anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

La achiziționare unui telefon online în rate se adaugă tva?

Alexandra_8
Începător
La achiziționare unui telefon online în rate se adaugă tva (rata implică și tva)?
1 Soluţie acceptată‚

Vio73
#StarMember
Au prețurile cu tva inclus, deci nu-i nicio problemă. Și abonamentele au prețul cu tva inclus. Doar la prepay nu ți se afișează tva-ul. Ți se arată în Magazinul online sau în Magazinele fizice, dar și pe o eventuală factură, cât ai de plată total și lunar (cu tva inclus). Îți spune unul care a făcut multe cumpărături în rate de la Orange. Succes!

Vizualizare soluţie în postul original

6 Răspunsuri 6

Trixen_old
Cunoscător
Cu siguranță prețul are și TVA. Cu excepția situației în care cumpărător este un cetățean din afara UE, TVA se achită. Nu știu situația concretă, însă mă aștept ca prețul pe care ți-l comunică să fie cel final, cu TVA inclus. La noi nu prea e moda sa arăți prețul fără TVA in interacțiunea cu persoanele fizice. În concluzie, dacă cumperi un telefon de 1000 lei in rate, mă aștept prețul sa aibă TVA iar ratele sa însumeze 1000 plus eventuale dobânzi (daca sunt stipulate). În factură ar trebui să arate separat TVA-ul, dar însumate toate ar trebui sa dea corect. Daca îmi permiți să întreb: ai întâmpinat vreo situație neplăcută sau îți dorești sprijin în înțelegerea unei situații concrete?

Razvan
#StarMember
Prețul are inclus automat și tva-ul. Doar prin selgros/metro se practică afișarea preturilor fără tva.

Vio73
#StarMember
Au prețurile cu tva inclus, deci nu-i nicio problemă. Și abonamentele au prețul cu tva inclus. Doar la prepay nu ți se afișează tva-ul. Ți se arată în Magazinul online sau în Magazinele fizice, dar și pe o eventuală factură, cât ai de plată total și lunar (cu tva inclus). Îți spune unul care a făcut multe cumpărături în rate de la Orange. Succes!

Romeo_
Senior certificat
Alexandra,aproape toate produsele / serviciile au TVA,sunt putine exceptii.

Gianni
Cunoscător certificat
Cu siguranță prețul afișat conține tva și așa ar fi și normal ,însă cum la noi se mai practică încă confuziile e bine să te intresezi înainte de a face comanda pentru a fi sigură.

DanielaH
Moderator
@Alexandra, te-au ajutat răspunsurile primite? Daca da, marchează-l pe cel mai bun ca soluție. În felul acesta îi vei ajuta și pe ceilalți membri să găsească mai usor informațiile dorite. Mulțumim!