anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Ce se intampla cu echipamentul orange love dupa finalizarea contractului?

Adrian_Dinu
Începător
Salutare!
Daca am un abonament Orange Love intr-o locatie iar eu nu mai locuiesc acolo, ce se intampla cu echipamentul dupa finalizarea contractului cu echipamentul? Trebuie sa il achit sau echipa Orange o sa ridice echipamentul?
1 Soluţie acceptată‚

teacher_
#StarMember

Salut!
Extras din termenii și condițiile generale le abonamentelor Orange:

 

Condițiile utilizării Echipamentului CPE


(1) Cu excepția cazului în care se prevede în mod expres altfel, dreptul de proprietate asupra Echipamentului CPE nu se transferă Clientului, folosința Echipamentului CPE fiind încredință Clientului exclusiv pentru scopul utilizării Serviciului de Internet fix, și va fi răspunzător pentru acestea ca un depozitar.


(2) |nchirierea Echipamentului CPE se va realiza potrivit clauzelor contractuale și ofertei comerciale Orange România în vigoare la momentul închirierii.


(3) Clientul va îndeplini în mod corespunzător următoarele obligații:

  • Să nu adauge, modifice sau altereze în vreun fel Echipamentul CPE;
  • Să nu mute din Locație Echipamentul CPE sau orice componente ale acestuia, cu excepția situației în care solicită și Orange aprobă mutarea serviciului la altă locație;
  • Să restituie Echipamentul CPE cu toate componentele acestuia, în starea în care i-a fost predat, mai puțin uzura normală, în oricare din magazinele Orange România, în termen de 5 zile de la încetarea închirierii, indiferent de motivul încetării, sub sancțiunea plății contravalorii acestuia sau a componentelor lipsă sau neconforme, conform Broșurii de Tarife și Servicii.

 

Sper că te-am lămurit.

Vizualizare soluţie în postul original

6 Răspunsuri 6

Jay
Campion certificat
Daca după finalizarea contractului nu mai foloseste nimeni acel echipament si, presupun ca nu vrei sa platesti ceva ce nu mai folosesti, ar trebui contactat serviciul clienti pentru a vedea cum returrnezi acel echipament.. Acum, depinde ce vei dori tu să faci mai departe... Ar fi bine sa anunți serviciul clienti cu o lună înainte de expirarea contractului..

Razvan
#StarMember
Dacă te referi la ONT, cred că îți rămâne ție, după finalizarea contractului, dar nu știu exact ce scrie în termeni și condiții. Dacă ai receiver STB sau card CI+, trebuie să mergi personal să le predai la un Orange Shop sau prin curier, după ce ai anunțat în prealabil Orange.

Vio73
#StarMember
Suni la 300 și cred că vor trimite un instalator care să ridice echipamentul. Sau te vor pune să-l predai la un Shop!

teacher_
#StarMember

Salut!
Extras din termenii și condițiile generale le abonamentelor Orange:

 

Condițiile utilizării Echipamentului CPE


(1) Cu excepția cazului în care se prevede în mod expres altfel, dreptul de proprietate asupra Echipamentului CPE nu se transferă Clientului, folosința Echipamentului CPE fiind încredință Clientului exclusiv pentru scopul utilizării Serviciului de Internet fix, și va fi răspunzător pentru acestea ca un depozitar.


(2) |nchirierea Echipamentului CPE se va realiza potrivit clauzelor contractuale și ofertei comerciale Orange România în vigoare la momentul închirierii.


(3) Clientul va îndeplini în mod corespunzător următoarele obligații:

  • Să nu adauge, modifice sau altereze în vreun fel Echipamentul CPE;
  • Să nu mute din Locație Echipamentul CPE sau orice componente ale acestuia, cu excepția situației în care solicită și Orange aprobă mutarea serviciului la altă locație;
  • Să restituie Echipamentul CPE cu toate componentele acestuia, în starea în care i-a fost predat, mai puțin uzura normală, în oricare din magazinele Orange România, în termen de 5 zile de la încetarea închirierii, indiferent de motivul încetării, sub sancțiunea plății contravalorii acestuia sau a componentelor lipsă sau neconforme, conform Broșurii de Tarife și Servicii.

 

Sper că te-am lămurit.

FaraUnID
Campion certificat
Echipamentul trebuie predat, deoarece este proprietatea Orange iar tu ai primit doar drept de folosire. Acum nu stiu exact procedura: Mergi tu cu echipamentul in magazin sau trimit ei pe cineva sa-l ridice de la adresa. Cel mai bne ar fi sa suni la serviciul client si sa intrebi exact care sunt pasii. Exista si varianta sa relochezi echipamentul la noua ta adresa, daca acolo exista acoperire pentru pachetul Love.

Georgebix
Începător
În urma unor discuții cu cei de la orange, eu trebuie sa scot tot echipamentul și sa l predau într un magazin orange. Menționez ca am un abonament TV satelit iar ei în urma unor convorbiri telefonice au cerut chiar și tigaia de afara.... Nu vreau sa mai aud de,, oranje,, în viata mea.