinde de launcher. Nu e asa o mare problema, daca n-ai foarte multe de mutat. Dar vezi daca ajuta acea resetare a preferintelor aplicatiilor (daca vrei sa incerci).
Client Orange