anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Internetul la Xiaomi 10T 5G

Danut_7
Junior
De ce oare nici acum cei de la Orange nu pot rezolva problema cu internetul 5G la Xiaomi 10T 5G?..și nu numai!?
1 Soluţie acceptată‚

FaraUnID
Campion certificat
Singurele telefoane 5G vandute de reteaua numarul 1 care sunt compatibile cu benzile 5G folosite de ei sunt modele Huawei 5G. Restul intra in categoria "prosteala pentru prosti". Cum in momentul de fata 5G este o frectie comerciala (mai mult un 4G+ pe steroizi) si nu este reglementat la nivel de legislatie, operatorii telecom de la noi si implicit reteaua numarul 1 va continua sa-si bata joc de consumatori prin vanzare de produse si servicii pentru care nu exsita un cadrul legal. Nu reusesc sa inteleg de ce nu intervine ANCOM si ANPC pentru a clarifica aceasta speta!

Vizualizare soluţie în postul original

9 Răspunsuri 9

svetalex
Senior certificat
Cei de la Orange garantează funcționarea 5G doar pe telefoanele achiziționate de la ei... Uite aici un răspuns marcat de un consultant Orange https://comunitate.orange.ro/questions/2512078-xiaomi-poco-f2-pro-functioneaza-reteaua-5g-orange Sunt sigură că vor rezolva această problemă în timp. Totuși 5G nu este lansat de prea mult timp și nu a fost suficient testată această tehnologie pentru a fi optimizată la toate device-urile

Danut_7
Junior
Am cumpărat un Motorola moto g 5 G și nu a funcționat în 5G,la fel că Xiaomi T10 5 G care îl am acum și nu funcționează! Am cumpărat din Orange Motorola. Xiaomi din Flanco. Degeaba...aceiași problema...apare dispare internetul 5G. Mi-au dat banii înapoi pe Motorola...așa rezolva ei problema.

teacher_
#StarMember
Salut! Poți să dai ceva detalii legate de zona in care ești? Poate calitatea semnalului 5G lasă de dorit... nu ar strica sa faci și un test de viteză. In principiu, 5G este valabil in câteva mari orașe din țară.

Danut_7
Junior
Pe Huawei p40 lite funcționează perfect...pe Xiaomi ajunge pe la 400 asta când merge!

Danut_7
Junior
Nu contează locul pentru că face la fel oriunde merg și este semnal 5g.

RafaHelper
#StarMember
@Danut, reteaua 5G este in dezvoltare. Modelele expuse de tine au specificatii diferite si pot exista incompatibilitati. Te rugam sa ne confirmi daca vorbesti despre modelul Xiaomi 10T 5G si Huawei P40 lite 5G. Ai transmit problema ta catre departamentul tehnic?

Vio73
#StarMember
Salutare Eu cred că trebuie făcută o sesizare scrisă către Orange (serviciul.clienti@orange.ro), în care să le poți explica faptul că pe modelul Huawe P40 lite 5g îți funcționează, iar pe cel în cauză, nu. Poate există cineva care să te ajute! Eu, când am avut probleme de natură tehnică, așa am procedat și m-au sunat și mi-au acordat ajutorul. Nu cred că te costă nimic să încerci! Succes!

FaraUnID
Campion certificat
Singurele telefoane 5G vandute de reteaua numarul 1 care sunt compatibile cu benzile 5G folosite de ei sunt modele Huawei 5G. Restul intra in categoria "prosteala pentru prosti". Cum in momentul de fata 5G este o frectie comerciala (mai mult un 4G+ pe steroizi) si nu este reglementat la nivel de legislatie, operatorii telecom de la noi si implicit reteaua numarul 1 va continua sa-si bata joc de consumatori prin vanzare de produse si servicii pentru care nu exsita un cadrul legal. Nu reusesc sa inteleg de ce nu intervine ANCOM si ANPC pentru a clarifica aceasta speta!

FLo1
#StarMember
@FaraUnID: ”Nu reusesc sa inteleg de ce nu intervine ANCOM si ANPC pentru a clarifica aceasta speta!” Îți spun eu de ce: e moștenire din istorie la această NAȚIE, ca indiferent de ce-i fi (țară, instituție, persoană, firmă) situația de COBELIGERANT să îți aducă viață trainică. Nu se știe ce e acea stare de cobeligerant? E atunci când ”participi dar nu te bagi”. Însă bineînțeles, foloasele le adună, bucățică cu bucățică, de pe urma suferinzilor.