anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Achizitie telefon si trimitere in UE

mrsalexander
Explorator

Buna ziua,

Am multe puncte Thank You nefolosite si as dori sa achizitionez un telefon din magazinul online.

In prezent nu ma aflu in Romania.

Intrebarea este - telefonul achizitionat se poate trimite la o adresa din UE, bineinteles suportand eu toate costurile aferente?

Multumesc, spor in tot ce faceti!

 

1 Soluţie acceptată‚

arsradu
#StarMember & March's Problem Solver

Salut,

Din pacate, nu. Se poate trimite la o adresa din Romania, si de acolo, poti sa rogi pe cineva sa ti-l trimita in afara.

Client Orange

Vizualizare soluţie în postul original

5 Răspunsuri 5

arsradu
#StarMember & March's Problem Solver

Salut,

Din pacate, nu. Se poate trimite la o adresa din Romania, si de acolo, poti sa rogi pe cineva sa ti-l trimita in afara.

Client Orange

mrsalexander
Explorator

OK, multumesc mult

Dar as putea aranja cu o firma de curierat sa vina sa preia telefonul de la o adresa din Romania si sa il transporte ei la adresa mea din UE?

 

arsradu
#StarMember & March's Problem Solver

E riscant, mai ales la un telefon scump. Plus ca trebuie sa-l preia cineva de la adresa respectiva. Adica comanda trebuie facuta pe numele persoanei respective. Nu poti sa dai comanda, sa ajunga curierul la usa, si sa se intalneasca cu alt curier de la alta firma de curierat sa ti-l aduca in afara... Adica, nu zic ca e imposibil. Dar eu n-am mai auzit de chestii de genul asta.

Daca ai un prieten curier, si ai incredere in el...sigur. Dar e riscant. Mai bine ti-l iei direct de acolo, sau rogi o cunostinta.

Client Orange

Am inteles, aveti dreptate

O sa incerc sa rog o cunostinta sa ma ajute

Multumesc mult!

Numai bine!

In majoritatea cazurilor, Orange trimite prin Cargus. Ai putea vorbi cu un consultant Orange ca livrarea sa se faca la un punct Cargus si sa vorbesti cu o persoana imputernicita sa il trimita la adresa la care doresti produsul.

Teoretic, pasii ar fi urmatorii:

  • plasezi comanda (va trebui confirmat in prealabil ridicarea dintr-un punct al curierului sau de la un dulap [easybox])
  • persoana care primeste/ridica telefonul isi face in prealabil awb-ul pentru trimiterea catre tine (daca este cu ridicare la un punct al curierului sau easybox, cu atat mai bine) si lasa (cu noul awb) coletul pentru tine
  • tu primesti telefonul

Toata asta ar trebui sa dureze cam o saptamana (2-3 zile pana ajunge la curier, si inca 3-4 pana ajunge la tine).

Stiu, explicatia este mai complicat de urmarit, dar, daca mergi pe firul care iti este mai util, lucrurile se mai lumineaza (plus ca ar putea dura 3-4 zile daca totul merge snur).