anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Problema tarifare la utilizarea netului in afara tarii (Bosnia-Hertogovina)

jydy
Începător
Am folosit netul in concediu cu 2 nepoti in Bosnia-Hertogovina ,pe o ploaie si intr-un defileu in munti ,unde am pierdut semnalul gps de la RCS-RDS,am apelat la ORANGE sa ma scoata din impas .
Surpriza mare am avut cand in doar 16 km parcursi am fost informat ca am depasit limita de 35 euro folosind datele mobile ca apoi la 2 min sa ma anunte ca am depasit 50 euro.
Asta inseamna ca in cei 3000 km parcursi in concediu plateam Orange-ului cu masina mea.
Mentionez ca am folosit tot sejurul numai RCS-RDS,cu costuri nu infime foarte mici ,dar astept factura sa pot demonstra ca si anul trecut de pasti cand am avut aceeasi surpriza cu datele mobile ORANGE.
in ultima vreme citesc numai RECENZII DUBIOASE DESPRE ORANGE cat si despre FOSTII ANGAJATI ce se plang de CONDITIILE grele la care sunt supusi.
Intrebarea este ;LUCRATI PT ROMANI sau IMPOTRIVA LOR.
1 Soluţie acceptată‚

Miha_Z
#StarMember
Exact acelasi lucru l-am patit si eu in Macedonia anul trecut cand am facut cost suplimentar peste 50 Euro tot din date mobile. Noi aveam nevoie de internet pentru Harti si n-am reusit sa ma conectez la nicio retea partenera Orange. Chiar daca am luat legatura cu operatorii Orange n-au reusit sa ma ajute cu conectarea la retea. Dar cand am ajuns in tara aveam cost suplimentar. Dupa ce am luat legatura cu Orange si le-am relatat din nou intamplarea si-au asumat ei problemele celorlalte retele si mi-au scazut costul din urmatoarea factura. Eu am avut mereu rezolvare la Orange si nu mi-au lasat impresia ca ar profita dupa urma mea in calitate de client. Probabil ei practica costuri mai mari la internet in roaming fata de RCS&RDS si de aceea ai avut acel consum ridicat.

Vizualizare soluţie în postul original

10 Răspunsuri 10

Ascary
Campion certificat
Sunt cel puțin 10 threaduri (întrebări) deschise pe tema roamingului cât și despre tarifele de net in afara țării. Folosiți cu încredere butonul search 🙂

Miha_Z
#StarMember
Exact acelasi lucru l-am patit si eu in Macedonia anul trecut cand am facut cost suplimentar peste 50 Euro tot din date mobile. Noi aveam nevoie de internet pentru Harti si n-am reusit sa ma conectez la nicio retea partenera Orange. Chiar daca am luat legatura cu operatorii Orange n-au reusit sa ma ajute cu conectarea la retea. Dar cand am ajuns in tara aveam cost suplimentar. Dupa ce am luat legatura cu Orange si le-am relatat din nou intamplarea si-au asumat ei problemele celorlalte retele si mi-au scazut costul din urmatoarea factura. Eu am avut mereu rezolvare la Orange si nu mi-au lasat impresia ca ar profita dupa urma mea in calitate de client. Probabil ei practica costuri mai mari la internet in roaming fata de RCS&RDS si de aceea ai avut acel consum ridicat.

Laura_cio
Senior
Ori de câte ori ni se pare ceva in neregula, trebuie sa facem sesizări. Tu ai spus ca ți s-a întâmplat de doua ori. Este bine sa consultam planul tarifar al fiecărei rețele și sa o alegem pe cea mai convenabila.

Vio73
#StarMember
Cred că orice se poate remedia dacă aduci la cunoștință neregulile respective. Dacă lași așa treburile cu siguranță nu are cum să fie bine.

Arsaluis
Junior entuziast
Eu am patit-o acum o luna in Serbia si Macedonia cu Vodafone. Total cost suplimentar 344 euro doar din date mobile.

Vio73
#StarMember
Deci se întâmplă și pe la alții?

Gianni
Cunoscător certificat
Ca să eviți costurile suplimentare în afara ;Roming “cel mai bine e să folosești o cartelă sim fără abonament e destul de eficientă și eviți surprizele cu costurile exagerate ,,asta este părerea mea.

Miha_Z
#StarMember
E buna si varianta propusa de tine @Gianni, astfel eviti orice temere a unui eventual cost suplimentar.

Vio73
#StarMember
Cred că e una dintre cele mai bune soluții. Fără stres și bătăi de cap!

Gianni
Cunoscător certificat
Va mulțimesc pt aprecieri Miha Z și Vio 73, dar știți ca sunt cîteva proverbe “Tot pățitu-i priceput” sau “Cine se frige suflă și în iaurt”. De asta cînd ești în Roming trebuie să fi precaut pt a nu avea surprize.