anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Cum pot afla dacă este de orange sau altă rețea?

gabrielalivia
Începător

Bună ziua! De curând m-am mutat într-un apartament și văd ca aici este fibră . Cum pot afla dacă este de orange sau altă rețea? Mulțumesc. 

5 Răspunsuri 5

arsradu
#StarMember

Salut,

Verifica disponibilitatea serviciilor fixe Orange de aici.

Client Orange

Vio73
#StarMember

Salutare!

Vezi pe hol, jos la scară, sau pe unde mai poți  dacă scrie pe cutiile acelea , de unde iese fibra, ce scrie pe ea. Poți, de asemenea, să întrebi vecinii, administratorul blocului, etc. Sigur, ai și varianta să verifici acoperirea pe site, dar în multe locuri nu dă corect.

Deci întreabă vecinii și vezi ce și cum. De regulă, dacă este bloc mai vechi, are sigur. Dar nu este exclus să aibă și cele mai noi.

Poți să verifici și pe site, aici:

https://www.orange.ro/verifica-acoperirea/

Aplici pe introducere manuală a adresei și vezi ce și cum!

Baftă!

Pololică
#StarMember

Salutare!

Ar fi doua optiuni pe care le poti face doar intrand in scara blocului:

  • ori sunt "cutii" cu cabluri cu reclama firmei care asigura cablu tv (implicit si internet)
  • ori verifici sa vezi ce WiFi-uri sunt disponibile: daca sunt de forma DIGI_1234 inseamna ca Digi au cablu, daca este UPC123456 inseamnca ca Vodafone are cablu.

Mergand prin eliminare, daca niciuna din cele doua denumiri nu apare, inseamna ca Orange este furnizor sau altul mai mic (gen INES).

Anonim
Neaplicabil

Faci un test de viteza pe sppedtest și acolo îți scrie și ce provider ai, Orange, digi etc

Ideea e ca inca nu sunt servicii la fata locului. 🙂 Eu cel putin asta am inteles. Ca se doreste achizitionarea serviciilor, doar ca nu se stie daca Orange (sau alti operatori) au infrastructura in bloc. Pana la test de viteza...mai e un pic. 🙂

Client Orange