anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Care este mecanismul utilizarii punctelor in magazinul online?

xMihaix
Începător
Am puncte acumulate in valoaere de 101 eur. La intentia de a cumpara un tv din magazinul online imi spune ca am puncte de 168 ron. Nu greseste Orange cursul de schimb sau care este mecanismul utilizarii punctelor?
1 Soluţie acceptată‚

FaraUnID
Campion certificat
Valoarea standard este 10 puncte = 1 euro. La prelungire de abonament sau contractarea unui abonament nou pentru 24 de luni + achiztie telefon punctele se tripleaza (ex: daca in standard ai 50 puncte, acestea vor deveni 150 puncte, care vor valora 15 euro) Pentru restul achizitiilor valoarea punctului este cea standard, adica 10 puncte = 1 euro (ex: aceleasi 50 de puncte vor valora 5 euro).

Vizualizare soluţie în postul original

9 Răspunsuri 9

FaraUnID
Campion certificat
Valoarea standard este 10 puncte = 1 euro. La prelungire de abonament sau contractarea unui abonament nou pentru 24 de luni + achiztie telefon punctele se tripleaza (ex: daca in standard ai 50 puncte, acestea vor deveni 150 puncte, care vor valora 15 euro) Pentru restul achizitiilor valoarea punctului este cea standard, adica 10 puncte = 1 euro (ex: aceleasi 50 de puncte vor valora 5 euro).

DanielaH
Moderator
@xMihaix, câte puncte Thank You ai acumulat? Contravaloarea celor 101 euro? Sau cei 101 euro reprezintă valoarea deja triplată a punctelor? Pentru cel de-al doilea caz, așa cum menționa și FaraUnID, este nevoie de achiziția unui telefon din magazinul online împreună cu un abonament pe 24 de luni. Cumpărarea unui televizor reprezintă o tranzacție standard unde punctele Thank You nu se triplează.

FLo1
#StarMember
Mergând pe un fir logic, 168 RON reprezintă aproximativ 33,66 euro (la cursul Orange Money), sumă care triplată (în cazul în care valoarea punctelor ar valora triplu) reprezintă undeva spre acei 101 euro. Deci e posibil ca pe cont să nu existe mai mult de 337 de puncte TY. Simplu, nu-i așa? 🙂 PS: Dar cum ambalajul marketingului prezintă întotdeauna mirajul, când te trezești realitatea este dură.

xMihaix
Începător
M-am lamurit. Multumesc pentru raspunsuri!. Inteleg activitatea de marketing dar informatii complete ne scutesc de pierdere de timp si iluzii.Deasemenea cred ca un marketing bazat pe realitate si informatii complete obliga comerciantii la servicii si produse de calitate sporita. Adevarul spus pe jumate poate fi considerat minciuna?!

FaraUnID
Campion certificat
Adevarul spus pe jumatate este considerat miniuna prin omisiune si in orice tara civilizata este sanctionat ca atare.

Florin
Cunoscător
Salutare tuturor, am aflat că la Vdf punctele acumulate au perioada de valabilitate, la Orange este la fel ?? Expira punctele după o perioadă anume ?? M-a pus pe gânduri politica "roșilor" dar nici nu mă așteptam la altceva de la ei. Mulțumesc anticipat.

Jay
Campion certificat
@Florin, punctele au termen de valabilitate și la Orange.. De exemplu punctele pe care le-ai adunat tot anul 2018, expira anul acesta la 31 decembrie.. Ar fi fost interesant sa nu expire pana nu ai nevoie de ele.. dar, nu știu cine are răbdare sa adune ani de zile..

FaraUnID
Campion certificat
Da, si la Orange punctele acumulate au termen de valabilitate. Punctele Orange Thank You mai vechi de 3 ani expira daca nu sunt utilizate. In mod normal, la sfarsitul anului (undeva prin luna decembrie), daca esti in situatia in care un anumit numar de puncte sunt pe punctul de a exprira o sa primesti un SMS de informare in acest sens.

Florin
Cunoscător
Mulțumesc ptr răspunsuri, nu mi se pare corect ca acele puncte sa expire după 3 ani, nu vad cu ce încurcă pe Orange dacă acumulez in 6 ani puncte cat să cumpăr un telefon (ipotetic vorbind)..... Așadar, bag de seama că Orange e un fel de Vdf sub acoperire, aceleași reguli impuse cu abonații, doar că Orange pare un pic mai evoluat dar......."aceeași Mărie, cu altă pălărie". Zi buna tuturor.