anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Termen de livrare comandă estimat bine depășit

Sun
Junior entuziast
Comandă aprobată și înregistrată în câteva secunde cu termenul de livrare estimat bine depășit
Am primit un mesaj (SMS) prin care mi se transmitea că o comandă de-a mea (telefon cumpărat cu puncte Thank You + prelungire abonament) este aprobată și înregistrată la câteva secunde după ce am făcut respectiva comandă. Totuși, pe site-ul Orange, acea comandă îmi apare în curs de procesare de 4 zile. A fost depășit și termenul de livrare estimat de același site de două zile. Am vorbit pe chat cu un consultant Orange care mi-a spus să nu mă îngrijorez fiindcă termenul maxim de livrare de 5 zile nu va fi depășit. Comanda mea e tot în procesare și mai e o singură zi până la împlinirea celor 5 zile. Dacă înțelege cineva de ce nu se schimbă statusul comenzii, îl rog să îmi explice și mie ce se întâmplă.
1 Soluţie acceptată‚

FM
Explorator
Statusul comenzii în cont la Comenzile mele se schimbă foarte greu sau chiar după ce ajunge comanda la client. Eu așa am pățit de fiecare dată când am avut o comandă la Orange. Eventual am primit un mail în ziua livrării cu AWB. Mai e posibilitatea ca dacă se comandă un iPhone, comanda să fie onorată cu întârziere din cauza stocului limitat sau lipsă.

Vizualizare soluţie în postul original

17 Răspunsuri 17

Vio73
#StarMember
Salutare! Cel mai bine este sa iei legătura cu ei, la magazinul online. Detalii aici: https://comunitate.orange.ro/questions/2367649-contact-magazin-online Cel mai simplu este să suni la 300 și să ceri legătura la Magazinul online. Eu așa procedam când aveam ceva de rezolvat! Succes!

FM
Explorator
Statusul comenzii în cont la Comenzile mele se schimbă foarte greu sau chiar după ce ajunge comanda la client. Eu așa am pățit de fiecare dată când am avut o comandă la Orange. Eventual am primit un mail în ziua livrării cu AWB. Mai e posibilitatea ca dacă se comandă un iPhone, comanda să fie onorată cu întârziere din cauza stocului limitat sau lipsă.

Sun
Junior entuziast
Este un telefon recondiționat care, acum, nu mai e pe stoc. Am vorbit și la 300 și mi-au spus "să nu mă ingrijorez fiindcă, sigur, se va livra în 5 zile". Luni se face o săptămână (5 zile lucrătoare) de la plasarea comenzii, iar aceasta este, în continuare, "în curs de procesare".

DanielaH
Moderator
@Sun, mulțumim pentru marcarea soluției! Ai primit comanda?

Sun
Junior entuziast
Nu. Am primit astăzi AWB-ul de la firma de curierat, deci suntem pe drumul cel bun. Orange are o problemă cu evidența comenzilor în curs de procesare, iar asta nu se schimbă chiar dacă primesc produsul astăzi. Pe site apărea în continuare în curs de procesare.

Mihaela1607
Junior
Buna. In cat timp ai primit pana la urma telefonul? Am comandat si eu un Iphone ieri, care este si platit, iar eu credeam ca in maxim 3 zile se livreaza, asa aparea pe site. Mulțumesc

Sun
Junior entuziast
Nu are nicio valoare termenul de livrare "estimat" de pe site. Am primit telefonul într-o săptămână (5 zile lucrătoare). Nu știu de ce nu estimează și pe site o săptămâna, așa cum spun toți consultanții Orange când vorbești cu ei. Probabil nu arată bine.

Mihaela1607
Junior
Multumesc frumos de raspuns, macar acum stiu sa nu ma ingrijorez. 🙂

Sun
Junior entuziast
Cu plăcere!

Ancealex
Începător
Bună , si eu ma aflu in situația descrisă mai sus. Am plasat comanda in 15.08. estimarea livrării fiind 17.08. Am sunat la 300, in data de 19.08, am fost informat ca data de 17 este data de la care incepe intre 3-5 zile lucrătoare livrarea. In contul meu nu s-a modificat statusul livrarii. Am revenit cu un telefon la 300 in data de 23, unde am fost informat că telefonul se află în depozit si așteaptă sa fie preluat de curier.... Azi e 24, încă nici o veste (nici sms, nici email)..............

Sun
Junior entuziast
Ceea ce nu înțeleg (și nu voi înțelege niciodată) este de ce Orange nu rezolvă această problemă cu termenul de livrare "estimat" de pe site. Deci livrarea începe la data la care site-ul dă termenul de livrare estimat? Doamne ferește!

Ancealex
Începător
Subscriu, însă chiar dacă ar începe termenul de 3-5 zile lucrătoare din data stabilita livrarii, tot este depășită și din partea Orange nu primim nici un fel de "feedback".... Sincer am cumpărat acest telefon de aici, si nu din altă parte, fiindcă au oferit acel termen.

null
Junior

Dupa ce ai primit sms-ul ca a fost inregistrata si aprobata comanda ai primit si acel email prin care sa confirmi comanda de care precizeaza orange?

 

DanielDragoiu
Junior

Aceiasi situatie .. comanda in 17, estimare in 20. Nici un sms , nici un status modificat. Foarte neplacut!! Azi.le-am trimis mail ca renunt la.comanda, evident si la prelungire abonament . In 23 plec din tara pentru 2 saptamani, oricum l-ar returna curieri. Neplacut ca nu te poti baza pe ce spun ei. !!