anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Telefon huawei stricat

Tina
Cunoscător certificat
Mama mea are un telefon huawei care nu mai funcționează, in sensul ca ecranul este negru, uneori cu dungi albe. In rest funcționează normal. Suna, poți sa vorbesti, se aude ( dacă apeși pe ecran realizezi ca touch-ul funcționează). Doar ca ecranul este negru. Aveti idee ce poate fi stricat? Bănuim ca problema a apărut din cauza ca l-a șters foarte des și necorespunzator cu dezinfectant.
16 Răspunsuri 16

Vio73
#StarMember
Bună! Cred că poți merge la un service gsm și ceri o evaluare a produsului respectiv, iar dacă merită ( costă puțin), iar dacă nu, nu. Cred că e cea mai bună soluție! Succes!

Neaplicabil
Daca ecranul e negru dar touch-ul functioneaza, inseamna ca e o problema cu display-ul, nu cu digitizer-ul. O veste nu tocmai buna. Posibil sa fi luat apa. In principiu trebuie desfacut si vazut daca functioneaza cu un alt ecran si daca sunt sau nu semne de coroziune pe placa de baza. Daca e doar display-ul, se face inlocuirea si aia e. Daca nu, s-ar putea sa fie nevoie de o interventie pe placa de baza. Personal n-am mai auzit de problema asta, si presupun ca sunt destul de rare. Poate fi orice de la un cablu neasezat corespunzator la locul lui, la o problema cu display-ul in sine sau cu placa de baza. Un drum intr-un service ar trebui sa clarifice situatia. Asta daca nu vrei sa incerci sa-l repari tu. Caz in care iti recomand sa incepi cu un tutorial de dezasamblare de pe YouTube pentru modelul tau de telefon.

delfinas
#StarMember
S-ar putea ca mama sa fi considerat ca stergea cu dezinfectant nu e suficienta si a aplicat apa si sapun. Banuiesc ca e un model mai vechi...daca reparatia va costa prea mult, mai bine un telefon nou.

Tina
Cunoscător certificat
Delfinas, il spala cu dezinfectant, nu îl ștergea. Turna cu sticla. Nu e foarte vechi, vreo doi ani. Acum are unul nou, dar zicea ca ar fi fost bun și acesta, așa de rezerva. Se înțelegea bine cu el. Dar nu pricep cum de funcționează tot, mai puțin ecranul care este negru. Îl mai țin sa se zvânte, ce sa zic. O sa pun o întrebare la un centru, când o sa am timp sa ajung.

delfinas
#StarMember
E fantastica mama ta, ma depaseste in dezinfectare! :))) Probabil ca alcoolul a afectat doar zona ecranului. Da, ar trebui lasat niste zile inchis si tinut intro zona mai calduroasa, sa se evapore eventualul lichid ramas in telefon.

Neaplicabil
Daca e cu dezinfectant, presupun pe baza de alcool, e totusi un lucru bun, pentru ca in general alcoolul se evapora foarte repede, si nu are timp sa faca ravagii pe placa de baza. Dar daca a apucat sa faca scurt pe undeva pana sa se evapore, e posibil ca asta sa fi cauzat si problema de acum. Depinde de model, depinde unde are connectorul pentru display, depinde cat dezinfectant a folosit (presupun ca destul de mult), depinde ce concentratie de alcool e in el, si depinde pe unde a intrat in telefon, ca se ne putem face o idee ce altceva ar mai fi putut afecta. Deci, in cazul tau, se poate sa fie doar display-ul, fara placa de baza. Dar pana nu-l desfaci (fie tu, cum ziceam, cu un tutorial de pe YouTube, sau cineva intr-un service), nu prea ai cum sa-ti dai seama. Digitizer-ul e partea de deasupra display-ului ("sticla" in termeni populari) care are ca rol preluarea input-ului tactil. Si de obicei e si cea care se sparge cel mai usor in cazul unei caderi a telefonului. Display-ul e cel care produce efectiv imaginea si se afla sub digitizer. Ele se fabrica si se vand impreuna ca o singura piesa, dar de cele mai multe ori sunt fie lipite, fie laminate in vid, in procesul de productie. La modelele mai vechi, aveai digitizer-ul pe conector separat fata de display, si se putea inlocui foarte usor doar el (am inlocuit la un Samsung Ancora, de exemplu). La modelele mai noi, cum ziceam, ele vin ca o singura piesa, si in general, inlocuirea display-ului nu se poate face fara distrugerea lui, pentu ca, cel putin in cazul display-urilor (AM)OLED, display-ul in sine este extrem de subtire si oricat ai incerca sa-l scoti cu totul...cel mai probabil n-o sa reusesti. In cazul asta n-ai nimic de pierdut, intrucat cel mai probabil display-ul e deja compromis. Dar in general, daca vrei sa schimbi doar digitizer-ul sau doar display-ul nu prea poti. Sau nu MAI poti. Ai nevoie fie de o placa fierbinte, fie de alte "unelte" de service, si intotdeauna exista riscul sa strici ceva ce nu era deja. :)) Asa ca, in general nu prea se baga nimeni sa schimbe doar "sticla". Schimba ecranul cu totul si aia e. Doar ca, in felul asta, display-ul vechi e distrus in procesul de extractie din carcasa, si creste si costul total al reparatiei. Totul pentru a face un model "subtire si usor". :) Oricum, vezi o diagnosticare intr-un service. Macar sa-ti spuna daca are si coroziune pe placa de baza si daca are nevoie de o interventie in sensul asta. In functie de tipul de display si de modelul de telefon, si daca mai are sau nu si alte probleme in afara de cel evident de display, costul reparatiei poate sa varieze. Orice ai face, nu-l baga in orez, decat daca vrei sa-l servesti la cina, alaturi de ceva friptura. :)) Chestia cu electronicele si orezul e doar un mit. Orezul nu are niciun efect benefic asupra electronicelor. Iar in cazul apei, decat sa-l pui intr-o punga cu orez, mai bine l-ai desface si i-ai scoate/deconecta bateria. Dupa care poti sa-l stergi cu un prosop (atentie la scame) sau microfibra, il usuci usor cu un uscator de par, o aeroterma, ceva, si il lasi fara baterie pana a doua zi. Dupa care, e bine sa-l duci intr-un service pentru diagnoza si curatare ca lumea. Pentru ca ceea ce distruge componentele nu e atat apa, cat electricitatea. Ea e cea care face ca micro-componentele sa corodeze. Iar procesul e aproape instant. Deci pana sa apuce orezul sa "actioneze" din exterior (ceea ce nu face oricum), telefonul tau rugineste pe dinauntru. La propriu.

RafaHelper
#StarMember
Buna @tina, ‏‏‎ ‎ Telefonul mai este in garantie? Ce model este?

Tina
Cunoscător certificat
Telefonul este primit din străinătate, nu este vorba de pret sau altceva. Fratele meu le primește gratuit . Acolo unde este el, abonamentele sunt foarte mari iar telefoanele se dau gratuit. O sa încerc sa pun o întrebare la in service și va spun. Problema este ca este plin de poze și filmulețe. Eu am salvat o parte in google drive, dar fratele care făcut configurarea nu își mai aduce aminte parola. Din ceea ce înțeleg de la voi exista și posibilitatea sa nu fie foarte grav. Deci voi încerca sa văd dacă mai e vreo șansa.

RafaHelper
#StarMember
@Tina, daca telefonul a fost cumparat dintr-o tara a UE si mai ai factura, este posibil sa beneficiezi de garantie chiar de la Huawei Service.

Tina
Cunoscător certificat
Am un coleg care s-a dus la reparat (in garanție) cu un telefon scăpat in wc. Acesta al meu mai mișcă, acela era mort. Cei de l-a service l-au “mirosit” din prima clipa. Pierdere de timp și pentru păgubit și pentru cel care constata.

Neaplicabil
In principiu (din nou, depinde de mai multe variabile care tin de hardware dar si de cum e configurat sistemul de operare), dar in principiu, poti transfera pozele de pe el cu ajutorul unui PC conectat la telefon cu cablu de date. Daca nu ma insel, ai automat acces atat la memoria interna, cat si la memoria externa (daca e cazul, de obicei sub forma unui SD Card). Deci aia n-ar fi o problema. Cat despre Google Drive...fiind bazat pe contul de Google/Gmail etc, cred ca poti sa folosesti functia de recuperare parola de la oricare dintre serviciile Google (inclusiv direct din pagina de logare in Google Drive) si sa recapeti accesul si in Drive cu ocazia asta.

RafaHelper
#StarMember
@Tina, e posibil sa fie refuzat, e posibil sa nu. Tu decizi.

Neaplicabil
Nu cred ca se poate pune problema de garantie in cazul defectelor provocate de lichide. Din cate stiu eu, defectele de genul asta (si se pot vedea sub forma de coroziune pe placa de baza) se considera defecte cauzate de utilizator si nu sunt acoperite de garantie. Deci aia cred ca iese din start din discutie. :)) Plus ca daca telefonul e primit din afara, si garantia (daca mai e in perioada de garantie) e tot in afara. Cu exceptia telefoanelor iPhone care beneficiaza de garantie internationala (cel putin in primul an), nu stiu sa mai fie si altele. Dar se poate sa ma insel. :) Oricum ar fi, trebuie intai vazut ce problema are telefonul mai exact, si ulterior facut un pret de reparatie.

RafaHelper
#StarMember
@arsradu pentru telefonul meu HUAWEI mi se ofera garanție in oricare dintre următoarele state desi a fost cumpărat din Romania: Denmark, Hungary, Norway, Poland, Romania, Sweden, Slovakia, Austria, Belgium, Bulgaria, Switzerland, Cyprus, Czech Republic, Germany, Estonia, Spain, France, Finland, United Kingdom, Greece, Croatia, Ireland, Iceland, Italy, Lithuania, Luxembourg, Latvia, Malta, Netherlands, Portugal, Slovenia.