anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Trebuie sa-mi prelungesc abonamentul daca vreau sa cumpar in rate o consola?

JACKYS
Începător
Buna ziua. Am cumparat in rate (18 luni) un Nintendo Switch (pret total 1200, avans 362, PTY de 130). Mi-au spus ca trebuie sa-mi prelungesc unul din abonamentele de telefon. Este ok? Exista chestia asta, sa ma conditioneze la achizitia unei console de prelungirea unui abonament? Macar sa stiu daca si altii au mai patit asa ceva. Abonamentele si factura sunt destul de mari ca si valoare deci nu cred ca ar putea fi asta o problema. Plus ca nu am primit nici un contract de telefon, dar se poate sa fi uitat eu/vinzatorul sa il iau/printeze. Va multumesc mult. Multa sanatate.
1 Soluţie acceptată‚

DanielaH
Moderator
@JACKYS, da, condiția pentru achiziția în rate pe factura Orange este ca perioada contractuală (la nivel de cod de abonat) să fie mai mare sau egală cu numarul de rate selectat (de exemplu un client cu perioada contractuală 17 luni va putea selecta doar 6 sau 12 rate). Dacă se dorește un număr mai mare de rate (de exemplu 18), atunci trebuie prelungită și perioada contractuală.

Vizualizare soluţie în postul original

4 Răspunsuri 4

FaraUnID
Campion certificat
Depinde ce sistem de creditare ai ales, rate pe factura sau acel imprumut prin My Reserve, si daca ai beneficiat de ceva facilitati (ex: discount la telefon, dublarea valorii puncte OTY). Puteai sa achizitionezi acel produs prin intermediul unui card de cumparaturi in 6, 8, 12, 24 de rate lunare egale. In acest caz nu erai nevoit sa prelungesti abonamentul.

teacher_
#StarMember
Poți să achiziționezi produsele și în rate fără dobândă, cu card de cumpărături ( de la BT, BRD, Garanți, etc).

Vio73
#StarMember
Dacă ai ales achiziția acestui produs în rate de la Orange, probabil că acestea sunt condițiile. Cred că era mai bine dacă luai produsul respectiv în rate de la un magazin oarecare cu un card de credit ( în rate fără dobândă) sau în rate normale, făcute în acel magazin. Dacă ai făcut-o la Orange, ai acceptat condițiile lor!

DanielaH
Moderator
@JACKYS, da, condiția pentru achiziția în rate pe factura Orange este ca perioada contractuală (la nivel de cod de abonat) să fie mai mare sau egală cu numarul de rate selectat (de exemplu un client cu perioada contractuală 17 luni va putea selecta doar 6 sau 12 rate). Dacă se dorește un număr mai mare de rate (de exemplu 18), atunci trebuie prelungită și perioada contractuală.