anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Cum pot limita utilizarea datelor mobile, pe iOS?

MihaelaC
Community Manager
Community Manager

Pe iOS nu există o metodă de a opri automat datele mobile la atingerea unei limite, dar avem câteva sfaturi pentru a limita utilizarea datelor mobile:

 

1. Limitează aplicațiile care accesează datele mobile

Accesează Setări (Settings) - Date mobile (Mobile Data) și în lista de aplicații le poți dezactiva pe cele cărora dorești să le restricționezi accesul la datele mobile.

 

027ec12999e8069d_mobile_data_33.jpg d460d91fd578ada4_mobile_data_apps_33.jpg

 

2. Modifică setările actualizării aplicațiilor din background

Accesează Setări (Settings) - General - Actualizare aplicație fundal (Background App Refresh) și de aici poți dezactiva actualizările din background sau poți selecta să se efectueze, pentru aplicațiile selectate, doar când ești conectat la Wi-Fi.

 

8e77510281de4e21_general_33.jpg 6873b739465841c2_background_app_refresh_menu_33.jpg 123a310aff358f1a_background_app_refresh_apps_33.jpg f904837c3b26104a_background_app_refresh_wifi_33.jpg

 

3. Dezactivează hotspot

Setări (Settings) - Activează datele mobile și apoi poți accesa hotspot (Personal Hotspot) - ai grijă să fie dezactivat dacă nu dorești să oferi posibilitatea altor persoane de a folosi datele tale.

 

fc808dfd48bf1845_personal_hotspot_menu_33.jpg ae4185a68c790e4f_personal_hotspot_33.jpg

 

Pentru acest exemplu am folosit un telefon iPhone XS, este posibil să existe mici diferențe în funcție de model.

 

Ai alte sfaturi pentru a limita utilizarea datelor mobile, pe iOS?

7 Răspunsuri 7

Vio73
#StarMember
Mulțumim frumos pentru sfaturi și detalii!

Ascary
Campion certificat
Aplicația de monitorizare și contorizare trafic pentru iPhone și iPad,Data Usage.

Romeo_
Senior certificat
Multumesc, Mihaela! O sa folosesc maxim sfaturile tale! 😉

Laura_cio
Senior
Așa da, Miha! Te-ai gândit și la noi. Mulțumim!

Miha_Z
#StarMember
Cand ma voi satura de Samsung si voi trece iar la Iphone, imi vor fi utile aceste sfaturi. Merci.

Anca07
#StarMember
Informatii foarte utile pentru cei care nu stiu cum sa isi seteze telefonul pentru a putea gestiona traficul de internet. Personal, am trimis link-ul catorva prieteni care nu intelegeau via telefon cum sa faca acest lucru:) Multumim!

Cris_Bogaciu
Junior
merci mult pentru informatii. am iphone de vreo 8 ani si spre rusinea mea nu stiam ca pot face lucrurile astea, noroc ca am ceva net in abonament si nu prea depasesc. Foarte bune sfaturile 🙂