anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Profil Internet pentru router 4g - TP Link TL MR6400

adrianmirea
Începător
Salutare comunitate!
Recent am achizitionat un router wireless (compatibil 4G - cu SIM) TP Link TL MR 6400 pentru a-l folosi cu abonamentul meu Orange net 4G 16gb.
Am introdus SIM-ul si , desi statusul in admin-ul router-ului este 'Connected to 4G - LTE', nu am acces la internet pe device-urile conectate la router (fie ele wireless sau wired).
Ba mai mult, la cele wireless cand ma conectez la WLAN incearca sa ma redirectioneze spre o pagina de Sign In.
Daca folosesc SIM-ul meu din telefon in router, merge fara probleme.
Pentru cartela de la Orange net 4G 16GB ce setari la profilul de internet trebuie sa fie puse?
Mersi!
1 Soluţie acceptată‚

DanielaH
Moderator
Pentru conexiunea de date mobile Orange, la profillul de internet trebuie sa ai la APN: net cu user și parolă necompletate. Abonamentele Orange Net sunt de tip internet mobil și funcționează și în telefoane mobile sau alte device-uri în care este setat la fel, APN: net. Dacă ai un numar de forma 037xx.. probabil că deții un abonament de tip Home Net 4G. Acestea funcționează doar într-un router achiziționat de la Orange; ele nu vor funcționa în alte device-uri, chiar dacă au setat apn-ul corect. Modelul TP Link TL MR6400 nu este comercializat de Orange Romania, deci nu va putea funcționa cu cartela cu 037xx. Ne pare rău pentru situația întâmpinată de tine.

Vizualizare soluţie în postul original

12 Răspunsuri 12

Neaplicabil
Nu am routerul respectiv asa ca se poate sa gresesc, dar in teorie, aceleasi ca si pe telefon. Daca pe telefon folosesti APN:net, incearca sa setezi acelasi lucru si pe router. Cred ca doar de APN ai nevoie. Daca nu merge cu "net" incearca "internet".

adrianmirea
Începător
Setarile in Router & telefon sunt la fel. Doar ca merge netul doar cu o cartela normala - cu numar incepand cu 077x, cea cu 037x nu merge decat pe router-ul de la Orange.. Huawei

Neaplicabil
Hmmm interesant. Si cartela de router merge in telefon (pentru partea de date)? Cred ca e ceva de setari, cum ai zis si tu... Poti sa compari (asta in caz ca n-ai facut-o deja) setarile intre router-ul Huawei de la Orange si TP-Link-ul tau? Ar trebui sa existe niste corespondente, ma gandesc.

adrianmirea
Începător
Nu merge cartela de net in telefon - ma redirectioneaza la fel catre o pagina de 'Sign in' care apoi imi da error 404 page not found :)) . Inca nu am apucat sa ma uit la setarile de la Huawei, dar e primul lucru pe care o sa-l fac deseara.

Neaplicabil
:))) Hai ca asta e tare. Sign in...unde? Pe parte Orange? Sign in pe contul tau...? Ce fel de sign in? :))) Am reusit sa gasesc un video pe YouTube cum sa creezi un profil pe router-ul asta. Stiu ca nu crearea profilului e problema, ci cu ce il "umpli". :)) Dar poate te ajuta oricum. Pe mine cel putin m-a ajutat ca sa pot sa-mi dau seama ce-ti cere tie in interfata aia. https://www.youtube.com/watch?v=pWGpkkgaiDY Daca acelasi SIM merge in router-ul Orange, inseamna ca datele sunt active pe el. Macar putem sa scoatem din calcul posibilitatea asta. Daca te duce pe pagina de login....ma gandesc ca poate e setat sa faca treaba asta. Deci probabil ca e ceva legat de Authentication Type. La o prima vedere, as zice ca probabil PDP Type ar trebui sa fie IPv4, APN Type: static, APN: [acelasi ca pe Huawei, in caz ca nu e "net" sau "internet"], Username & Pass: [aceleasi ca pe Huawei, probabil Not Set], Authentication Type: None/Not Set. Din cate stiu eu, n-ar trebui sa ai nevoie de username si pass.... Cel putin pe telefon stiu ca nu se seteaza nimic acolo.

simi60
Începător

Buna  ,  Spuneti  ca  va  apare  ( sign-in  ) aceasta  inseamna  pe  RO-tradus  sa  scrieti  datele  de  acces  ale  retelei  care  doriti , faceti  o  foto  ce  va  apare  pe  ecran  si  postati aici  sa  va  ajut  

DanielaH
Moderator
Pentru conexiunea de date mobile Orange, la profillul de internet trebuie sa ai la APN: net cu user și parolă necompletate. Abonamentele Orange Net sunt de tip internet mobil și funcționează și în telefoane mobile sau alte device-uri în care este setat la fel, APN: net. Dacă ai un numar de forma 037xx.. probabil că deții un abonament de tip Home Net 4G. Acestea funcționează doar într-un router achiziționat de la Orange; ele nu vor funcționa în alte device-uri, chiar dacă au setat apn-ul corect. Modelul TP Link TL MR6400 nu este comercializat de Orange Romania, deci nu va putea funcționa cu cartela cu 037xx. Ne pare rău pentru situația întâmpinată de tine.

Vio73
#StarMember
Eventual, dă-i și o resetare. APN-ul este net. Vezi dacă nu sunt probleme cu sim-ul de net. Cere ajutor pe Chat Djingo. Succes!

adrianmirea
Începător
am incercat toate combinatiile de setari fara succes. se pare ca DanielaH are dreptate si nu e compabitila cartela SIM cu router-ul din afara Orange.. ceea ce este o mare porcarie, dar ce sa si faci... o sa-l folosesc ca si WLAN provider si Huawei-ul doar pentru 4G receiver.

Vio73
#StarMember
Ia-ți un alt ruter, gen Huawei B 310, 311 sau B 525 și n-o să regreți. Îmi pare rău!

Josef
Începător
Nici mie nu mi-a mers initial dar am scos pinul cartelei si apoi am resetat routerul si a mers. setarile pe care si le-a facut singur le pun mai jos: Profile Name: Orange PDP Type: IPv4 & IPv6 APN: net Username: Password: Authentication Type: CHAP

Dupa ore intregi de incercari incercand sa inteleg de ce routerul 4g arata cartela orange ca invalida si fara conexiune la internet am dezactivat pinul cartelei de pe un telefon si problemele sau rezolvat.Merge perfect .Multumesc.