anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Returnarea produsului comandat online se poate face in 30 zile?

andy13
Junior
Am facut o precomanda pentru un telefon Samsung in data de 12.02.2020 si acesta a fost livrat in data de 10.03.2020.Toate documentele care insotesc telefonul(factura, garantie, aviz de transport) sunt datate cu 9.03.2020.
Pentru ca nu am fost multumit de raportul pret-calitate ieri 19.03.2020 am hotarat sa returnez produsul sunand la relatii clienti.
Soc: Mi s-a spus ca nu se mai poate face nimic intrucat cele 30 de zile in care puteam sa fac returul au exirat, data de inceput este cea a precomenzii :). Parctic aveam mai putin de 2 zile pentru retur.
Cum vi se pare aceasta situatie, in contextul in care pe site scrie 30 de zile de la data primirii?
1 Soluţie acceptată‚

RafaHelper
#StarMember
Salut @andy13, ‏‏‎ ‎ Da, returnarea produselor se poate face in 30 zile. Cele 30 de zile incep din momentul in care tu ai intrat in posesia produselor. Ai facut foarte bine ca le-ai scris, cei de la 300 nu sunt o solutie in cazul tau. Termenul este valabil pentru toate comenzile plasate online, chiar daca au fost livrate si redicate din magazin. ‏‏‎ ‎ Sa ne ti la curent cu aceasta situatie. Sunt curios, despre ce model de Samsung este vorba?

Vizualizare soluţie în postul original

22 Răspunsuri 22

Jay
Campion certificat
N-am stiut ca precomenzile au alt sistem de retur decat comenzile normale, dar, in mail-ul primit in urma comenzii nu ai nicio informatie despre retur?

Vio73
#StarMember
În principiu, așa e legea! Probabil că ești la limită și din această cauză! Mai încearcă și poate primești alt răspuns! Succes!

Jay
Campion certificat
Nu cred ca este la limita.. a primit comanda in martie.. este la limita doar daca pentru precomanda se calculeaza din momentul cand ai comandat, nu din momentul cand ai primit produsul..

Vio73
#StarMember
Dacă a primit în martie, e clar. Mai trebuie încercat, cum spuneam!

andy13
Junior
Domnilor, legea spune ca orice produs cumparat online se poate returnata in 14 zile de la data primirii acestuia!!! Ca Orange a ales sa ofere clientilor un termen de 30 de zile dar tot de la primirea produsului este altceva.Oricum eu sunt in termenul de 14 zile cf. legii. Le-am formulat si o cerere scrisa iar daca nu putem rezolva amiabil exista anpc.Toate cele bune

teacher_
#StarMember
Data din care incep cele 14 zile (sau 30, in cazul Orange) este cea în care ai intrat în posesia produsului, nu cea de comandă. Ar trebui sa mai suni odată, poate au fost ceva deficiente de comunicare. Probabil la produsele aflate la precomandă este o alta procedura, deși mă indoiesc.

RafaHelper
#StarMember
Salut @andy13, ‏‏‎ ‎ Da, returnarea produselor se poate face in 30 zile. Cele 30 de zile incep din momentul in care tu ai intrat in posesia produselor. Ai facut foarte bine ca le-ai scris, cei de la 300 nu sunt o solutie in cazul tau. Termenul este valabil pentru toate comenzile plasate online, chiar daca au fost livrate si redicate din magazin. ‏‏‎ ‎ Sa ne ti la curent cu aceasta situatie. Sunt curios, despre ce model de Samsung este vorba?

andy13
Junior
Am rezolvat chiar acum 5 min dupa ce am luat legatura cu Rel. Clienti prin chat, totul a decurs cum ar fi trebuit sa fie de la prima sesizare, in max 3 zile lucratoare va veni curierul sa il ridice. Pe aceasta cale va rog sa nu va lasati pacaliti ne necunostiinta celor care ar trebui sa va ajute. @rafa.bloger era vorba de un S20 ultra, un telefon bun dar supraevaluat. Il returnez pt ca in nici un caz nu face suma de achizitie. Va doresc multa sanate in aceste vremuri!

Vio73
#StarMember
Mă bucur că ai reușit! Ți-am spus să mai încerci, că reușești! Multă sănătate!

Ascary
Campion certificat
Andy sigur nu ai vrut sa te joci nițel cu S20-ul si apoi sa-l returnezi? :))) Sa stii ca e o practica comuna mai ales "in afara". Daca asa este legea de ce sa nu profitam de ea? Cam ce te-a nemultumit la Ultra (stiu ca e pe langa subiect,dar eram curios) ?

andy13
Junior
@Ascary, daca vroiam doar de test nu imi prelungeam abonamentul pe 24 de luni :)) ,il cumparam de la altii! Sa nu mai zic si de husa de piele originala cumparata. Parerea mea personala este ca nu face cei 6k platiti, pot cumpara un alt telefon la 3k care poate face 80-90% din cea ce face S20 ultra. Si chiar daca nu este 5G (oricum cu criza actuala va mai dura mult si bine implementarea retelei 5G) cred ca imi va satisfice nevoile la superlativ, ma refer la P30 pro. Repet este doar parerea mea!

Ascary
Campion certificat
Phuuu Andy sa lasi tu bunatate de Samsung cu zoomul ala incredibil si sa treci la o "chinezarie",asa cevaa... Dar ia spune-mi acum cu abonamentul ce faci,ramane asa prelungit sau ti se anuleaza?

andy13
Junior
Nu stiu cu abonamentul ce o sa fac, probabil nu cred ca o sa se mai poata face ceva! Abonamentul este unul de 14e de care oricum aveam nevoie, vom vedea!

Ascary
Campion certificat
Ei,daca aveai nevoie atunci nu e pagubă. Ce-mi pare rau este ca am fi avut si noi un coleg cu Samsung Ultra si ne mai spunea una alta despre minunatia asta. Asta e,te asteptam cu impresii despre P40 poate :))