anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Limitari internet Orange

Neaplicabil

Draga Orange, vad cu o neplacere foarte mare si-n calitate de client ca inca continuati cu diverse limitari ascunse, desi oficial voi declarati ca traficul de net nu e filtrat, blocat catre anumite destinatii sau alte tratamente preferentiale.

Am facut un topic dedicat pe forumul Softpedia, unde nu doar eu ma lovesc de aceasta problema si chiar nu mi se pare deloc normal ca atata timp cat se sustine ca Orange e cea mai buna retea sa gasesc pe cont propriu tot felul de ''chichite''.

Ma bucur sa fac parte din comunitate, dar asta nu inseamna ca atunci cand e cazul o sa ascund mizeria sub pres si-o sa stau sa privesc nepasator, pe banii mei. Cat timp platesc niste servicii ma astept sa le pot folosi asa cum doresc. Aici este subiectul la care fac referire: https://forum.softpedia.com/topic/1147109-limitari-internet-orange-un-subiect-delicat/

Cum facem, Orange? Un reprezentant ma lamureste si pe mine ce se intampla?

1 Soluţie acceptată‚

MihaelaC
Community Manager
Community Manager
@simple_dreams în primul rând îți mulțumesc mult pentru sesizare, așa cum ți-am spus, am trimis intern către colegii mei. Au făcut mai multe teste și acest site nu poate fi accesat din mai multe rețele, în mod aleator. În urma testelor pe Orange mobile - unele cereri au fost cu succes (puteau accesa site-ul), unele nu au fost cu succes (nu puteau accesa site-ul). Cererile care nu au fost cu succes au fost refuzate de un sever cu IP din Suedia. Deoarece nu cunoaștem politica lor de securitate implementată pe site, această restricție nu poate fi controlată de Orange. În trecut ai reușit să accesezi acest site? Mai ai și alte site-uri pe care nu le poți accesa?

Vizualizare soluţie în postul original

29 Răspunsuri 29

Vio73
#StarMember
Din experiența pe care o am eu de peste 20 de ani la Orange, nu prea au existat lucruri să fie sesizate și să rămână nerezolvate. De aceea, cred și sper și acum că se va rezolva această problemă!

Razvan
#StarMember
Cu siguranță se vor rezolva, unele mai repede, altele mai încet, depinde de complexitatea problemei și a soluțiilor disponibile.

Romeo_
Senior certificat
Fiecare problema are o solutie...in astfel de cazuri rabdarea e o virtute rar intalnita...cu toate astea o recomand 😉

Razvan
#StarMember
Dacă nu am avea răbdare, nu am reuși sa terminam ceea ce ne propunem. Oricum fiecare problema rezolvata e un mare plus pentru companie, în care clientul se simte important și încurajat sa semnaleze disfuncționalitățile care apar în funcționarea rețelei.

MihaelaC
Community Manager
Community Manager
@simple_dreams în primul rând îți mulțumesc mult pentru sesizare, așa cum ți-am spus, am trimis intern către colegii mei. Au făcut mai multe teste și acest site nu poate fi accesat din mai multe rețele, în mod aleator. În urma testelor pe Orange mobile - unele cereri au fost cu succes (puteau accesa site-ul), unele nu au fost cu succes (nu puteau accesa site-ul). Cererile care nu au fost cu succes au fost refuzate de un sever cu IP din Suedia. Deoarece nu cunoaștem politica lor de securitate implementată pe site, această restricție nu poate fi controlată de Orange. În trecut ai reușit să accesezi acest site? Mai ai și alte site-uri pe care nu le poți accesa?

Vio73
#StarMember
Eu cred că este un lucru extraordinar că s-a încercat rezolvarea problemei. Poate chiar nu ține de Orange acest aspect, iar dacă ține, probabil îl vor rezolva în viitor ( în liniște).

Neaplicabil
Mereu am reusit sa accesez acest link, fara probleme. Nu am descoperit alte site-uri care sa nu functioneze de pe conexiunea Orange si sper sa nici nu gasesc. De pe conexiunile altor operatori functioneaza in continuare acest link fara probleme

MihaelaC
Community Manager
Community Manager
@simple_dreams am înțeles, mie îmi merge să îl accesez folosind datele mobile. O să încerc să mai aflu detalii săptămâna viitoare și revin.

Raluca
Junior entuziast
Simple_dreams, nu te grabi sa tragi niste concluzii pripite. Persuasiunea si amenintatul cu trecutul la alt operator nu ajuta, mai mult naste frustrari si o atmosfera nebenefica rezolvarii. Te cred ca esti nemultumit de situatia in care te afli, m-as simti poate la fel, dar eu consider ca trebuie sa ai puterea de a oferi incredere si rabdare daca ceri seriozitate si solutii. Un parteneriat pe termen lung intre un operator de servicii si client se bazeaza pe o comunicare reciproca si respect sustinut de ambele parti. Sunt convinsa ca exista si vei primi raspunsuri si cel putin o solutie la situatia aceasta.

Neaplicabil
@MihaelaC, iti multumesc frumos pentru amabilitate. Ti-am marcat raspunsul ca solutie, dupa cum ai si vazut, cel mai probabil. Sper sa fie o limitare pe anumite range-uri de IP-uri apartinand de Orange si nu altceva. E posibil, deci nu neg.

RstdWoo
Cunoscător
Cand ceva nu merge, vpn si ai rezolvat. La cati provideri de vpn buni sunt, si cu oferte mega ieftine pe 1.2.3 ani nu vad de ce sa te mai stresezi. Sau iti faci un vpn server acasa, daca nu vrei sa mai platesti, si bagi dns forward de google sau cloudflare.

Neaplicabil
Interesanta problema. Nu cred ca e de la Orange, asa cum zicea si Mihaela. Dar exista foarte multe motive pentru care o conexiune sa fie refuzata, si care sa nu tina efectiv de ISP. Mi-a placut in schimb foarte mult felul in care s-a raspuns aici. Foarte frumos. Bravo. 🙂

Florin_D
Cunoscător certificat
Sincer momentan nu m-am lovit de limitari de viteza la internet, dar daca este adevarat, clar nu sunt singurii care fac acest lucru. Si ceilalti procedeaza asa! Poate sunt putin off topic, dar sotia mea se plange ca de cand si-a schimbat abonamentul la VDF si a cerut mai mult trafic, viteza internetului nu mai este ca inainte! imi tot spune acest lucru si ma pregatesc sa sun la relatii clientu la VDF pentru a ma plange de acest aspect. Voi suna eu deoarece abonamentul este pe numele meu, iar cei de acolo nu discuta cu altcineva decat cu detinatorul abonamentului!

Vio73
#StarMember
La Vodafone se practică chestia cu limitările și în țară. Am auzit pe mai mulți că se vaită de treaba asta.

Florin_D
Cunoscător certificat
Pot continua si prin faptul ca in concediu am cam suferit din cauza semnalului si a internetului care dezi imi arata 4G, viteza nu stiu daca era de 3G, dar macar mergea. In schimb sotia care este pe VDF ori nu avea semnal de loc, ori unde avea era doar 2G 🙂 Acum este hotarata sa se porteze la orange:))