anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Cum pot beneficia de un semnal mai bun la modemul de internet ?

Valacchus
Junior entuziast
Cum as putea beneficia de un semnal mai bun la modemul de internet? Exista in oferta Orange ceva amplificator?
1 Soluţie acceptată‚

teacher_
#StarMember
Super. Din experiența mea, îți zic sa nu stați foarte multe persoane in același timp. Chiar daca scrie că pot fi conectate mai multe persoane, daca treci de 4 persoane, va merge ca și cum nu ar fi semnal. In al doilea rând, poate găsești un amplificator la ceva retailer...

Vizualizare soluţie în postul original

14 Răspunsuri 14

teacher_
#StarMember
Salut! Nu cred că există amplificator de semnal in oferta Orange. Exista ceva dedicat doar companiilor, și se adresează celor care lucrează în clădiri fara semnal la telefon. Probabil exista la alti retaileri amplificatoare. Depinde, ce modem ai?

Valacchus
Junior entuziast
Suntem mai multe persoane, intr-o locatie, si vreau sa stiu daca pot comanda ceva de undeva... Avem un E5577 cred...

teacher_
#StarMember
Super. Din experiența mea, îți zic sa nu stați foarte multe persoane in același timp. Chiar daca scrie că pot fi conectate mai multe persoane, daca treci de 4 persoane, va merge ca și cum nu ar fi semnal. In al doilea rând, poate găsești un amplificator la ceva retailer...

Valacchus
Junior entuziast
Ati avut dreptate, 2 s-au deconectat si merge ok acum. Sper totusi sa dau si de un amplificator...

Vio73
#StarMember
Poți folosi o antenă de interior sau de exterior și se rezolvă problema. Sigur, trebuie găsită și o poziție unde semnalul e mai bun. Eu am la ruterul meu o antenă de interior, lipită pe geam. Uite un exemplu: https://www.zipy.ro/p/ali/4g-lte-5dbi-antenna-ts9-crc9-connecor-2-pieces-18cm-for-huawei-e8377-e3372-e8372-e5577-e5573-e5577-router-modem/32761798342/ Succes!

eda2k
Cunoscător
Salut, Se poate folosi o antenă, pentru a capta mai bine semnalul, dar și un amplificator de rețea wireless, un repeater, care să amplifice în locație semnalul routerului Orange. https://en.wikipedia.org/wiki/Wireless_distribution_system Succes !

Laura_cio
Senior
Orange nu are in oferta amplificatoare de semnal pentru router. Tot ce pot sa spun ca scade semnalul este amplasarea necorespunzătoare a routerului, neschimbarea lui cel puțin o data la minim 5 ani și mai multe persoane conectate la rețeaua wireless.

teacher_
#StarMember
Toate chinezariile astea nu sunt făcute să dureze oricum. Totodată e greu să găsești inclusiv antene pentru un produs relativ ieftin..

Anonim
Neaplicabil
Găsești în magazinele specializate amplificatoare de semnal. Este o soluție dar mai bine cumpără un router performant.

Vio73
#StarMember
Cred că e cea mai bună soluție. Am și eu modemul ăla și pot spune că e foarte slab. Folosesc în schimb ruterul Huawei B 525, care este cel mai bun.

FaraUnID
Campion certificat
Un semnal mai bun nu echivaleaza cu o viteza mai buna la internet. In conditii de test s-au obtinut rezultat bune si cu 2 liniutte se semnal. Airbox-urile alea sunt destul de limitate cand vine vorba de personalizare setari si sunt muuult inferioare router-elor. O spun din propria experienta deoarece detin un E5573B si cu toate ca ma aflu in zona cu acoperire 4G am viteze de nivel 3G.

Razvan
#StarMember
Cu o antenă externa montată în pod sau pe casă, care să fie protejată de factori externi. Alți utilizatori, au mai instalat routerul wireles în pod, pentru o recepție mai bună a semnalului de telefonie mobilă, acum depinde și de acoperișul clădirii, că dacă ai tablă, se schimbă datele problemei.

alex_sc04
Junior entuziast
Poti folosi o antena externa pt internet.

Vio73
#StarMember
Da, dar dacă are cablul prea lung ( mă refer la una scoasă afară), poate avea pierderi în ceea ce privește calitatea.