anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Ecran spart - imi accepta Orange service garantia?

Kinga2022
Începător
Am scăpat telefonul și s-a spart ecranul interior având folie de sticlă pe el, acela neavând nici o zgârietură. Chiar nici așa nu-mi accepta service Orange garantia?
1 Soluţie acceptată‚

arsradu
#StarMember & February's Problem Solver
Atata timp cat defectul e provocat de tine, niciun service nu-ti va accepta reparatia pe garantie. Asta daca nu ai si asigurare la el. Asta nu inseamna ca nu-l poti repara contra cost. Dar si asta depinde de service si de bunavointa oamenilor. Asta ar fi o varianta. Varianta B, iti iei display-ul si ti-l repari singur acasa cu display-ul propriu-zis cumparat de undeva, un set de surubelnite dedicate, un uscator de par (sau turbosuflanta daca ai asa ceva, dar atentie sa nu-l tii prea mult, sau prea aproape), un tutorial de youtube, multa atentie si multa rabdare. Daca nu esti sigur ca te descurci, incearca intr-un service, dar cu mentiunea ca cel mai probabil va trebui sa platesti pentru reparatie (din nou, daca nu ai asigurare la el). Si, cel mai probabil, iti vor scoate telefonul din garantie.
Client Orange

Vizualizare soluţie în postul original

2 Răspunsuri 2

Vio73
#StarMember
Salutare! Din păcate, dacă este deteriorat din vina ta, nu prea merge să îl duci în service pe garanție, decât dacă ai asigurare la el. Ei acoperă defectele de fabricație, nu și cele provocate prin lovire, cădere, etc. Ai aici un răspuns mai vechi în acest sens: https://www.orange.ro/help/arhiva/telefoane-hardware/daca-telefonul-se-afla-in-garantie-si-s-a-spart-display-ul-se-poate-repara-61787 Din păcate, nu găsesc un răspuns mai nou, dar nu cred că s-a schimbat ceva, în afară de faptul că unii fac asigurare la telefon și sunt astfel acoperiți de eventualele probleme. Acum, nu știu dacă merită sau nu! Fiecare știe mai bine ce face cu banii lui. Detalii despre asigurare ai aici: https://www.orange.ro/help/despre-asigurarea-pentru-telefon-modem-sau-tablet-11348 Baftă!

arsradu
#StarMember & February's Problem Solver
Atata timp cat defectul e provocat de tine, niciun service nu-ti va accepta reparatia pe garantie. Asta daca nu ai si asigurare la el. Asta nu inseamna ca nu-l poti repara contra cost. Dar si asta depinde de service si de bunavointa oamenilor. Asta ar fi o varianta. Varianta B, iti iei display-ul si ti-l repari singur acasa cu display-ul propriu-zis cumparat de undeva, un set de surubelnite dedicate, un uscator de par (sau turbosuflanta daca ai asa ceva, dar atentie sa nu-l tii prea mult, sau prea aproape), un tutorial de youtube, multa atentie si multa rabdare. Daca nu esti sigur ca te descurci, incearca intr-un service, dar cu mentiunea ca cel mai probabil va trebui sa platesti pentru reparatie (din nou, daca nu ai asigurare la el). Si, cel mai probabil, iti vor scoate telefonul din garantie.
Client Orange